Kdyby ze světa zmizely kočky

Kdyby ze světa zmizely kočky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517365/bmid_kdyby-ze-sveta-zmizely-kocky-AOA-517365.jpg 4 331 88

Co byste dělali, kdybyste zjistili, že brzo zemřete? A co byste dělali, kdyby se před vámi objevil Ďábel s nabídkou, že vám život prodlouží? Má to však jeden háček. Za každý den života navíc musí ze světa něco zmizet. Přesně v takové situaci se octne hrdina románu Kdyby ze světa zmizely kočky, bezejmenný poštovní poslíček, který žije v malém bytě se svým kocourem jménem Zelí. S otcem si nerozumí a matka mu před pár lety zemřela. Jednoho dne zjistí, že mu kvůli nádoru na mozku již nezbývá mnoho života. Objeví se však Ďábel s nabídkou, která se zdánlivě neodmítá. Hrdina pak každý den musí čelit volbě, co dalšího ze světa nechá zmizet výměnou za kousek vlastního života. Situace na hranici smrti ho donutí přehodnotit nejen cenu každodenních samozřejmostí, ale také svůj dosavadní vlastní život. Kdyby ze světa zmizely kočky, příběh o tom, co je lidském životě skutečně důležité, se dočkal obrovského úspěchu nejen v Japonsku ale i ve světě, kde se dočkal překladu do mnoha jazyků, a nakonec i filmového zpracování v roce 2016.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Kontrast

世界から猫が消えたなら (Sekai kara neko ga kietanara) , 2012

Nasko
07.02.2024 3 z 5

(SPOILER) S japonskými autory nemám zase tolik zkušeností. Kromě tady tohohle kousku jsem četla už jen dvě knihy od Murakamiho a musím uznat, že mi stylem psaní oba autoři přijdou maličko podobní. Asi budu muset zkusit ještě třetího na porovnání, jestli je japonský magický realismus prostě "takový", nebo je to jenom souhra náhod.

Mně osobně se na knize strašně líbil samotný nápad, a také postava kocoura a jeho komunikace. Bohužel některá zmizení věcí mi přišla maličko nedomyšlená. Strašně moc věcí v knize bylo zmíněno jen tak letmo, spousta malých epizodek nikam nevede. Záhadně se vytrácí linka se slečnou hlavního hrdiny a pak už o ní nepadne ani slovo, aniž by se situace nějak vyřešila. A konec se dal trochu čekat. Trochu dost.

Rapeh
07.02.2024 3 z 5

Kniha donutí k zamyšlení. Velmi dobře se čte. Sice občas děj nedává smysl nebo máte pocit že jste něco vynechali. Kdyby nebylo čtenářské výzvy tak bych po knize nesahla. Jsem ráda že jsem to udělala.

Žužlík
02.02.2024 4 z 5

No co na tuto knihu říct, byla jsem přesvědčená, že toto nebude můj šálek kávy, ale víte co je to kniha která mi něco dala. Bylo to zamyšlení se nad sebou a nad druhými v mé blízkosti. Já mohu knihu jen doporučit.

Domieeele
01.02.2024 3 z 5

Krásná myšlenka, která mohla být lépe propracovaná. Konec byl najednou strašně useknutý, až jsem věřila, že mi musely vypadnout stránky...

Paris2000
31.01.2024 5 z 5

Nikdy nevíme kdy a co nás může "zastavit" náš pobyt na tomto světě...

Muži této knihy žijící se svým kocourem byla diagnostikována rakovina 4 stádia, tudíž moc dnů mu nezbývá. Záhy se mu zjeví Ďábel a dá mu nabídku: Za každý další den navíc ze světa něco zmizí...

Otázka pro mě? Žiju tak, abych tuhle nabídku nemusela přijmout?...

Fidibus
28.01.2024 2 z 5

(SPOILER) Připadalo mi to jako delší školní úvaha na dané téma. Pár myšlenek zajímavých, ale výsledně takové rozbředlé.
SPOILER Ale aspoň že ty kočky nevymazal :-)

Zlajda95
26.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Zpočátku mi vadil jazyk/styl psaní. Dialogy (kromě těch s kočkou) jsou zjevně slabou stránkou autora. Ale vnitřní pochody hlavní postavy kvalitu měly. Nakonec jsem řvala jako želva.

embi
19.01.2024 4 z 5

Existenciální román? To tedy ne. Klouže spíš po povrchu? Ano. Hodně nápadů jen tak naznačených. Není to ale na překážku. Nelehké téma podané lehkou formou. Spousta podnětů k zamyšlení. Zajímavý nápad s podobou Ďábla.

Škoda, že některé nápady zůstaly jen v náznacích, nedovysvětlené, ale pak by už možná bylo jiné dílo. Pak by to možná byl existenciální román.

SPOILER:
Ďábel v havajských košilích by mě děsil taky:D

dagmar5477
19.01.2024 5 z 5

Díky za čtenářskou výzvu. Díky ní jsem opět objevila knihu, kolem které bych jen prošla a v tomhle případě by to byla škoda.

tereza_p
18.01.2024 2 z 5

Za mě je toto kniha, která měla dobrý potenciál, ale ten byl bohužel promarněný. Podle anotace jsme čekala mnohem, mnohem víc. Byť chce kniha řešit hluboká témata, tak pro mě bylo všechno zpracováno jen tak povrchově. Ostatně tomu odpovídá i rozsah knihy, který není velký. Prostě to je všechno řešené tak nějak "šmahem". Nezpochybňuji, že nápad je dobrý, zamýšlený obsah také, ale zpracování mě nepřesvědčilo. Bohužel.

