Karlík a továrna na čokoládu

Karlík a továrna na čokoládu https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525800/bmid_karlik-a-tovarna-na-cokoladu-657a09bc35350.jpg 4 1202 1202

Willy Wonka série

Karlík Bucket, chlapec z chudé rodiny, souhrou šťastných náhod získá los, jenž mu umožní spolu s dalšími dětskými výherci navštívit továrnu na čokoládu pana Willyho Wonky. Návštěva se pro všechny děti kromě Karlíka promění v hrůzný zážitek, protože Umpa-Lumpové, kteří sladkosti vyrábějí, je postupně vytrestají za jejich špatné vlastnosti – jedno spadne do čokoládové řeky, jiné zfialoví a další je svrženo do odpadní šachty. Nakonec zbývá jen Karlík a pan Wonka pro něj přichystá nebývalé překvapení... Přijměte pozvání do světa čokoládových dobrodružství!... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Pikola

Charlie and the Chocolate Factory , 1964

Verrrunka
04.04.2014 5 z 5

Nádherný příběh! Moc mě to bavilo, i když je to knížka pro děti, má něco do sebe i pro dospělé. Pěkné jazykové obraty… Ale bez čokolády to nešlo :-)

jan.svancara
21.03.2014 3 z 5

Film jsem neviděl, znám tedy jen knihu a zkoušel jsem ji na svých dětech.
Příběh založený na pěkném nápadu podle mě trpí určitou nevyhraněností. Pro dospělého je příliš pohádkově zjednodušující a děti zase těžko pochopí mnohé narážky a vtipy.

spookee
13.01.2014 3 z 5

Bohužel jsem silně ovlivněna barevností Burtonova filmu. Kniha je vedle něj příliš stručná, uspěchaná, strohá, nebarevná. Takže zatímco film má u mě pět hvězdiček s hvězdičkou, knížka tak stěží tři. Ale nechávám si ji v knihovně, až budu mít děti a budu jim po večerech číst o dobrodružství malého Karlíka.

sabanka
13.01.2014 5 z 5

Veledílo milovníka čokolády :) a jiných sladkostí :) Film jsem bohužel neviděla ...:)

vipera
24.11.2013 4 z 5

Moje první kniha čtená v originále...Ačkoli myslím, že krásu a poselství tohoto příběhu ocení čtenáři v jakémkoli jazyce :-)

Sebrali mi jmé
24.09.2013 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu je kouzelná knížka o jednom správném klukovi a čtyřech protivných dětech. Každý z nich najde ve své čokoládě zlatý kupon, který mu/ jí umožní neuvěřitelnou výpravu do nitra Wonkovy velkolepé čokoládovny.
Kdo viděl filmovou adaptaci Tima Burtona, už knihu vlastně zná. Ačkoliv do scénáře něco přibylo (Wonkovo dětství nebo Augustův skvělý monolog \"...udělám kuk und vidím das zlatý kupon\"), máloco tam chybí. A přesto, Dahlův humor se neokouká.
Český překlad se úplně nedokázal vyrovnat s tím, že se správná šlehačka šlehá bičem (v angličtině má slovo pro šlehačku a pro bič stejný slovní základ), ale jinak je vše, zdá se, v pořádku.
A já mám nejradši, jak Wonkovy veverky zatočí s tím rozmazleným spratkem!

AjťačkaTýnka
29.08.2013 4 z 5

úžasná, velice poutavá kniha. Velmi dobře se četla :)

knihomilka
24.07.2013 4 z 5

Jednoduchý, milý príbeh s výchovnými prvkami. Každé dieťa bolo spravodlivo potrestané a Charlie spravodlivo odmenený. Každý dostal to, čo si zaslúžil. Básničky o deťoch boli veľmi pekné, výstižné a vtipné. Z filmu som bola zhrozená, vôbec sa mi nepáčil. Našťastie som čítala najprv knihu. Keby som videla najprv film, tak poviem, že je to riadna blbosť, čo sa nedá pozerať.

fellaZ
19.07.2013 5 z 5

Četl jsem ji sice až potom, co jsem viděl film, ale sklamání nečekalo. Wili Vonka, trhlý výrobce a sympatický chlapeček v hlavní roli.Roald Dahl je něco jako celé moje dětství.

