Kale Topanky

Kale Topanky https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133297/bmid_kale-topanky-NZP-133297.jpg 4 11 2

Rómovia a ich tragikomický život trhových kšeftárov, obyvateľov osád a iných rázovitých postáv a postavičiek. Kšeftár Ferdy dostal ako kompenzáciu dlhu mladučkú a krásnu Sabinu, no tá mu utiekla a našla svoju životnú lásku. Živelné rozprávanie o malých rómskych obchodníkoch z východného Slovenska. Kusturicovská road movie plná vášní, napätia a zvratov, okorenená humorom.... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Marenčin PT

Kale topánky , 2012

cessy
05.05.2019 4 z 5

Veľmi dobré! Písané jednoducho, ale nie hlúpo, jazyk je tu v dokonalej zhode s témou, prostredím a mentalitou, ktoré autor popisuje, perfektne dotvára atmosféru. Staviarskeho talent rozprávača príjemne prekvapil, atmosféra, ktorú sa mu podarilo vykúzliť, je neskutočne silná! Zvlášť jedna scéna - predstava rušných ulíc prebúdzajúceho sa košického centra, nad ktorými sa ako sen vznášajú tóny vyludzované saxofónom, v kontraste s pokojom panujúcim na slnkom zaliatej streche, okupovanej len večne prítomnými holubmi a samozrejme pôvodcom oných hudobných variácií, slepým Karolkom, s ktorým sa možno zoznámiť, len ak nájdete tajné dvere ukryté v skrini - mi uviazla v pamäti s nečakanou silou. Namotala som sa na porovnávanie s Kusturicom a rozhodne nie som sklamaná. Nesmierne ľahké pero, KOMICKÁ TRAGÉDIA/TRAGICKÁ KOMÉDIA s priam až filmovým kusturicovským feelingom, podmanivé rozprávačské nadanie pánov Pankovčína či Balka, do toho trochu východniarčiny, trochu rómštiny, trochu vyvanulej atmosféry známeho prostredia, ktorá je nenávratne preč. Táto kniha je rozhodne viac, než len dobrá oddychovka.

Flipper
02.11.2013 4 z 5

Víťaz anasoft litera možno zarazí svojim lajtmotívom a hovorovým štýlom. Postupne sa však otvára retrospektívny svet plný smútku a cestu plnú beznádeje a strachu. Tá preteká cez romale humor, mýty a báje, ktoré výrazne prospievajú inak jednoduchému deju. Ako nezáväzná, oddychová literatúra otvárajúca "srdce-nadlani" rómsku náturu bezchybné.

Víťo Staviarsky
slovenská, 1960