Pod hladinou

Pod hladinou https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441706/bmid_pod-hladinou-cYU-441706.jpg 4 153 153

Kate Shugaková série

Loď Avilda pohřešuje dva členy posádky. Lov krabů patří na Aljašce k nejnebezpečnějším povoláním a vrtkavé počasí si na moři každoročně vyžádá desítky životů, ale zmizení Christophera Alcaly a Stuarta Browna je i na aljašské poměry podezřelé. Bez mrtvol, motivu a důkazů mají však policisté i vyšetřovatelé z úřadu státního návladního svázané ruce, proto do hry znovu vstupuje jejich bývalá kolegyně Kate Shugaková. Kate se nechává najmout jako pomocná síla na palubu Avildy a vydává se na divokou plavbu, jež ji zavede z přístavu Dutch Harbor do zrádných vod Aleutských ostrovů. Pokud ji nezabije samotný lov a drsné počasí, pak se o to možná postarají členové posádky, kterým by se obzvlášť hodilo, kdyby některá tajemství zůstala hluboko pod hladinou Beringova moře…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mystery Press

Dead in the Water , 1993

Refadora
14.12.2020 4 z 5

Knížky této autorky jsou opravdu originální a mají nezapomenutelnou atmosféru. Moc se mi líbí líčení kultury původních obyvatel Aljašky i života na dalekém severu. Samotná zápletka nebyla špatná, ale ani nijak zvlášť překvapivá nebo napínavá. Kvality knihy spočívají spíš v popisu prostředí a chování lidí v něm a jsem ráda, že jsem se z knížky dozvěděla něco o životě na rybářských lodích na Aljašce. Jednu hvězdu odečítám za Jacka a vztah Kate s ním, tento příběh mi v knihách přijde trochu navíc a není ani moc podrobně rozpracovaný.

astra3
13.12.2020 4 z 5

Krátká detektivka, kde se člověk dozví spoustu zajímavostí o Aljašce a původních obyvatelích. Kate má asi 9 životů.

Sirius
02.12.2020 5 z 5

nedávno jsem u knížky Smrt bývá nehezká zmínil, jak moc je důležitá obálka a grafická úprava. Že bez toho knížka od neznámýho autora v knihkupectví prakticky nemá šanci. A to je vlastně tak trochu i případ i Dany Stabenow. Před rokem jsem četl její Chladný den pro vraždu, což byla fajn prvotina, která se dobře četla, ale ze židle mě to úplně nevytrhlo. Takže její druhý román Devátá oběť jsem minul... ale pak se objevila třetí knížka Pod hladinou a mě prostě dostala ta obálka knížku jsem si chtěl přečíst. Takže jsem to vzal oklikou přes dvojku - ano, celou tuhle sérii jsem vlastně zpětně načítal kvůli obálkám a nelituju toho. Ba naopak. Jsem ohromenej a k oblíbenejm detektivkářům mi přibylo další jméno. A když si vzpomenu na to, jak jsem kdysi měl komplikovaný vztah s Connellym a pak se z toho stala láska na celý život... přitom na Dana Stabenow je úžasný, že na to jde jinak než ostatní. Vlastně píše něco, co jsem si sám pro sebe označil jako zálesácká detektivka. Žádný město, ale nehostinná divoká příroda, ghetta původních obyvatel, nějaká ta temná tajemství a samozřejmě zločin. A do toho hrdinka Kate, co se s tím nemaže a jde si tvrdě za svým. A z každý stránky je vidět, že Stabenow ví, o čem píše. Zatímco jednička byla taková rozjedovka, dvojka byla thriller o honu na vraha, pak ve trojce autorka nejcitelnějc spojuje detektivku s dobrodružným románem ve stylu Jacka Londona kvůli tomu lodnímu prostředí. A funguje to fakt parádně. Jak už jsem psal ráno, jestli chcete skvělou detektivku ze severskýho prostředí, pak tuhle. Nesbeho a jeho kolegy tyhle tenký detektivky z Aljašky strkají do kapsy s obrovským přehledem.

mikika
30.11.2020 4 z 5

skvělé kapitoly z paluby, tam fakt být nechcete...

