Kdo vládne světu?

Kdo vládne světu? https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409660/kdo-vladne-svetu-0lB-409660.jpg 4 26 7

Nejnovější kniha intelektuála, filozofa a aktivisty Noama Chomského přináší důkladnou kritickou analýzu současné mezinárodní situace. Autor zkoumá způsob, jakým Spojené státy – navzdory vzestupu Evropy a Asie – stále určují podmínky globálního diskurzu. Světová politická a finanční elita dnes vládne bez omezení demokratickými mechanismy. Vzhledem k tomu, že klimatická změna a šíření jaderných zbraní stále více ohrožují naše přežití, jsou kritické a nesmlouvavé hlasy, jako je hlas Noama Chomského, stále potřebnější. Tvrdě a jasně vyargumentovaná kniha je nepostradatelným průvodcem pro pochopení klíčových střetů a nebezpečí naší doby.... celý text

Bedřich63
31.12.2023 2 z 5

Zdá se vám, že je na naší planetě Zemi krásně a vše je v pořádku? Chcete mít tento názor ještě pár měsíců nebo let?
Pak nečtěte tuto knihu.
Ta vás v klidu a pohodě nenechá.
Kdo ale má už základní přehled, jak to ve světě vlastně chodí a podle jakých not se ta mýdlová opera lidem předkládá, tak tady je možné najít i docela podrobný popis.
Na světě je podle různých zdrojů asi 196 států. https://www.geograf.in/cs/table.php
USA ve většině z nich zanechaly stopy ve formě teroru, vražd, násilných akcí, převratů, loutkových vlád, vykořisťování, drancování přírodních zdrojů a mnoha dalších nelegitimních kroků.
V desítkách zemí mají své vojenské základny, které jsou nástrojem vynucení jejich politiky světového hegemona.
Kniha obsahuje zajímavá fakta, ale autor něco opakuje i 5x. To snižuje hodnotu knihy.
Také vnímám, že nadržuje Demokratům a že je významně ovlivněn vlivem klimatických změn na život na Zemi.
V souvislosti s nadpisem knihy jsem si myslel, že záběr bude trochu širší, i vzhledem k renomé autora, ale nakonec se vše točilo jen kolem USA a Izraele.....
Takže pro mě zklamání, čekal jsem více. Ale na druhou stranu pro mnohé čtenáře to může být velké překvapení, jak se vlastně odvíjí světová politika a jak mocní ovlivňují dějiny.
No tedy mocní.... O nich se vlastě autor nezmínil a tam tedy vidím velký dluh této knihy, která se jmenuje "Kdo vládne světu?"

Chajda69
15.08.2022 3 z 5

Zajímalo by mě, jestli je na světě někdo, kdo nesnáší svojí zemi víc, než Noam Chomsky. Nenechává na Spojených státech, stejně jako na Izraeli, nit suchou. V celé knize jsem nicméně narážel na jedno velké ALE. Naprosto chápu kritiku, kterou Chomsky vrstvil na jednotlivé akce, operace a politická rozhodnutí, jenže mi tam chybělo B, a to, jak by to tedy bylo z jeho pohledu správně. Kritika se totiž často může jevit dost lacinou, pokud není konstruktivní. Jak tedy, Noame, má Izrael nakládat s tím, že získal suverenitu a den po jejím vyhlášením se ho arabské státy pokusily vymazat ze zemského povrchu? Opravdu je všechno výlučně chyba Izraele, který je tím jediným agresorem v rámci oblasti? Nemají Palestinci alespoň malý díl viny na současném stavu? Také v otázce ruské agrese na Krymu - opravdu je to chyba jen Spojených států a NATO, že Rusko provedlo invazi na Krym? Co takhle umožnit suverénním státům činit suverénní politická rozhodnutí? Třeba v tomhle ohledu mi Chomského názory přišly opravdu velmi vyhraněné, a to s extrémně plytkou argumentací.

