Kdyby ze světa zmizely kočky

Kdyby ze světa zmizely kočky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517365/bmid_kdyby-ze-sveta-zmizely-kocky-AOA-517365.jpg 4 330 87

Co byste dělali, kdybyste zjistili, že brzo zemřete? A co byste dělali, kdyby se před vámi objevil Ďábel s nabídkou, že vám život prodlouží? Má to však jeden háček. Za každý den života navíc musí ze světa něco zmizet. Přesně v takové situaci se octne hrdina románu Kdyby ze světa zmizely kočky, bezejmenný poštovní poslíček, který žije v malém bytě se svým kocourem jménem Zelí. S otcem si nerozumí a matka mu před pár lety zemřela. Jednoho dne zjistí, že mu kvůli nádoru na mozku již nezbývá mnoho života. Objeví se však Ďábel s nabídkou, která se zdánlivě neodmítá. Hrdina pak každý den musí čelit volbě, co dalšího ze světa nechá zmizet výměnou za kousek vlastního života. Situace na hranici smrti ho donutí přehodnotit nejen cenu každodenních samozřejmostí, ale také svůj dosavadní vlastní život. Kdyby ze světa zmizely kočky, příběh o tom, co je lidském životě skutečně důležité, se dočkal obrovského úspěchu nejen v Japonsku ale i ve světě, kde se dočkal překladu do mnoha jazyků, a nakonec i filmového zpracování v roce 2016.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Kontrast

世界から猫が消えたなら (Sekai kara neko ga kietanara) , 2012

mcabr
28.12.2023 5 z 5

Pěkné čtení k zamyšlení.

j287
02.12.2023 3 z 5

Útlá kniha na zamyšlení o smyslu života. Až tváří v tvář smrti si člověk uvědomí, co je opravdu důležité a co ne.. že občas lpíme na zbytečnostech. Dělejme, co máme rádi, a neodkládejme to na někdy příště, protože to příště už nemusí příjít.

Dandy1
24.11.2023 3 z 5

Četla jsem s kočkou na klíně. Co by asi vzal ďábel mě?

vera5841
14.11.2023 4 z 5

Tato kniha je pro mě velkým překvapením. Původně mě název příliš nezaujal (pardon, jsem v týmu psů..), ale po velmi kladných ohlasech a po zjištění, že je to kniha spíše filozoficky laděná jsem ji také zkusila. A nelituji!
Je to taková jednohubka na večer či dva. Plná otázek, na které vlastně není třeba odpovědět a přesto nás přiměje aspoň trošku se zamyslet nad životem. Co je opravdu důležité? Co můžeme postrádat a co ne?
Navíc mě hrozně bavily lehce sarkastické dialogy s Alohou

SoňkaSoník
12.11.2023 5 z 5

Nádherná odpočinková kniha přečtená za ani ne jedno odpoledne. Chvíli jsem měla slzy v očích, má kočka je pro mě vším, tak jsem se do děje docela vžila. Myšlenka Ďábla, který vám nabídne den života za to, že něco necháte zmizet ze světa, mě neurazila a nezdála se mi vůbec vynucená. Nelituji koupě. :-)

CarolineR.
07.11.2023 4 z 5

Nenáročný existenciální román, který Vás donutí zamyslet se nad tím, co je v životě skutečně důležité a bez čeho byste se naopak obešli. Budete se usmívat a zároveň zadržovat slzy. I přes ústřední složité téma, obohacené filosofickými prvky, se kniha čte velmi dobře a je spíše jednohubkou, kterou v klidu "slupnete" v rámci nedělního odpočinku.
Ačkoliv se jedná o můj první úlovek z řad současné japonské literatury, musím uznat, že jsem velmi mile překvapena.
Celkový dojem mi nicméně lehce ruší závěr knihy, který působí dost ukvapeně a přijde mi poněkud ochuzený.

Ella_Rei
03.11.2023 4 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky je příběhem, který vás nutí zamyslet se nad samotným smyslem života.

