Klingsor

Klingsor https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250438/bmid_klingsor-i49-250438.jpg 3 21 21

Jiskřivý román o fiktivním västerbottenském malíři. Malíř Klingsor trochu připomíná Járu Cimrmana, ačkoliv se na rozdíl od něj věnuje pouze jednomu uměleckému oboru. Jeho život je ovšem stejně podivuhodný. Na stockholmské malířské akademii například maluje stranou ostatních studentů, kteří se dlouho domnívají, že je cosi jako školník nebo vrátný. V Paříži zase pilně obchází všechny výtvarné školy, ale do žádné se neodváží vstoupit – přesto později s oblibou mluví o zásadním vlivu „pařížského období“ na celou svoji tvorbu. V románu o fiktivním malíři Klingsorovi si autor tak trochu dělá legraci sám ze sebe i ze spisovatelů a umělců vůbec. Pomocí pečlivě dávkovaného humoru, ironie a sebeironie se mu daří nevážným způsobem nastolovat smrtelně vážná témata.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Klingsor , 2014

ovce_na_balkone
27.01.2019 2 z 5

Nedočetla jsem, po 70 stránkách jsem nenašla jediný důvod proč číst dál. Od stejného autora už jsem četla Čmeláčí med a chci si přečíst ještě něco jiného, ale tohle nebyla správná volba.

freejazz
15.11.2017 odpad!

pravdupovediac, reči na záložke a reklama sú obyčajné bláboly. mám veľmi rád severskú literatúru a siahnem po nej vždy, toto dočítať však bolo utrpenie. humor? päťročné deti v období fekálneho humoru sú vtipnejšie. štýl? nuda, nuda, nuda.
určite neodporúčam čítať, je to strata času a stačí, že som ho stratil ja:)

soukroma
09.04.2016 3 z 5

Mno, "jiskřivým" bych román zrovna nenazvala. Byl stejně zvláštní jako Přerušený příběh, který jsem jediný před delší dobou od autora četla. A právě tato podobnost nikoli čistě náhodná mě nejvíc štvala - mj. opět taková (podivná) obsese (podivným) jídlem a zvláštními místy Švédska, ale tady pro oživení výrazně chyběly různorodé figurky a lidské osudy, samotný Klingsor to neutáhl, ostatně za moc nestál. Takže za mě slabých 50%.

švédská literatura

Torgny Lindgren