exitus
21.04.2013 4 z 5

Má výhoda byla v tom, že jsem si za popisem pana Wonky mohla představovat Johnnyho Deppa. Příběh, ze kterého ta čokoláda doslova voní. Jinak taková moralitka, kde dobro (chudí lidé, co se mají rádi) porazí zlo (bohatí, rozmazlení spratci). A proč ne?

hanicka258
07.03.2013

Tuto knihu jsem četla na základě zjištění, že film je natočen podle knižní předlohy. Musím říct, že jsem čekala, že kniha bude ještě více detailnější, propracovanější než film. Tak to nebylo, kniha byla téměř totožní s filmem, takže musím konstatovat, že je jedno, přečtete-li si knihu nebo zhlédnete film...

Pájuš
13.02.2013 3 z 5

moc hezká pohádky, líbí se mi jak si autor hraje ze slovy :)

martousek
22.01.2013 5 z 5

Mně se opravdu líbila, přečetla jsem ji skoro na jeden zátah, četla se úplně sama. S filmem porovnávat nemohu, ten jsem neviděla:-(.

čtenář 007
03.01.2013 5 z 5

Jo, jo... Kéž by to byla pravda... Originální příběh, zajímavé postavy... Opravdu zajímavé počteníčko, skoro až vyznání lásky k čokoládě... Mňam!

Yalka
03.01.2013 odpad!

Klasika, která se mi ale vůbec nelíbí. A to jsem se jí upřímně snažila přijít na chuť.

Dětské postavy (včetně Karlíka) jsou strašně ploché, ne skutečné děti. Ale ani tak jsem těm „zlobivým“ fyzickou likvidaci v továrně v žádném případě nepřála. Přišlo mi to divné, morbidní, vždyť je to zločin. V celé knize mi vůbec vadí (podle mě) pochybné vymezení dobra a zla.

Zde nad tím většina komentátorů učůrává, jak byli ti spratci pěkně potrestaní. A nad tím, jaké z toho plyne pro současné fakany poučení. Ať si to pěkně přečtou!

No nevím, netrolí nás ten Dahl všechny?

Wonka je nebezpečný terorista a úchyl, co láká děti u školy na sladkosti. Karlík neexistuje, je to jen do krajnosti dovedená iluze dospělých, jak má vypadat vzorné dítko („Děti, když budete jako on, dostanete..." whatever). A zlobivci jsou čtenáři z toxických rodin, kteří podvědomě touží potrestat sami sebe, a tak tomu všemu tleskají. Ha? Možná ještě změním názor a dám tomu šest hvězd!

studentik
27.10.2012 3 z 5

Knížka mi přišla oproti filmu opravdu špatná. Čekal jsem víc, protože knížky bývávají většinou lepší. Možná jsem si měl dřív přečíst knihu.

p.stranska
06.10.2012 4 z 5

doporučuji všem dětem, výchovná knížka,lehce, čtivě napsaná...ani jsem to nečekala, když jsem předtím viděla film s J. Deppem

Maica
02.09.2012 5 z 5

Výborný příběh, výborný styl, moc jsem si čtení užila.

Izzy_
24.08.2012 5 z 5

Film som videla a veľmi sa mi páčil..Takže keď som zistila že je aj kniha, objednala som si ju. Je skvelá. Ľahko sa číta a celý dej si viem predstaviť. Aj keď sa podľa obalu možno zdá pre menších, myslím že je vhodná aj pre starších knihomilov.

KellyH
18.06.2012 4 z 5

Viděla jsem oba dva filmy, před nedávnem jsem se pustila i do jejich knižní předlohy. Srovnávat se to jistě nedá, každé zpracování je jedinečné. Na knížce se mi líbila její svižnost, četla se ohromně lehce.
Taková čokoládovna je snem každého dítětě. Karlík byl milý, stejně jako jeho dědečkové a babičky. Willy Wonka dokonalý - potrhlý cukrátkový vynálezce, nad jehož výtvory jsem téměř slintala, stačilo si je jen představit.