Když Nietzsche plakal

Když Nietzsche plakal https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51621/bmid_kdyz-nietzsche-plakal-4Lr-51621.jpg 4 479 79

S podtitulem: Román o romantické posedlosti, osudu a lidské vůli. Jeden z bestsellerových románů prominentního amerického psychoterapeuta. Děj románu nás přivádí do Vídně 19. století, do kolébky psychoanalýzy. Hlavními protagonisty fiktivního příběhu jsou filosof Fridrich Nietzsche a psycholog, jeden z otců psychoanalýzy, Josef Breuer. Nietzsche přichází kvůli svým sebevražedným tendencím k Breuerovi, aby se podrobil psychoanalýze. Na pozadí jejich vztahu, tedy vztahu mezi jedním z největších evropských filosofů a nadaným terapeutem, dochází k setkání světů filozofie a psychologie. Když Nietzsche plakal je příběhem o posedlosti, o zachraňující moci přátelství, o úkolu odborníka pohlédnout do tváře vlastnímu démonu a tak nalézt schopnost pomoci svému klientovi.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Portál

When Nietzsche Wept , 1992

painthers
18.04.2021 5 z 5

Fikce, která je geniálně zasazená do reality doby počátku psychoanalýzy a Nietzscheho tvorby. Vypůjčuje si reálné historické postavy a jejich životní příběhy, vyobrazuje zdařilou psychoterapeutickou práci. Dalo by se říci, že je cílem díla i seznámit čtenáře s hlavními myšlenkami Nietzscheho, ale nejsem si jistá, jestli bych je z toho pochopila dobře, pokud bych je neznala už předem. Určitě se ale jedná o zdařilou knihu, kterou ráda doporučím dál, přečetla jsem ji za dva dny, pohltila mě.

Petass
10.03.2021 4 z 5

Je těžké napsat "kniha se mi líbila či nelíbila"... Jde o velmi zajímavou knihu, jak myšlenkami, tak formou. Rozhodně to není odpočinková četba. Celou dobu jsem přemýšlela zda se mi vůbec líbí hlavní hrdinové a komu chci "fandit"... Dle mého je to zajímavý vhled do psychoanalýzy pro laiky a života lékaře koncem 19. století. Nebýt ale slavných jmen, asi by člověka tolik nelákalo ji přečíst. V jeden okamžik už jsem si i myslela, že nedočtu. Pak ale nastal zlom a závěr jsem zhltla za večer. Přikládám to spíše svojí karanténní únavě a nepozornosti, než že by to byla vina knihy. Pustím se určitě i do "Léčby Schopenhauerem".

P.s. Doktor Breuer byl buď superman, nebo kouzelník s časem, jinak nemohl práci, kterou mu autor do každého dne naordinoval včetně všech rozhovorů s Freudem a Maxem, stihnout...

tra-my5156
07.02.2021 4 z 5

I přestože mnohé myšlenky, které byly uvedeny v knize oponovaly mému logickému myšlení musím uznat autorovi, že se mu povedl skvostný román, jenž jsem zhltla během pár hodin nepřerušovaného čtení. Autorova znalost ohledně počátků psychoanalýzy byla výtečná a těším se na přečtení dalších jeho knih.

jaroiva
29.01.2021 5 z 5

Výborná fabulace. Strhujícím způsobem napsaný příběh o jinak pro mě poměrně nudných záležitostech psychologických sezení. Alespoň dosud jsem je za nudné považovala...
Ovšem teď začínám přemýšlet, jestli bych si neměla najít svého psychoterapeuta :)...
Ne, vážně, kniha se mi moc líbila a mohu ji jen doporučit. Je vidět, že autor ví, o čem mluví a navíc to umí sdělit poutavou formou. Jistě lze poděkovat částečně i překladatelce. Nikde nic nedrhlo a člověk se hladce dostane zničehonic na konec, ani neví, jak.

záškodník
10.01.2021 5 z 5

Fiktivní román založený na pravdě. Bylo mi křišťálově čistým potěšením dotknout se doby psychoanalýzy, její otců (Breuera a Freuda) i volné asociace. Z knihy lze snadno poznat, že je psána rukou vzdělaného a zkušeného psychoterapeuta, nicméně ani omylem netápe ve slohovém podání. Dílo se zabývá otázkami a významy snů, nevědomí, základních duševních poruch, hypnózy i historickými díly jako je: "Lidské, příliš lidské" nebo "Jak pravil Zarathustra". Autor se na skládání Nietzscheho charakteru velice obstojně připravil z univerzitních přednášek ovšem i jeho děl. První polovina knihy byla dar od boha, později se autor zabývá krizí středního věku, která pro mě osobně nepůsobila příliš záživně. 9/10