Náš hlavní hrdina se ocitá v nesmírně tíživé situaci. Zjistí, že umírá. Ještě ten den se u něj objeví ďábel. Ďábel se mu zjevuje v havajské košili, tudíž ho pojmenuje Aloha. Aloha mu nabídne další den života výměnou za věc, kterou vymaže ze světa. Jeho příběh se stává symbolem lidského uvědomění a hodnoty života. Díky knize přemítáme nad tím, co v životě má skutečně cenu, co je zbytečné a co bychom pravděpodobně měli dělat častěji. Život je pomíjiví a dnešek může být to poslední, co máme.

Autor knihy nás zavede do hlubšího kontextu, jenž nám připomíná, že svoboda není jen o tom, co máme, ale také o tom, co můžeme ztratit. I když se na první pohled zdá, že ztráta zdánlivě nepodstatných věcí přinese větší svobodu, opak může být pravdou.

petrarka72
02.11.2023 3 z 5

Nenadchne - neurazí. Smlouva s ďáblem na japonský způsob, variace na téma co je v životě opravdu důležité, kočky jako rezonátoři.

milito999
01.11.2023 4 z 5

Mě se kniha moc líbila. Téma umírání a možnosti si prodloužit za cenu vymazání něčeho jiného ze světa je trefně zvolené téma, nad kterým se čtenář musí zamyslet. Opravdu bychom každý den něco obětovali za cenu dalšího dne života? Co kdyby zmizely mobilní telefony, hodiny nebo právě kočky?

Hlavního hrdinu trápí bolesti hlavy a zjistí, že má nádor na mozku. Úplně jsem se vžila do jeho ostré bolesti hlavy, která mě trápila samotnou skoro rok v kuse.
Souhlasím s tím, jak bylo řečeno níže, že kniha není pro nikoho, kdo se potýká např. Se smrtí někoho blízkého či sám umírá a nemůže se s tím ztotožnit. Může vás to rozhodit.
Každopádně skvělá kniha a moc ráda doporučuji.

adorjas
31.10.2023 2 z 5

Joj, opäť na štýl ako "Kocúr, ktorý zachraňoval knihy". Mala som chuť na japonské podivno, ale dostala som leda tak rádoby poučné vety na štýl Amélie z Montmartre (pričom tá posledná zmieňovaná ma bavila viac). Pre tých, ktorým tento štýl sedí odporúčam ešte Podivuhodný príbeh pošťáka, Mariane Leky, Vášen od Wintersen, Kodaňská píseň písní a pod.

Michelle13
29.10.2023 4 z 5

Kniha je nádherným literárním dílem, které vás nenechá chladnými. Otevře vám oči a nasměruje vás k zamyšlení nad skutečným významem života a hodnotami, které nás obklopují. Příběh nás zavádí do života bezejmenného poštovního poslíčka, jehož dny jsou spočítány kvůli nádoru na mozku. Když se mu nabídne možnost prodloužení života od samotného Ďábla, stojí před rozhodnutím, co bude ochoten obětovat každý další den života. Toto morální dilema postupně rozkrývá nejen charakter hlavního hrdiny, ale i povahu lidských hodnot. Autor nám předkládá hlubokou meditaci o tom, co pro nás skutečně znamená život a co jsme ochotní obětovat, abychom jej prodloužili. Tento příběh nás nutí přehodnotit naše priority a připomenout si, co je skutečně důležité. Ztráta čehokoli ze světa výměnou za více času života je téma, které rezonuje s každým čtenářem. Tímto románem se nám připomíná, že hodnoty jako láska, rodina a sounáležitost jsou nepostradatelné a nemají cenu. Jeho poutavý styl psaní a jedinečný přístup k tématu dělají z knihy nezapomenutelný zážitek. Kniha vás dojme, přiměje k zamyšlení a bude rezonovat v srdci každého čtenáře. Autor nám přináší příběh, který je nabitý emocemi a skvěle vykresluje lidskou podstatu.

