Kůň Převalského

Kůň Převalského https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458846/bmid_kun-prevalskeho-ZmZ-458846.jpg 4 151 151

Klimatické kvarteto série

Kůň Převalského je příběh o opravdu posledních divoce žijících koních. Tyto koně byli vykresleni v jeskynních malbách ve Francii před mnoha tisíci let a žili po staletí na mongolských stepích, ale během dvacátého století byli vyhubeni všude na světě, kromě evropských zoo a rezervací. Ve třech silných příbězích doprovázíme zoologa Michala z Petrohradu, který v roce 1880 odjíždí do Mongolska lovit koně, veterinářku Karinu, která pracuje na navrácení koní zpět do stepí po rozpadu Sovětského svazu, a Evu, která v roce 2064 bojuje o to, aby mohla zůstat žít na opuštěné přírodní rezervaci v Norsku, zatímco se společnost a příroda kolem ní rozpadají. Život lidí, zvířat ani divokých koní ve výběhu nemůže pokračovat tak, jako dřív.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Kontrast

Przewalskis hest , 2019

veverrka11
24.05.2021 4 z 5

Kůň Převalského byla moje první kniha od autorky i z Klimatického kvarteta. Nicméně si myslím, že to vůbec ničemu nevadilo. Když mi přišla, zděsila jsem se, jaká je to bichlička.
Samotné příběhy jsou čtivé, snad jen v příběhu Evy by mohli koně vystupovat trochu více. Příběhy Karin i Michaila jsou moc hezky napsané, líbí se mi, jak každý příběh má trochu jiný styl vyprávění.

Sony9
20.05.2021 5 z 5

První kniha od této autorky. Nechtěla jsem vyjadřovat předčasné nadšení, ačkoliv mě obálka i anotace nadchly. To byla chyba! Už po několika kapitolách mě kniha chytla. Rozkouskování příběhů může být pro někoho nešťastné, mně ale vyhovovalo, protože nemáte čas se začít nudit.
Vyjádřím se k jednotlivým příběhům:

První příběh z roku 2064 se koní týká minimálně, ale zaměřuje se na možnou teorii budoucnosti, autorka nechává hodně prostoru vlastní představivosti a není zde vysvětleno, co přesně této teorii předcházelo - uvidíme za pár let sami, ale vlastně se s myšlenkou autorky ztotožňuji. Tento příběh je zaměřen především na mezilidské vztahy.

Druhý, nejstarší příběh - jsem nadšená, spojení pojmenování druhu, výprava do Mongolska, transport koní do Evropy. Největším trnem v oku je všudypřítomná homosexualita - je moderní o tom mluvit a je to správně, ale už mi to leze i ušima...

Příběh veterinářky Karin, která emocionálně mi přišla hodně chladná, ale ukazuje se zde úskalí reintrodukce. Oceňuji především náhled na smrt z biologického hlediska. Zemřel, je to smutné, ale je to přírodní výběr - silnější přežije. Konečně z toho nikdo nedělá katastrofu, ale je zároveň přítomna ta hrozba vyhynutí.