PotockaM
23.11.2020 5 z 5

Kniha se skládala skoro jenom z dialogů, na začátku mi ten styl přišel takový nebeletrický.. Ale časem jsem si zvykl a dostal mě děj a myšlenky. Román byl trochu temný, asi jako Nietzscheho život. Skvělé propojení jeho myšlenek a Freudovy psychoanalýzy, mých oblíbených témat.. určitě se vrhnu i na Schopenhauera..

evvva
18.09.2020 4 z 5

Kniha čtená v jednom z mých nejtěžších období. Děkuji za příběh, děkuji za doporučení, děkuji za možnost k zamyšlení, že nic není jen černé nebo bílé...

Mathiola8
07.09.2020 4 z 5

Jo, zvláštní kniha, ale moc hezká.

novecento
27.06.2020 5 z 5

Autor: člověk v sobě musí mít chaos a posedlost, aby zrodil zářící hvězdu. Růst je odměnou za bolest. Jestliže Boha zabijete, musíte se také přestat skrývat v jeho chrámu. Lidský duch je budován rozhodnutím. Někteří filozofové se rodí až po smrti. Žijte dokud žijete! Smrt přestává být hrozná, když člověk vyčerpal možnosti svého života..Zajímavé myšlenky v dobře napsané knize. Doporučuji.

kurama45
13.05.2020 5 z 5

Príbeh o sile slov. Jediné mínus bolo Breuerovo zázračné vyliečenie, ktoré pôsobilo ako ukážkové deus ex machina. Zachránila ho jedna jediná hypnóza, na ktorú si akoby náhodou spomenul, zatiaľ čo chudák Nietzsche mal smolu. Myslím, že človeka celý príbeh zasiahne tým viac, čím viac sa uzatvára pred ostatnými rovnako ako Nietzsche.

Najsilnejšia scéna:
„Kdyby moje slzy dokázaly mluvit, řekly by – řekly by ‘Konečně jsme volné! Tolik let jsme byly zavřené! Ten muž, ten upjatý suchar, nás ani jednou nepustil ven.’ Co ještě? Ty slzy by řekly ‘To je dobře, že jsme volné! Čtyřicet let nás nikdo nevyměnil. Už bylo načase tu pořádně uklidit! Nemohly jsme se dočkat, až budeme venku! Ale nešlo to – teprve když ten vídeňský doktor otevřel zrezivělá vrata.”
„Děkuju vám. Ten, kdo otevírá zrezivělá vrata – to je velká poklona. A teď mi o smutku, který tyto slzy skrývaly, povězte vy sám.“
„Ne, to není smutek! Naopak, když jsem před chvílí mluvil o umírání o samotě, zaplavila mne nesmírně silná útěcha. Nejde tolik o to, co jsem vám řekl, ale o to, že jsem to vůbec vyslovil, že jsem konečně, konečně řekl, co cítím.“
„Povězte mi o tom pocitu něco víc.“
„Je velmi silný. Dojímá mne. Je to posvátný okamžik! Proto jsem plakal. Proto pláču teď. To se mi ještě nikdy nestalo. Podívejte se! Nemohu ty slzy zastavit.“
„To je v pořádku. Slzy, které jsou projevem síly, mají očistnou moc.“
„Je to zvláštní, ale v tentýž okamžik, kdy jsem poprvé v životě přiznal svou samotu v celé její hloubce, v celém jejím zoufalství – právě v ten okamžik se moje samota rozplynula! Jakmile, jsem vám řekl, že se mne nikdy žádná žena nedotkla, poprvé jsem sám sobě dovolil, aby se mne někdo dotkl. Je to neopakovatelná chvíle, jako by se kdesi ve mně náhle rozbil ledovec a roztříštil se napadrt’.“
„Je to paradoxní! Samota existuje jen o samotě. Jakmile se o ní někdo dozví, sama zmizí.“

stagno
17.04.2020 5 z 5

Velmi zajímavý román z Vídně roku 1882 vycházející ze skutečných událostí - jen
setkání praotce psychoanalýzy Josefa Breuera a slavného filozofa se ve skutečnosti
neudálo.Působivý střet dvou silných a přemýšlivých osobností,kdy se postupně
jeden druhému stává lékařem duše,se čte-i díky dobrému překladu-jedním dechem.
I další postavy jsou skutečné-Sigmund Freud,tehdy nadějný mladý lékař,femme fatale
Lou Salóme i pacientka"Anna O.",ve skutečnosti Bertha Pappenheimová.