Monačte
29.10.2023 4 z 5

Kniha o smrti skrz naskrz. Rozhodně víc o smrti než o kočkách - bacha na to! I když je to hezké čtení, pokud tohle téma v sobě nemáte srovnané, nebo pokud řešíte smrt někoho blízkého, může vám to nasypat sůl do rány. A nebo pomoci podívat se na svět z jiné perspektivy. Takže jak říkám - bacha na to. Japonský úsporný styl psaní mě poslední dobou hodně baví, nečekejte detailní popisy prostředí a vůbec žádnou omáčku. Tenhle styl je dokonalou lekcí pro psavce, jak zkracovat texty.

hungryreader00
23.10.2023 4 z 5

Ani si nevzpomínám, kdy mě naposledy nějaká kniha takhle dojala. Krásné zamyšlení nad tím, jak se lidé snaží zpětně dát svému životu smysl, když se ocitají na jeho sklonku. Co pro nás bylo důležité? Kdo jsme byli? Měl náš život smysl? Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří si někdy podobnou otázku položili.

deirdre
23.10.2023 4 z 5

V jednoduchosti býva ukrytá hlboká múdrosť. Máme to všetci na očiach a nedochádza nám to. Preto mám rada tento druh japonskej literatúry, ukazuje to, čo je podstatné, na pozadí tej najvšednejšej každodennosti. Nie celkom mi sadol tentokrát štýl, akým bola napísaná, nič to však neuberá na jej hodnote. Odporúčam úplne hocikomu.

Gabča67
10.10.2023 4 z 5

Útlá knížka, která v čtenáři vyvolá řadu otázek a nutí vás přemýšlet, co je a není v životě důležité. Děj se točí kolem myšlenky, která je tu často zmiňována: ,,Když chceš něco získat, musíš o něco přijít". A právě přesně to hlavní hrdina zažívá. Mladý muž pod vlivem událostí hodnotí a rekapituluje důležité momenty svého života a činí různá rozhodnutí. Byla jsem moc ráda, že se název knihy nenaplnil a kočky ze světa nakonec nezmizely. Byla by to škoda.

Anushka1
09.10.2023 4 z 5

Dokážete si představit, že by ze světa zmizely kočky? Nebo něco jiného, co běžně používáte, např. telefon nebo hodiny? Hlavní hrdina to taky nedokázal. Až do chvíle, kdy mu diagnostikovali nádor na mozku a zbývá mu jen málo času. V tu chvíli se u něj doma zjeví Ďábel a předloží mu nabídku- "Za každou věc, kterou necháš zmizet z tohoto světa, ti prodloužím život o den." Krásná nabídka, že? Člověk by dokázal vyjmenovat hned několik věcí, které by nechal zmizet. Háček je v tom, že o tom, co zmizí, rozhoduje sám Ďábel. Náš hrdina s Ďáblem nějakou chvíli tuhle hru hraje, až do chvíle, kdy je mi řečeno, že další věc, která musí zmizet, jsou kočky. Dokáže náš hrdina s tímto souhlasit? Vždyť sám sdílí svůj život s kocourem, který mu do života vnáší jen štěstí.
Příběh je o zamyšlení, co vše jsme schopni obětovat v čase největší nouze. Hlavní postava tak rekapituluje svůj život a zamýšlí se nad tím, co je v životě vlastně důležité. Kniha mě v určitým pasážích rozplakala, protože sama kočku vlastním a nedokážu si představit, že by ze dne na den jen tak zmizela. Příběh je to krátký, ale některé určitě zasáhne u srdce.

Mrs.MF
06.10.2023 4 z 5

Tahle kniha vás donutí přemýšlet... přemýšlet o světě, o životě a o vztazích a nejen těch mezilidských. Mně se to moc líbilo, v některých pasážích a na konci jsem si přála, aby byl příběh více rozvinut, ale ve finále i tak, jak to je, bylo sděleno vše, co sděleno být mělo. Styl psaní určitě není pro každého, ale já to naprosto miluju.