Trochu mi vadila repetitivnost knihy, o ústním slíbu představitelů NATO Gorbačovovi stran rozšíření jsem si mohl přečíst dobře šestkrát, o izraelském odmítnutí mírových rozhovorů s Palestinci snad ještě víckrát, a o blažené nevinnosti islamistického režimu v Íránu a zhůvěřilosti předchozího šáhova režimu nesčetněkrát.

Poslední problém který jsem s knihou měl, je ten, že jsem nedokázal posoudit důvěryhodnost citovaných zdrojů, ale to není ani v nejmenším chybou knihy nebo autora, ale tím, že se nedostatečně orientuji v těchto pramenech. Ve spoustě případů jde Chomsky napřímo proti proudu a když nevím, jestli se můžu opravdu spolehnout na to, co cituje, je tím pro mě jeho přesvědčovací schopnost silně oslabena. Ono totiž napsat a ve Spojených státech vydat knihu, kde budu odkazovat na MUDr. Šmuclera a jeho názory na covid, nebo na prof. Ing. Václava Klause a jeho názory na klimatickou změnu, bude to vypadat podloženě. Jenže když znáte kontext...

Velislav
29.05.2022 5 z 5

Myšlienky o vysokej politickej hre a vojnách z pera filozofa nie sú na prvý pohľad určené pre každého čitateľa, napriek tomu si myslím, že samostatné kapitoly sa čítajú dosť ľahko a pútavo pre väčšinu pozorných čitateľov, zrejme aj pre pravdepodobne výborný preklad pánov Pelikána a Fialu. Samozrejme, všetci, čo si dielo zadovážili, vedia, kto je Chomsky, takže glorifikáciu kapitalizmu, či skôr súčasného neoliberalizmu a superlatívy na demokratov ako v našich médiách tam nenájdete. O názoroch sa dá polemizovať, o faktoch nie. Jediný aspekt je negatívny a to, že autor má už 93 rokov...

ozzak
10.04.2021 5 z 5

výborná kniha popisující skutečnou zahraniční politiku pomoci esejů 90 Letý Levicovy kritik nejen politicky USA ale i kapitalismu

Kartsy
16.10.2020 5 z 5

Naprostá nutnost - průvodce po aktuálním stavu lidské společnosti pro mimozemšťana, který právě přistál na Zemi. Schopnost akceptovat čtivě prezentovaná holá fakta pozemšťany je bohužel malá - lidé neradi slyší, že jsou v takových s*****ch, že už je doslova 12:05 a je nutná osobní angažovanost na celosvětové změně...

kirkpatrick
23.03.2020

Tato kniha je o Spojených státech amerických o jejich mocenských a politických zájmech a o určování podoby světa do budoucnosti. Zmíněné jsou i izraelsko palestinský problém a v posledních letech i globální klimatické oteplování. Chomský tuto analýzu vede velmi kriticky. Nechci říkat, že je svět růžový, ale zdá se mi to trochu přehnané a nemám iluzi, kdyby se někdo jiný stal světovou mocností, že by nastala velká změna.

Adigiotto
21.10.2019 4 z 5

Chomsky si mohol spokojne užívať dôchodok. Miesto toho si vybral donkichotský boj s najsilnejšou krajinou na zemeguli. Aj keď mi jeho „antiamerikanizmus“ príde rovnako ideologický ako ktorýkoľvek -izmus, v diskurze je zrejme nemožné diskutovať inak ako z ideologických pozícií. Ale vlastne on ani nediskutuje. Nemalo by to zmysel. Ideologický pancier protistrany je rovnako tvrdý ako ten jeho. Chomsky sa obracia na svoj tábor - na čitateľov, na spriaznené duše, na kamarátov v zbrani i na nerozhodné ovečky. S jedným cieľom: V jednote je sila. S jedným želaním: Aby ovečky povstali a vyhnali pána...

politika mocenské zájmy

Noam Chomsky
americká, 1928
2019  80%Kdo vládne světu?
2007  85%Moc a teror
2005  74%Člověk, moc a spravedlnost
2001  77%11. september
1999  79%Tajnosti, lži a demokracie

Kniha Kdo vládne světu? je v