Mlsnákočka
16.11.2020 5 z 5

Výborný a napínavý příběh o drsném životě na severu. Je vidět, že spisovatelka Aljašku velmi dobře zná a její popisy krajiny, zálivů, ledových bouří i náročné práce lovců krabů jsou tak detailní a uvěřitelné, že vás to připoutá ke knize a nepustí, dokud se nedoberete konce a nebudou zodpovězeny všechny vaše otázky. V příběhu není opravdu nic přikrášleno, přesto jde o velmi silnou a krásnou knihu, kterou si určitě zase jednou přečtu.

Pípasek
14.11.2020 5 z 5

Jedním slovem nádhera. Nejen napínavý příběh, ale nádherná krajina a hlavně, jste rádi, že jste v teple.

Dela111
12.11.2020 5 z 5

Naprosto se shoduji s předchozími komentáři mých oblíbených uživatelů. S Arwen777 souhlasím že série drží dobrou úroveň a také mi chyběla Obluda :-). S trudošem v tom, že tuto sérii jsem si také zamilovala :-).
Opět jde o reálný poctivě napsaný příběh, jehož kulisy tentokrát netvoří krásy Aljašky, ale spíše divoké vody kolem ní. Své pátrání povede Kate tentokrát na lodi, takže si zakusí jaká dřina je lov krabů, bude bojovat s rozbouřeným mořem i s ledem na palubě, který může zamrzající loď potopit. Autorka do děje opět nenásilně zakomponovala něco z místních legend a zvyků Aleutů.
Těším se na další díl, jak jsem pochopila z ukázky, bude tam už i má oblíbená Obluda. Fakt mi v tomto díle chyběla ;-). Hodnotím plným počtem hvězdiček, já totiž už jen kvůli tomu prostředí, které si tak vychutnávám, musím :-).

Arwen777
07.11.2020 4 z 5

Pro mě si tato série drží stabilně dobrou úroveň, možná je to prostředím, které umí Dana Stabenow krásně popsat a které je pro nás exotické svým chladným, drsným způsobem, a tolik odlišné od našich krajin.
Tentokrát se vydáváme na rybářskou loď a prakticky celý příběh se odehraje na rozbouřeném nebo občas i klidném moři. Kate se snaží přijít na to, kam a proč zmizeli 2 členové předchozí posádky, a jak je jejím zvykem, zaplete se do zločinu.
Trochu mi chyběla Obluda, ale na druhé straně na mě zapůsobilo vylíčení podmínek práce rybářů, boj s mořem a stále přítomná zima. Také se mi opět moc líbilo přiblížení některých tradic původních obyvatel Aljašky, včetně kapky historie.
Tak pokud máte chuť na zimu, mokro, příchuť soli, houpající se palubu a slušnou dávku napětí, pusťte se do toho.
Čteno v originále.

trudoš
31.10.2020 5 z 5

Zamiloval jsem se. A to hned do autorky, hrdinky i knižní série. Což při faktu, že jde o tři věci v jedné, je vlastně docela fajn poměr.
Ale vážně, Dana Stabenowá opět válí. Namísto toho, aby využila úspěchu k navyšování počtu stran a tím přímo úměrnému mlácení prázdné slámy, třetí díl její detektivní série je zas o chlup kratší, než ten předchozí a snad ještě akčnější, než oba minulé. Ovšem nečekejte Stevena Seagala, který zachraňuje Aljašku od plamenů progresivního kapitalismu pomocí rychlých pěstí a otcovského pohledu. Kate Shugaková není žádným akčním rváčem, ale obyčejnou ženskou, která si však ví rady za každých okolností. Tentokrát se musí vypořádat s partou drsných rybářů co šífují v Beringově moři, což je právě tak jednoduché, jako tahat tygra za ocas. Jenže jiný způsob, jak poodhalit plentu tajemství, jež halí osud dvou zmizelých mladíků, zkrátka není. A přestože by se mohlo zdát, že thriller bez hromady mrtvých není thrillerem, román Pod hladinou vás hravě přesvědčí o opaku.