Knihy smolné

Knihy smolné https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252339/bmid_knihy-smolne-lKp-252339.jpg 3 9 9

Záznamy z Knih smolných města Pardubic. Tak zvané knihy smolné neboli černé patří k nejzajímavějším a poměrně vzácným archívním pramenům, které nás seznamují se středověkým hrdelním soudnictvím. Pořadatel vybral smolné knihy pardubické, jejichž zápisy od r. 1538 do r. 1626 zachycují plastický obraz své doby. (Předmluvu napsal Bohumil Hrabal)... celý text

vvikingg
22.04.2024 4 z 5

Knihy smolné zachycují písemně výpovědi osob podezřelých ze zločinů ,kde předem bylo vykonáno ,,právo útrpné,, dělo se většinou před správci panství a dalších přísedících. Dnes by se dalo říct zachycení soudního přelíčení s vynesením rozsudku, většina záznamů je ze 16. století z východočeského kraje ( Pardubicko, Hradec Králové, Přelouč atd). V jednom záznamu je uveden přísedící Aleš Rodovský z Hustiřan dosti známé jméno rodu Rodovských ve středověku. Bavor Rodovský z Hustiřan napsal kuchařku, Kuchařství to jest kniha o rozličných krmích 1591, dočkala se i vydání v roce v roce 1975. Knihy smolné jsou psané staročeštinou, takže se seznámíme i ze zajímavými slovy, slovnímy obraty.

DraculasLady
28.09.2023 3 z 5

Asi jsem toho od takové drobné knížečky čekala příliš mnoho. Ale i tak to mělo své kouzlo. Rozhodně bylo fajn doplnit si slovník o staročeská slova a vyjádření a nebudu lhát, někdy to bylo opravdu záživné na čtení i pochopení.

Varjohukka
04.08.2020 3 z 5

Přepis archivních materiálů, záznamy různých trestů v 16. a 17. století. Zvláštní knížka. Dostala se mi do ruky úplnou náhodou, ale bylo zajímavé si v ní číst.