Lily101
26.03.2020 3 z 5

Tip na tuto knihu jsem dostala od jedné medičky, jež ji zmínila na youtube. Čekala jsem tedy něco o trošku víc lékařského, avšak propojení medicíny a filosofie bylo hodně zajímavé. Z počátku mě i vyděsila informace v knize, že se jedná o fikci, neb hlavní protagonisté se nikdy nesetkali, leč obě osoby skutečně žily (ověřovala jsem si dle díla, uvedené na straně 299 v předposledním odstavci označené pod "kapitolou" "Autorská poznámka", které měl doktor spolu se S. Freudem vydat). Autorovi se povedlo dobře "vykreslit" tehdejší noblesu ohledně vyjadřování (zdrženlivé vyjadřování honosnějšího stylu nejspíš opravdu typické pro danou dobu).

Z hlediska četby se kniha nečte rychle a po opravdu hodně dlouhé době se mi stalo/ne-li poprvé/, že knihu čítající 300 stran jsem četla dlouhých sedm dní. Některé pasáže byly náročnější na čtení (možná i tím, že jsem se snažila číst večer, neb dopoledne a odpoledne mi zabraly převážně školní povinnosti), některé mě nezaujaly a některé se mi nelíbily (SPOILER: Od počátku jsem věděla, že se rozhovor v rámci rádoby uzdravení Nietzscheho zvrhne v to, že doktor bude chtít pomoci "sám sobě", navzdory z lékařovy strany "výmluvy" či fiktivního důvodu, aby mohl léčit pacienta, který o jeho péči nestál, tudíž se nakonec péči Nietzscheho plně oddá. A následně jako "Deus ex machina" se nalezeným lékem doktora k uzdravení z vlastní lásky, uzdraví i sám filosof. Dále jsem byla v šoku z kapitoly 21 /str. 253 a násl./ a jak hlasitě/spadl mi balvan ze srdce/ se mi ulevilo, že to byla "jen" hypnoza a následek uvedený v hypnoze jsem tušila. KONEC SPOILERU. Nic proti nesezdaným, svobodným lidem nemám /Co já vím, zda ze mě Osud neučiní totéž? A nevidím to vůbec jako špatnou možnost, neb vše má své pro a proti/, avšak jak to asi dopadne, když já-mladá, svobodná- budu radit osobě o něco starší ohledně jeho manželství? Co já o manželství asi tak vím? SPOILER: Byť toto tvrdí na počátku i Nietzsche, tak nakonec se nechá strhnout-možná mocí, kterou v knize tolik opovrhuje-a radí o stošest. A nakonec to sám mezi řádky přizná na straně 291 nahoře a dále to rozvíjí ve třetím odstavci téže strany.Takže suma sumárum: málem odloudil doktora od manželství, čehož by doktor hořce litoval a současně jakoby si to filosof sám uvědomoval. KONEC SPOILERU.).

Drobný rozpor jsem našla na straně 211, kde se v posledním odstavci na stránce píše následující:"Nietzsche vypočítal, že nad svými představami tráví přibližně sto minut denně, tedy přes pět set hodin ročně. To znamená, jak prohlásil, že půjde-li to tak dále po dvacet let, věnuje Breuer stále stejným, fádním představám více než šest set drahocenných dní. Breuer si povzdech a myslel na Berthu dále." Nejsem matematik, ale nějak mi ty čísla nesedí. Sto minut denně je pět set minut za pět dní. V rámci běžného-neepřestupného roku-se tak jedná o 36 500 minut/rok a za dvacet let (=5 krát přestupný rok) se dostáváme na 730 500 minut/rok strávený myšlenkami nad Berthou.

Za snahu, zajímavé propojení filosofie a medicíny zahrnující i jisté drobné idee k zamyšlení, tehdejší medicínské poznatky o migréně (dle mého skromného názoru popsána velice působivě a před četbou jsem netušila, že již tehdy existovaly min. 4 druhy léčby této nemoci) uděluji hvězdičky tři.

J.F.
10.03.2020

Je mi líto, ale první pokus o čtení jsem vzdal po pěti stránkách - žádná z těch postav není živá, na všech je hned vidět, že byly napsány jen proto, aby vykládaly psychologii, která se klidně (a lépe) dala napsat i přímo. A "literární" stránka trpí mj. zbytečně podrobnými popisy toho, jak kdo vypadá nebo co zrovna jí a pije, jak to známe u té slabší poloviny autorů zkrácených digestovek... Ale třeba to ještě zkusím a třeba se mi bude dařit líp.

