Když mraky září

Když mraky září https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76169/kdyz-mraky-zari-76169.jpg 5 15 2

Bohatá, thematicky pestrá a ideově i formálně pozoruhodná poesie anglického básníka Johna Ketse, příslušníka mladší romantické generace, je u nás známa pouze z ojedinělých starých překladů (např. Vrchlický, Sládek, Klášterský) a pak z prvního širšího výboru přeloženého Františkem Bíblem r. 1928. Náš nynější výbor se snaží seznámit čtenáře v průřezu s jeho nejlepší tvorbou, ať jsou to lyrické sonety a ódy, vynikající krásou myšlenek, precisní formou a hudebností verše, nebo mistrně propracovaná básnická povídka "Předvěčer sv. Anežky" či směle pojatá epická skladba "Hyperion", kde pod pláštíkem mythologického příběhu vyslovuje autor své demokratické přesvědčení a oslavuje vítězství Velké francouzské revoluce nad feudálním absolutismem. Keatsovo jméno se v dějinách literatury vyslovuje takřka jedním dechem se jmény revolučních romantiků Byrona a Shelleyho, a právem. Keats má totiž s těmito básniky spočný nejen mimořádný talent, ale i demokratické přesvědčení a kritický postoj k soudobé skutečnosti. Nebylo mu bohužel dopřáno, aby dlouho tvořil, ale i tak světu zanechal velký, čistý, horoucí básnický odkaz.... celý text

ludek7426
22.07.2020 5 z 5

"Ne, k Léthé nechoď, ani v závrati
nevypij oměj s omamnými víny
a nestrp, aby čelo líbal ti
zlý rulík, rudý hrozen Proserpiny."

Rád sestoupím k řece Léthé veršů Johna Keatse, rád se nechám unášet jejich melancholií.
Další kvalitní výběr z poezie mého nejoblíbenějšího romantického básníka.

mcleod
26.05.2013 5 z 5

Výborná sbírka básní Johna Keatse, kterou se již definitivně zařadil mezi mé nejoblíbenější romantiky a básníky vůbec. Hodně mi sedí jeho styl psaní, jeho básně se krásně čtou a dokáží výborně vyjádřit obsažené pocity (přestože tímto hodnotím i výborný překlad). Nejvíce však musím ocenit jeho uvažování... představený romantický optimismus mi připadá nádherný a mně v mnohém velmi blízký. Ve sbírce jsem nenašel snad jedinou špatnou báseň, za nejlepší však považuji také obecně hodně oceňované básně Óda na slavíka, Hyperion (který bohužel není dokončený) či geniální dílo Předvečer svaté Anežky.

romantismus anglická literatura poezie

John Keats