Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296968/bmid_kladivo-na-carodejnice-DjN-296968.jpg 5 2723 430

Román vypráví o čarodějnických procesech ve Velkých Losinách a v Šumperku v 17. století. Inkvizitor nechává upalovat ženy, u kterých se objeví nějaký náznak čarodějnictví, např. zaříkávání. Oběti postupně vybírá tak, aby zlikvidoval názorové odpůrce a bohaté lidi, jejichž majetek by se pak mohl zkonfiskovat. Přiznání vynucuje mučením. mezi oběti procesů se postupně dostanou i kněz a šlechtic, hájící nespravedlivě odsouzené a ukazující na nelidské metody výslechů. Podle románu natočil Otakar Vávra slavný film.... celý text

nnan
24.06.2020 5 z 5

skvělé

blackoutzuzi
22.06.2020 5 z 5

Kladivo na čarodějnice ze srdce doporučuji, je to velmi silný příběh, bez soucitu, plný zbytečných úmrtí, ale je důležité si to, co se dělo v minulosti, pořád připomínat!

baty
21.06.2020 5 z 5

Pěkný historická kniha, která vtáhne do děje. Líbilo se mi téma i jak to autor zpracoval. Určitě doporučuji si přečíst.

Gordonlord
21.06.2020 4 z 5

Jako správný inkvizitor tomuhle dílu "pálím" čtyři hvězdy z pěti. A to i přesto, že si plně uvědomuji, že veškeré ovace za kvalitu, dopad a sílu této knihy nepatří jen autorovi, nýbrž hlavně látce, kterou zpracoval. Stejně jako když filmaři točí snímek o skrývání se židů před nacisty během druhé světové války, kde nejlépe ještě jeden z hlavních hrdinů umírá na rakovinu. Prostě je to látka, která už jen sama o sobě, bez autorova přičinění má v sobě tolik hloubky, síly a emoční jímavosti, že autor nemusí vynaložit téměř žádnou snahu a příběh na toto téma automaticky sklízí oscara, či titul knižní klasiky.

Nejinak je tomu i v případě "Kladiva na čarodějnice". Příběh je sestaven velmi věrně dle skutečných událostí. A kam se hrabou všichni klasikové hororového žánru ! Ani hektolitry krve, maskované nestvůry, tuny střev a masakry ve filmu či fiktivní literatuře ve vás nevyvolají takový děs, jako neskutečně syrová, brutální realita skutečné události, kdy se o všechnu hrůzu, zde přítomnou atmosféru nesmírně silné a naprosté bezvýchodnosti, strach a děs postará tehdy již téměř dva tisíce let stará, v lidech zakořeněná propaganda náboženské myšlenkové slepoty, která zavře oči a sváže ruce všemu lidu a dá nezastavitelnou moc do rukou psychopatů, jenž síly těchto neotřesitelných, dogmatických pověr využívají ku svému prospěchu.

Abych tedy všechnu chválu nepřisuzoval pouze zpracované látce a velmi silnému reálnému pozadí, musím i pochválit samotného autora, který svými slovními obraty, dobře čitelným slohem a spisovatelským umem dokáže tuto atmosféru vypíchnout. Nad to také vykreslil postavám charakterové rysy tak dobře, že je příběh v jeho podání uvěřitelný a pohlcující.

Co už pochválit nemohu je, že se kniha v některých místech nekonečně táhne, popisy inkvizitorových kroků a počínání jsou dokola omílané a stejné, občas už únavné - tohle šlo kulantně zkrátit aniž by k úhoně přišel samotný děj. Navíc zde bylo pár zbytečných dějových odboček a linek, natlakovaných jmény a postavami, které pouze znesnadňovali orientaci v postavách důležitých a znepřehledňovaly jinak v podstatě jednoduchý děj. Vím, že autor popisoval co se skutečně stalo, ale šlo to jistě udělat i více "čtenář friendly".

Ale i tak je to fajn klasika, která mě bavila !

frantisek0724
14.06.2020 5 z 5

Hezké čtení, jde-li to napsat o čarodějnických procesech, mučení a upalování nevinných obětí. Pan Kaplický opět nezklamal!

ViolettaCh.
31.05.2020 5 z 5

Excelentní klasika, dávající vhled do tragického působení sadistického a psychicky vyšinutého inkvizitora Bobliga z Edelstadtu na Šumpersku a Losinsku, kde v 17. století vedl čarodějnické procesy. Depresivní, naturalistický popis je strhující tím spíše, že byť jde o historický román, autor se věrně držel historické reality a ověřených faktů (z procesů se dochovalo dost historického materiálu včetně soudních protokolů), kdy při psaní věc konzultoval s historikem. Filmový přepis Otakara Vávry je taktéž velmi zdařilý, přičemž jeho černobílé zpracování celkovou syrovost děje ještě podtrhuje.

mahdal
17.05.2020 4 z 5

Stejně jako většina jsem o knize slyšel už v dobách povinné školní docházky, k četbě jsem se dostal však až teď. Historické romány nevyhledávám, ale toto téma mi přišlo zajímavé; autor dokáže poutavě převyprávět historický příběh a zprostředkovat tak čtenáři dobovou atmosféru. K autentičnosti textu přispívají také naturalistické popisy procesu mučení osob obviněných z čarodějnictví. Během četby se čtenář musí častokrát zastavit a popřemýšlet nad celou popisovanou skutečností, nad tím, co si byli lidé schopni navzájem udělat, nad tím, co s člověkem dokáže udělat nelidská metoda mučení. Především však text svádí k úvaze nad tím, jakou roli mělo (nebo dokonce má?) náboženství (církev) v dějinách lidského utrpení.
Knihu by si měl přečíst každý Čech.

malazluta
15.05.2020 5 z 5

Úžasná kniha, ale nejděsivější na této knize je to, do jaké míry je historicky autentická...