Dodatek: na druhý pokus přece jen dočteno (tedy s přeskakováním - prvních 11 kapitol by se podle mě dalo škrtnout skoro sakumprásk) a ta psychologie stojí za to, zvlášť když si uvědomíte, že v kritické 21. kapitole autor promlouvá nejen skrze Nietzscheho, ale i skrze Matyldu.

Jo a ještě: ten film, nad kterým se na čsfd ohrnuje tolik znaleckých nosů, podle mne vůbec není z nejhorších.

karel6356
26.02.2020 5 z 5

Absolutní vrchol literatury z mé strany. Mám osobní vztah ke knize, od dob kdy mi pomohla vyřešit vlastní problém. Doporučuji

Analady
23.01.2020 3 z 5

Kniha obsahuje množství zajímavých myšlenek. Je psaná krásným, poetickým jazykem. Opravdu z ní vyzařuje noblesa časů minulých. Mám ráda takovéto knihy. Doktor Breuer mi byl moc sympatický. Kéž by všichni lékaři byli jako on. I samotný příběh byl zajímavý, měl i svůj nečekaný zvrat. Jediné, co mi kazilo dojem, byla postava Zikmunda Freuda.

Atanone
28.11.2019 5 z 5

Krásná kniha. Příběh, kde nejde o příběh, ale o dialogy.
S Nietzschovou filozofií jsem vždy měla problém.Tato kniha mi ho velmi zlidštila a vzpomenu si na ni asi vždy, když na jeho myšlenky narazím.
Krásné. 5+

Česneksmedem
15.11.2019 5 z 5

Tak tohle se musí číst velice pomalu, jinak se o mnohé sami ochudíte. Není to žádná rychlá akce, takže to asi nebude pro každého. Pokud si ji ale náležitě vychutnáte, tak ve vás mnohé zanechá. Těch myšlenek je zde opravdu hodně. Takže jen pro názornost.
SPOILER!
Vaším úkolem je přijmout sebe ne usilovat o to, abych vás přijal já.
Více milujeme touhu než její předmět!
Píše se zde často o vymetání komínů. Pokud vás v tuto chvíli napadly nemravné myšlenky, tak raději zkuste jinou knihu.
Následující dvě závěrečné ukázky se jisté části čtenářské obce asi nebudou líbit:
...život je jen jiskřička, po níž následuje stejná tma, jaká ji předcházela tma před narozením a po smrti.
...plamen víry má nevyčerpatelný zdroj ve strachu ze smrti, zapomnění a ztráty smyslu.
Parádní kniha, kterou doporučuji!

Devorah
05.11.2019 5 z 5

Tak tato kniha byla trefou do černého. Neočekávala jsem nic a jako odměnu po přečtení jsem dostala neuvěřitelné množství témat k zamyšlení, na které neznám odpovědi.
Děj plynul tak nějak lehce, pozvolna, až čtenář nabyde dojmu, že se vlastně nic neděje. Ovšem to je jen dojem. Ono se toho děje tolik, ale dobře ukryté pod pokličkou. Yalom to vymyslel opravdu dobře. Vše začíná vpádem krásné a nevyzpytatelné ženy na scénu, která se tu a tam mihne celým příběhem, ovšem již jen formou vzpomínání jedné z hlavních postav, kterou je Nietzsche. Ten postupem času vede s Breuerem čím dál tím osobnější rozhovory týkající se základních existenciálních témat. Jejich pocity nás mohou vědomě, či nevědomě, dovést k sebepoznání, nebo alespoň k tomu, abychom o svých pocitech začali více uvažovat a více je vnímat.

VikyKleinik
29.09.2019 4 z 5

Yalom se čte sám. Krasný ladný sloh. Byla radost obracet stránky a líbí se mi, když autor otiskne do příběhu svou vlastní profesi. Yalom jako psychoterapeut píše o Breuerovi, jenž se rozhodne vymyslet novou léčbu, kterou by ulevit příliš pyšnému Fridrichovi Nietzschemu od zoufalství a zachránil tak německou filosofii. Přitom sám Breuer trpí krizí středního věku (což je též tématem knihy) a v tomto jinak smyšleném ději bylo načrtnuto mnoho z tehdejších skutečností.
Zárodek psychoanalýzy v 19. století, Nietzscheho osobnost a filosofie z ní vycházející, myšlenky, které vedou mladého Freunda k domnění o nevědomí...

green.tea
08.09.2019 5 z 5

Četl jsem ušima s Igorem Barešem. Už dvakrát. Nádherná kniha.