Klíč k novověké paleografii

Klíč k novověké paleografii https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265651/mid_klic-k-novoveke-paleografii-265651.jpg 4 5 3

Příručka představuje praktickou pomůcku pro zvládnutí čtení raně novověkých a novověkých paleografických textů (od počátku 16. do počátku 20. století). Soustřeďuje se na dva základní typy písma – české a německé novogotické písmo, především jejich kurzívní formy, které se vyvíjely vedle sebe a navzájem se ovlivňovaly až do schválení Všeobecného školního řádu v roce 1774. Vzhledem k tomu, že jedním z hlavních problémů aktivního osvojení si čtení textů ze sledovaného období je výrazná individualizace písem, daná rozvojem vzdělanosti a znalostí psaní a na to navazující širokou typologickou škálou písemností, je hlavním záměrem ukázat některé z nejčastěji se vyskytujících tvarů jednotlivých písmen české i německé novogotické kurzívy a ilustrovat variabilitu grafémů danou individuálním projevem písaře. Vedle těchto grafémů je v příručce zařazeno 20 jazykově českých a 20 německých ukázek textů včetně paleografických přepisů a doprovodného komentáře, zařazeny jsou rovněž ukázky písma z učebnic psaní užívaných v předmětném období, připojen je rovněž přehled nejčastěji užívaných zkratek. Druhé, doplněné vydání, v nakladatelství Karolinum první.... celý text

Kulm
07.01.2024 5 z 5

Dobře zpracovaná učebnice paleografie. Osobně bych ocenil například i navazující webové stránky, kde by bylo možné zobrazit učebnicové texty ve větším detailu, jako tomu bývá u učebnic Němčiny apod. Na druhou stranu si člověk toto může dohledat i na stránkách českých univerzit. Za mě můžu dát zaslouženě 5 hvězdiček

los
27.10.2021 4 z 5

opravdu šikovná příručka

Dandulka
02.07.2017 5 z 5

Zajímavá publikace, texty jak v češtině, tak také v němčině. Velmi mi to pomohlo u zkoušky z paleografie.