Simirekdudkovic
06.05.2020 5 z 5

Moooc dobra kniha, clovek se dozvi neco o historii.

Aleh
03.05.2020 4 z 5

Další kniha z hloubi naší domácí knihovny. Historickou literaturu moc nečtu, ale musím uznat, že tato kniha, která obrací pozornost ke vzdálené minulosti až k inkvizičním procesům z poslední čtvrtiny 17. století, se opravdu velmi dobře čte. Navíc se odehrává v končinách naší země, které velmi dobře znám a poměrně často jsou cílem našich výletů.
Na atraktivitě románu V. Kaplického přidává i fakt, že k takovým inkvizičním procesům opravdu docházelo a v knize jsou zmiňovány i skutečné příběhy a postavy z tehdejší doby
Samozřejmě, že upalování čarodějnic už do naší doby nepatří, ale na jedné straně touha po majetku a jeho hromadění a na druhé straně zneužívání neznalosti, nevědomosti a strachu lidí, patří v určité podobě a za určitých podmínek ke každé době. Patří to do naší historie a doporučuji k přečtení.

pedobro
27.04.2020 5 z 5

"Tyranům a lotrům se vždycky dobře žije mezi hlupáky."
I když on svoji roli jistě sehrál v této době i strach... Skvěle napsáno. Kolem Velkých Losin se pubu pohybovat v létě, tak na to místo budu nahlížet nejspíš jinýma očima...

Teniskaha
22.04.2020 3 z 5

Masakr.

andrii24
05.04.2020 5 z 5

Ne a ne se obrátit proti zlovůli vykonavatele. "Lordu Mortovi," strůjci s pohárem krve.

Noisette73
01.04.2020 5 z 5

Kde začít- kniha i film srdcovky mého dědečka, dodnes vzpomínám na chvíli, když mi bylo deset a on prohlásil, že na ten film se s ním musím podívat a, že prý potom spolu budeme číst tuhle knihu, abych věděla, že dějiny nejsou jen o zámcích a princeznách v krásných šatech a s korunkou, samozřejmě měl pravdu, u filmu jsem se tehdy dosti bála a Bobliga už tehdy z duše nenáviděla, to jsem ještě nevěděla, že kniha je ještě mrazivější, ještě dnes mám u filmu zlý pocit a z knihy na mě dýchá čiré zlo, takové šílenství kvůli tomu, že si hladová chudá žebračka toužila přilepšit a tak s hostií neudělala co měla... No dnes je to pro nás nepochopitelné, ale tehdy to prostě byl smrtelný hřích a známka spolku se silami pekelnými, dnes už víme, že tato úmrtí byla naprosto zbytečná a myslím, že v Losinách ty duše jsou pořád a spílají nám, že o nich tak málo víme.

Monika1717
22.02.2020 4 z 5

Čarodějnické procesy, ukázka toho,jak psychopat a jeho touha po majetku dokáže zblbnout lidi kolem sebe.

vsechnonebonic
20.02.2020 5 z 5

Povinná četba na gymnáziu. Viděla jsem si filmové zpracování. Pro mne to bude nadále knížka, ze které mrazí.

KnihomolkaOli
30.01.2020 5 z 5

Za mě velice zdařilé dílo. Jelikož se u nás na škole kniha nevyskytovala jakožto povinná četba, nezískala jsem si k ní odpor a tak mě od čtení nic neodrazovala. Příběh mě dokázal vtáhnout, velice čtivě napsané, žádné kostrbaté věty - aspoň si nevybavuji nic, co by mě zarazilo. Zajímavost příběhu je i v jeho pravdivosti a skutečné existenci některých postav. Musím říct, že pro mě opravdu milé překvapení, i když jsem si půlku knihy říkala, kdy už konečně nastane spravedlnost... Rozhodně stojí za přečtení.

DagmarMo
26.01.2020 1 z 5

Vypraveni zdlouhave, postavy mi lezly na nervy, tema urcite zajimave, ale bohuzel styl mi nesedl, takze jsem nedocetla.

Back
15.01.2020 5 z 5

Trochu off-topic, ale někoho to možná zajímat bude. :) K Vánocům jsem dostal tuto knihu: Čarodějnictví - Globální historie, Wolfgang Behringer, ve které jsou hony na čarodějnice, jejich příčiny a výčet zpracovány vyloženě vědeckou formou, dlouholetým bádáním ve všech možných archivech. Jsou tam samozřejmě zmíněny i losinské procesy. Mě osobně to velice zaujalo a doteď jsem neměl ponětí o tom, že například přírodní katastrofy fungovaly jako spouštěč honů na čarodějnice se stovkami a tisíci obětí. Doporučuji.

baara.j
15.01.2020 5 z 5

Nevím, jestli knize trošku neškodí, že je zařazená mezi povinnou četbu, takže jsem se jí svého času úspěšně vyhýbala. Až nyní, když jsem překročila tři křížky, dostala šanci a byla to ta nejlepší věc, kterou jsem udělala skrz knihy. Od první kapitoly jsem takový nervák opravdu nečekala, jako když nasednete na klouzačku a sklouznete se - start a cíl a mezitím pořádná jízda. Četla se jak po másle a jak jsem si u ní poplakala! Z Bobliga mi bylo pěkně šoufl a kolikrát jsem cítila stejnou tíseň, jako odsouzení, jelikož pan Kaplický dokázal dokonale popsat naprosto vše.

Je až zajímavé, co všechno jsou lidé ochotni udělat pro peníze a moc a v mnohém se 17. století neliší od současnosti. Lidi zkrátka zůstali stejní, jen způsoby se změnily a palečnice se španělskými botami vyšly poněkud z módy.