Knížka polibků

Knížka polibků https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346508/bmid_knizka-polibku-Kp8-346508.jpg 5 3 2

S poděkováním a vděčnými pozdravy Jaroslavu Seifertovi, prvnímu českému nositeli Nobelovy ceny za literaturu, 1984.

ZÓNA
30.03.2024 4 z 5

Kniha zřejmě málo čtená, málo dostupná a tudíž v Česku nepříliš známá.
Sám jsem ji objevil v pražském antikvariátu a jako příznivec Jaroslava Seiferta jsem ji i za poměrně vysokou cenu zakoupil.
Kniha má hodnotu, je vyjádřením díků za existenci Seifertovy poezie.
I když si myslím, že koncepčně mohla mít vyšší úroveň, ale již sám název naplňuje obdivovatele Seiferta mírou vrchovatou.
Trochu zpolitizované, ale není divu. Kniha byla vydána ve Švýcarsku a za dob socialistického zřízení. Seifert nebyl představiteli státu milován, národem možná ano. Ale myslím si, že především za jiné básně, než které jsou vytištěny v této sbírce.
Ale jak je uvedeno, některé z nich jsou prakticky českému čtenáři neznámé.
Dojemné jsou básně věnované smrti TGM, Vltavě a Praze.
Milostná a lidová poezie se vydavatelům nehodila povahově.
Přesto pro ni především byl Seifert tím velikánem, jenž přetrvá i v další generaci čtenářů, kteří milují, když mohou číst o lásce a kráse...

PoetickaM
12.01.2022 5 z 5

Je to pro mě kniha "na paměť "abych nikdy nezapomněla, absurditu totality.Dostala jsem jí od přátel "pro sílu a za sílu"...
Když si uvědomím, že verše musely být vydány v samizdatu, musely být recitovány v domácím divadle Vlasty Chramostové,když,když, když
Svoboda tak sladce chutná a je tak křehká
Věřím, že hledat krásná slova
je lepší
než zabíjet a vraždit