Klikař Beny

Klikař Beny https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476618/bmid_klikar-beny-8ul-476618.jpg 4 105 105

Odvrácená strana Rudého práva. Ušmudlaný, rozpadající se svět dělnických kolonií, hospod a sběrných surovin osmdesátých let minulého století a živoucí svět bizarních postaviček, které jej obývají. Mladík Beny odejde z domu před násilnickým otcem a nachází útočiště ve sběrně svérázného Fabrikanta. Spolu s invalidou Hanym, fluktuantkou Julčou a bráchou Víťanem tvoří jakousi podivnou rodinu, v níž má každý své tajemství i temné stránky, ale také onu hrabalovskou perličku na dně. Beny se potřebuje vyvázat ze základní vojenské služby, vydělat trochu peněz, najít si práci a bydlení a hlavně čas, aby se mohl věnovat své jediné vášni — fotografování. To, co se zdá být dnes banálně jednoduché, představovalo za reálného socialismu raných osmdesátých let dobrodružství na hraně, či spíše za hranou zákona. Zvlášť když je vám sotva dvacet a s ničím si moc nelámete hlavu.... celý text

Knihomolka544
07.06.2022 4 z 5

Moje druha kniha od Simony Bohate a taky se mi libila, i kdyz bohuzel uplne na "Vsichni sou trapny" nemela.

Styl a prostredi opet super, smekam, kde autorka bere tu autenticitu a presne informace, jak to v detailu chodilo treba v CKD.

Prvni cast jsem byla napjata jak struna a moc jsem Benymu a jeho parte drzela palce. V druhe casti se napeti bohuzel zacalo trochu vytracet, nekde tam by se hodil nejaky zajimavy zvrat, i kdyz sama nevim jaky, protoze postavam jsem neprala nic spatneho. Ale takova ta nostalgie predchozi knihy tam chybela.

Nicmene dalsi autorcinu knihu si opet nenecham ujit.

V_M
18.04.2022 4 z 5

Obratně napsaný román z mých oblíbených pražských čtvrtí zachycující nikoli bez naděje beznadějnou realitu beznadějných dob. Cením si zejména propracované jazykové expresivity, které je někdy snad trochu přespříliš, ale nikdy vysloveně netluče do očí (a ač zahrnuje řadu výrazů, které nikdo z mého okolí nepoužívá - a jeden jsem dokonce ani neznal: cvikýř -, daří se autorce vytvářet vesměs přirozené jazykové a komunikační kontexty, kde se tato expresivita uplatňuje). Příběh je poutavý, místy vysloveně strhující, asi jediné minus vidím v tom, že v podstatě klouže po povrchu, nejde pod kůži doby, nenoří hlouběji do myšlenkových světů ani emocí. A pak ten rozpačitý závěr, nijaký a v podstatě bez rozuzlení, jako by si autorka tvořila prostor pro pokračování... Jenomže takhle se prostě romány ukončovat nemají.

PetraDamianova
16.04.2022 3 z 5

Asi by se mi to hodně líbilo, jen kdyby to nebyla taková pohádka. Postupně začíná být až úsměvné, jak Beny vždycky kápne na ty správné lidi, díky kterým se vyvleče z vojny, má práci, ve které se nijak nepředře, může fotit a ve svém koníčku se zlepšovat, získá bydlení… Dlužno říct, že autorka tuhle pohádkovost přiznává, proto se to taky jmenuje Klikař Beny. Beru to, ale… zároveň dávám přednost spíš realističtějším příběhům o tom, jak to v životě chodí doopravdy.

sharik
09.04.2022 5 z 5

Současné prózy, vracející se k období socialismu, obvykle nečtu. Když ale vyšel román Všichni sou trapný Simony Bohaté, udělal jsem výjimku. Zaujalo mě to zachycení mizející Prahy, to bylo lákavé a rozhodně jsem se s výběrem neseknul. Když pak vyšel Klikař Beny, na jednu stranu jsem se těšil, na druhou se trochu obával, aby autorce návrat do stejné řeky vyšel.
No a musím říct, že se rozhodně zadařilo, i když jsou oba romány podobné tématem, Klikař Beny je dostatečně jiný, aby to nevadilo. Zůstává nesmírně živě vykreslené ušmudlané prostředí společensky nízkých vrstev v rádoby pokrokovém komunistickém Československu, vypravěčský fokus se však přesouvá od panoptika rozličných pražských figurek na postavu Benyho a jeho nepravděpodobnou cestu ze dna k naplnění svých snů stát se fotografem. Ale není to veselé čtení, žádná "feel good" literatura, a pokud ano, tak zcela vyváženě, nezvrhává se do kýče. K tomu přidejme, že Simona Bohatá je výborná vypravěčka, u mě se po dvou knihách dostává na seznam mých oblíbených současných autorů, na což mi obvykle dvě knihy nestačí.

