Kasta: Korene našej nespokojnosti

Kasta: Korene našej nespokojnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500052/bmid_kasta-korene-nasej-nespokojnosti-rtv-500052.png 4 10 5

Všetci ľudia sú na 99,9% rovnakí! Rasa teda nie je vedecký, ale len sociálny konštrukt. A napriek tomu svet stále ovláda fenomén nepísaných zákonov, ktoré ľuďom od narodenia určujú pevné a nemenné miesto v spoločnosti. Buď hore, alebo dole. Americká autorka Isabel Wilkerson, držiteľka Pulitzerovej ceny, skúma americký rasizmus ako druh kastového systému. Vo svojej knihe Kasta nám ponúka detailný portrét tohto fenoménu, porovnáva ho s kastovými systémami v Indii či v nacistickom Nemecku a svoj široký výskum spája s príbehmi obyčajných ľudí, aby nám predviedla, ako tento systému funguje v praxi. Nielen v časoch otrokárstva, ale aj dnes.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Absynt

Caste: The Origins of Our Discontents , 2020

momo67
25.02.2024 4 z 5

Tak toto bola dosť silná káva. Uvedomil som si ako málo viem o Amerike (podobne ako po prečítaní Miřejovského knihy Amerika na mušce). Mám pochopenie pre traumy utláčaných černochov (majme na pamäti, že segregácia skončila pred necelými 60 rokmi), ale na druhej strane chápem aj obavy bývalej nadradenej triedy. Osudy šľachty vo Francúzsku a v Rusku po revolúcii a víťazstve utláčaných sú dôkazom, že nie vždy sa utláčaná trieda po víťazstve zachová veľkoryso.

IgorGebiza
20.02.2024 3 z 5

Kniha ma bavila aj keď asi ako väčšina bielych čitateľov mal som z nej občas divné pocity.
Kedže nie som z rodiny otrokárov nevyvoláva vo mne pocit viny, do konca moji predkovia nemali ani sluhov takže pocit vyvolenosti v sebe nenosím.
Bavili ma hlavne pasáže kde vysvetluje fungovanie otrokov v USA a naslednú segregáciu po občianskej vojne kedy sice ziskali slobodu, ale nie rovnoprávnosť.

Laura114
13.03.2023 2 z 5

Najprv som si vravela, že som spravila veľkú chybu tým, že som túto knihu začala čítať po Autobiografii Nelsona Mandelu...ale nie, nebolo to tým. Ani si nepamätám, kedy som knihu nedočítala, tu som už nezvládla posledných 20strán a to som sa dosť prepámahala pár desiatok pred tým. Od začiatku knihy mi nesmierne prekážalo, že delila obyvateľov Ameriky na Afroameričanov, pôvodných obyvateľov ameriky (celú knihu boli Indiáni iba pôvodné obyvateľstvo Ameriky), a dominantnú kastu-to sme všetci my zlí bieli pôvodne európania. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že pokiaľ by autorka išla na konkurz kde by bola jediná afroameričanka a ostatné dajme tomu ženy by boli "z dominantnej kasty" a vybrali by si ju...tak by aj na ich výbere našla niečo rasistické a negatívne...že by to okomentovala tak, že si vybrali práve ju preto, aby nevyzerali ako rasisti, alebo aby boli "za pekných"...celou knihou vyvolávala pocit, akí sme my všetci európania zlí a môzeme za všetko zlo sveta. Dve hviezdičky dávam za pár pasáží, ktoré boli o Indii a jej kastovej hierarchii a nacistickom Nemecku a ich inšpirácii, ktorú podľa knihy našli v Amerike.

Lucka11
06.01.2023 5 z 5

Opäť som sa presvedčila, že Absynt je vždy zárukou kvalitného čítania. Túto knihu by si mal prečítať každý,dozvie sa veľa zaujímavých informácií. Prepojenie rasizmu v USA, nacistického Nemecka a kastového systému v Indii znie možno šokujúco, ale o to s prekvapujúcim spojivom. Rozhodne odporúčam!

adorjas
08.12.2022 1 z 5

Všetci túto knihu chvália ako Kniha roka 2022 a ja som ju nechala tak po cca 30% čítania. Nedala som to. Neviem, či to bolo mojím životným obdobím precitlivenosti, ale z autorky som mala pocit, že to, čo sa dialo v USA dáva za vinu konkrétne mne. Takže, nedočítaná.

rasismus kasty, kastovní systém

Autorovy knížky