Knihomolka_176
05.10.2023 4 z 5

Tahle krátká knížka toho má hodně, co předat. Mladý muž v nejlepších letech se dozví, že už mu nezbývá moc života. A tak se v myšlenkách začne vracet k věcem a lidem, kteří jeho život změnili. Lituje věcí, které udělal i neudělal, přemýšlí nad tím, jak svůj život vlastně promrhal.
A během toho se mu zjevuje Ďábel, jenž postupně maže ze světa různé věci - telefony, filmy, hodiny nebo třeba kočky.
Stojí vážně život jednoho muže za to, aby svět tolik ztratil?
Za mě je kniha dobře zpracovaná, zajímavá a člověk se zamyslí nad tím, co je v životě opravdu důležité. Určitě bych ji doporučila, ale zároveň bych ani neřekla, že je nějak převratná.

denisa8946
04.10.2023 3 z 5

Co byste dělali, kdyby vám zbýval poslední den života? To je těžká otázka! Ale ještě složitější otázka by byla, co byste dělali, kdyby vám zbýval poslední den života, zjevil se vám Ďábel a nabídl vám další den navíc, když necháte něco zmizet ze světa. To je teprve dilema...
Hlavní hrdina, pošťák, jehož jméno neznáme, se přesně v takové situaci ocitá. Teprve na sklonku svého života si uvědomuje, jak je život cenný. Celkem sympatický Ďábel mu nabídne život, ale na oplátku musí něco nadobro smazat ze světa. Jde o zdánlivě nedůležité věci, které bereme jako samozřejmost. Na první pohled se zdá, že zmizení těchto věcí přinese lidem větší svobodu. Jak uvádí autor, má to ale háček - svoboda s sebou přináší i nejistotu a kdo by chtěl žít v neustálé nejistotě? Já tedy ne.
Musím přiznat, že přestože kniha obsahuje řadu hlubokých myšlenek, očekávala jsem trošku víc. Z počátku mi trvalo se začíst, ale jakmile jsem si zvykla na autorův styl, četlo se mi dobře.
Velká část byla věnovaná vzpomínkám hlavního hrdiny, ale bohužel celý příběh byl podle mě nedotažený. V nejnapínavějším okamžiku jsem otočila stránku a zůstala zírat na seznam kapitol. Moc mě mrzí, že nevím, jak dopadla poslední výzva, kterou si hlavní hrdina vytyčil.
Posledních třicet stránek se mnou tak emočně zamávalo, že jsem ani neviděla na písmenka, některé vzpomínky hlavního hrdiny pro mě byly příliš bolestivé. Téma smrti je pro mě obecně náročné a snažím se s tím pracovat, proto jsem se pro tuto knížku rozhodla.

Sarah11
02.10.2023 4 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky je krátká novelka, která mě zaujala hlavně svým názvem. Kočičí marketing na mě zkrátka zabere vždycky. Protože ale podobný žánr knih v podstatě nečtu, byl to pro mě tak trochu krok do neznáma. V tomto případě se mi ale rozhodně vyplatil a byla jsem až překvapená, jak mě příběh tak malého rozsahu dokázal tak hluboce zasáhnout.
Přitom je to úplně prosté. Když je člověk mladý, má takový ten pocit nedotknutelnosti, toho, že se mu nemůže nic stát, a často si věcí neváží, nebo si možná ani neuvědomuje jejich důležitost, dokud nedojde na lámání chleba. Tahle kniha ale není jen smutná a melancholická, i když minimálně u kapitoly s kočkami jsem musela zamáčknout slzu, je taky překvapivě humorná, hlavně díky postavě Ďábla, který mi přišel úplně geniální.
Jediná moje výtka směřuje ke konci, u kterého bych ocenila, kdyby byl trochu více rozepsaný. Zajímalo by mě, jestli se hlavní hrdina nakonec usmířil se svým otcem a taky co se stalo s Panem Zelím. Jinak ale mohu s klidným srdcem doporučit.

zfilmováno japonská literatura

Autorovy knížky