Teddy2023
18.01.2024 3 z 5

Během čtení jsem dostala otázku, zda mi dílo od Genki Kawamury přijde dobré. Nad tím jsem kapku zaváhala, jelikož spisovatel se zaobírá nad tématem, nad kterým často neuvažujeme.
Ve svých sedmi povídkách rozhoduje hlavní hrdina o tom, co že světa zmizí - za účelem si prodloužit život.
Dle mého názoru povídky nejsou moc krátké ani moc dlouhé - přesně na sedm dní v týdnu (v případě, že patříte k pomalým čtenářům)
Najdete zde hodně popisu ohledně myšlenkových pochodů a vztahů hlavního hrdiny.
Doporučuji si přečíst dílo, když hodláte zaměstnat svou mysl a duši, jelikož "Kdyby ze světa zmizely kočky" zapůsobí na Vaše emoce.

Ctenaricek4
15.01.2024 5 z 5

Dojemný příběh o umírání. O lítosti, kterou člověk cítí s myšlenkou na vlastní smrt, a s myšlenkou na věci, které nikdy nestihl. Krásně a citlivě zpracováno.

Simona317
12.01.2024 5 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala jen díky čtenářské výzvě a na doporučení. NELITUJI!!!
První kniha s prvky fantazie, kterou jsem v životě četla a nemohla se od knihy odtrhnout. Ač trpím sama nemocemi od dětství, psychologii mám ráda a byla součástí mých studijních let, přesto jsem v knize našla spousty myšlenek, kdy se člověk zamyslí nad svým životem a nakonec je rád jaký život vůbec žije. I za to málo, co v něm má.

Boboking
12.01.2024 4 z 5

"Co dělat, když se dozvíš, že ti zbývá pár dní života?" Není to úplně originální téma, ale autor ho okořenil postavou Ďábla, který ti nabídne další den života, když něco necháš zmizel ze světa. "Když chceš něco získat, musíš o něco přijít" - to je ústřední myšlenka knihy, která díky mluvící kočce, ďáblu, japonským reáliím a fantazii se mi v hlavě promítala jako Miyazakiho anime. Přečteno v rámci ČV 24.

kristyna.havlov
11.01.2024 4 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské vyzve 2024. Nelituji, kniha byla krátká, skvěle se četla, příběh mě bavil. Opravdu vtáhla do děje. Na to, že je to příběh myslím z Japonska, tak tam nebyli žádné jména, takže díky tomu se mě to četlo dobře (nemám ráda cizí jména a hlavně, když je jich tam třeba moc, pak se v příběhu ztrácím). Tohle naštěstí nehrozilo :)
V knize najde člověk i různé zamyšlení nad svým vlastním životem, nebo životem, jako takovým. Každopádně ubiram jednu hvězdičku za otevřený konec. Člověk má ještě dost otázek, když přibeh konci. Ale chápu, že někomu toto nevadi.

Limboračka
09.01.2024 3 z 5

Místy poněkud nekonzistentní nebo kýčovitě předvídatelné, ale asi proč ne. Myšlenka knihy je pěkná, jen rozpracovaná na poněkud malém prostoru. Inu zkrátka to není Půlnoční knihovna no

SSTknihy
09.01.2024 5 z 5

Jak jednoduše se dá napsat kniha, která v podstatě řeší smysl lidské existence. Docela obyčejný příběh, který by se vlastně mohl stát komukoliv z nás. Těch pár stránek vás ale jednoduše zasáhne svou hloubkou a opravdovostí. Navede vás k zamyšlení se nad tím, jak moc jsou pro nás důležité věci i živé bytosti, kterými se obklopujeme v našich životech. Jak důležité jsou pro nás přátelství, láska, soucit, vzájemné pochopení a odpuštění. A že nikdy není pozdě na nápravu. To vše bez zbytečného sentimentu a s jemným nádechem humoru.
Ano, přiznávám, pobrečela jsem si...

Malinali
08.01.2024 5 z 5

Knihu jsem objevila díky čtenářské výzvě 2024. Kniha mě moc bavila, přečteno jedním dechem. Zamyšlení nad životem, nad lidmi a hodnotami. Za mě naprosto výborně napsané a možná i tato kniha zapadla do mého aktuálního životního období, kdy řeším spoustu věcí a tolik myšlenek :)

pakoshka
07.01.2024 3 z 5

Vyměníš den života za všechny kočky? A nebo přestane existovat čokoláda?

Příběh na pomezí grotesky a nějakýho toho přemýšlení o vlastní existenci a uvědomění si, co je v životě důležité. Pro mě ty absurdní dialogy s ďáblem Alohou vynikaly nad pseudofilosofičnem.

nicole1990
06.01.2024

Dobra knížka k zamyšlení za mě doporucuju

zfilmováno japonská literatura

Autorovy knížky