Kapitánova dcéra, Piková dáma a iné

Kapitánova dcéra, Piková dáma a iné https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333696/bmid_kapitanova-dcera-pikova-dama-a-ine-vcX-333696.jpg 4 15 15

Obsah: Černoch Petra Veľkého. Román v listoch. Poviedky nebohého Ivana Petroviča Belkina (Výstrel. Metelica. Truhlár. Staničný dozorca. Sedliacka slečna). Dejiny obce Goriuchina. Roslavlev. Dubrovskij. Piková dáma. Kirdžali. Egyptské noci. Kapitánova dcéra.

Literatura světová Novely Povídky
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Proza

Denny45
11.02.2019 3 z 5

Tie poviedky boli v celku fajn (nečítal som všetky) a vidno, že si na nich dal autor záležať. Nemohol som sa však vyhnúť pocitu, že čaro celej poviedky spočíva len na prekvapivej pointe (nie je to teda už novela?).
Dubrovskij
Typický romantický román z dieľne námetu - rozum/cit + ľudové prvky. Puškinov štýl je celkom stručný a možno práve preto mi prišli jeho postavy celkom plytké (alebo som si čítaním iných psychologickejších kníh pokazil vkus). Čítalo sa to dobre a ľahko.
Piková dáma
Nechápem čo na tom literárny kritici vidia. Veď ten dej bol úplne primitívny a ten hrdina nekonal vôbec presvedčivo. Kúzelná kombinácia kariet? Čo to má byť?
Kapitánova dcéra
Ak to nepoznáte, tak nežijete v svete literatúry. Zo všadiaľ počuť ozveny o nejakom Puškinovi... Kapitánova dcéra sem, Kapitánova dcéra tam (nemyslím teraz dcéru predsedu nášho parlamentu) a človek si hneď predstaví nejaké kultové dielo, ktoré stojí za prečítanie. Preto som dal aj tejto knihe prednosť pred Oneginom a musím ešte podotknúť, že som absolútne netušil, o čom to bude.
*ťažký povzdych* Námet a prostredie fajn. Dej až príliš jednoduchý, prakticky so žiadnou odbočkou . Alebo som sa nezačítal, alebo boli postavy tak plytké, až to bolelo. Najväčší pochop som mal k Saveľjičovi a najsympatickejší bol určite Pugačov. Jeho príbeh ma tak zaujal, že láska dvoch mladých ľudí pre mňa ustúpila do pozadia a začali mi vadiť.
Ja chápem, že Puškin bol v mnohom prvý a chyby k novátorstvu neodmysliteľne patria a chápem aj vrcholiaci romantizmus v Európe, ale vôbec ma to nenadchlo. Bolo to len "dobré".
Celkovo
Skúsim ešte Onegina... Ak nezaujme, Puškina si na čítanie asi už nevyberiem.

Palivo
14.07.2016 4 z 5

Piková dáma je o maníkovi v carským rusku, kterej nehrál blackjack, ale pak se dozvěděl o bábě, která zná tajemství tří karet, takže se ho z ní snažil vymámit, aby byl bohatej jak Trump. Já jsem prohrál na ruletě dost peněz a za trest jsem musel do Irska, takže chápu, jak to jednoho dokáže pomotat. Za tuhle jednohubku dávám tři hvězdičky.

Kapitánova dcera už byla delší fošna (tak 5-6 kadění) a na rozdíl od Pikový dámy už neměla moc společnýho s bajkou/hororem, ale na reálných základech pokládala fiktivní příběh o Pugačově povstání, který Puškin studoval drahně let a psal o tom historický práce. Tahle fošna mi hodně připomněla Tarase Bulbu, protože v obou byli Kozáci. Z nějakýho neznámýho důvodu se mi knížky s Kozákama líbí stejně jako porno s černoškama. A tak dávám za pět bodů, protože to bylo drama jako hrom, i když na závěr se ukázalo, že má Puškin stejný tendence jako další ruští romanopisci a především jako Steven Spielberg, tedy posledníma třemi minutami happy endu zabít všechno předchozí.