los
14.03.2022 2 z 5

zoufale nudný děj, který z rádoby drsného a syrového světa opilců, hlupáků, vágusů a lemplů postupně přepíná do málo uvěřitelného a trapného sentimentu (takový se dostavuje u vychlastanců po pár panácích), postavy jsou ploché a v podstatě nerozlišitelné, jedna jako druhá, vypravěče nevyjímaje (autorka nastavila vulgaritu jako neutrální mód - pro postavy i vypravěče - čímž zkratovala jakoukoli odlišnost v charakterech)

Arkagas
14.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Normalizace. Komunismus. Zašedlé části Prahy, včetně Žižkova, kde se odehrávala kniha Všichni sou trapný. Beny, Fabrikant, Julča, Hany a Víťan. Podivná "rodina" ve věkovém rozestupu 12-60 let a jejich příběh obyčejného života v této době. Fabrikant bydlí ve sběrně, Beny se vyvlíkl z Vojny a nastupuje do fabriky, kde se potají věnuje své největší vášni - focení. Mladý brácha Víťan za ním chodí na sběrnu, kde tráví spoustu času s Fabrikantem nad flaškou rumu a piva. Julča si zatím odpykává ve vězení trest za příživnictví a Hany se protlouká životem jak to jen jde.

Tahle kniha je skvost. Že si musím přečíst vše od autorky mi bylo jasný, když jsem dočítala Všichni sou trapný, svým způsobem mi částečně v tom nejlepším slova smyslu připomíná Katalpu, ale přesto je svá, má originální styl vyprávění a dechberoucí popis situací, u kterých Vám přijde, že jste je zažili taky.
Smekám a děkuju, že přibližuje tuhle hnusnou dobu komunismu a šedi i mladší generaci.

Moje hodnocení: 9/10

pavla-smeta0297
12.02.2022 5 z 5

Málokdy je mi opravdu líto, když dočítám knihu, jako se mi to stalo u Klikaře Benyho od Simona Bohatá . Fakt doporučuji všem, kteří si pamatují pakárnu komunismu, takže lidem v mém věku a výš. A těm mladším jako sondu do doby, kterou vážně nechcete zažít. Skvělá kniha z pražského prostředí.

hs777
24.01.2022 5 z 5

Simona Bohatá ani ve své třetí knize neopustila pražskou periferii, dobu normalizace a velmi hovorovou řeč, která mě ze začátku dost vadila. Ale jen do chvíle, než jsem naprosto podlehla mikrosvětu Benyho, Fabrikanta, Hanyho, Víťana a jejich sběrny. Momentálně má kniha pouze deset hodnocení, což je určitě škoda, a proto doporučuji.

secese
07.01.2022 5 z 5

Prostě výborné !!!

petrarka72
28.12.2021 5 z 5

Vynikající! Nejednoznačně napsané postavy, skvěle odposlouchané dialogy, metafory jedna báseň, atmosféra osmdesátek k zblití přesná... a pražská periferie skoro jako Ostrava, takže jsem doma. Ten skoro výhradně mužský svět mě bavil - a sběrna, kolonka a fabrika, stejně jako Chmelnice a mejdanová doupátka jako by vystupovala ze starých černobílých fotek. Pecka jako Hrabal v patnácti...

evilunicorn
21.12.2021 5 z 5

Vážně dobré.. Na pozadí komunismu,se tu odvíjí příběh, který ačkoliv je zaplněn postavami s poměrně smutnými osudy,vyznívá vlastně pozitivně. Hovorová čeština se kupodivu k tomuto dílku hodí a já si čtení knihy opravdu užil.

Rubyn
05.11.2021 5 z 5

Kniha mi velmi sedla. Příběh odehrávající se v době mého mládí mne moc bavil. Určitě zkusím i jiné knihy od paní Bohaté.