Juan v Amerike

Juan v Amerike
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181019/juan-v-amerike-181019.jpg 4 12 12

Toto dielo od plodného britského autora, Erica Linklatera, by sa malo vlastne nazývať dobrodružstvá Juana v Amerike, lebo tento moderný potomok španielskeho Juana už od najmenšieho detstva prežíva vo svojom živote dobrodružstvo za dobrodružstvom. Juan však nie je dobrodruhom, ktorý dobrodružstvá vyhľadáva, ale živým, mladým mužom nestálej povahy, ktorý sa veľa ráz proti vlastnej vôli dostáva do romantických a často i veľmi nebezpečných zauzlenín. Celé dielo je pretkané humorom Angličana bystrého postrehu, ktorý sa díva na Ameriku s európskeho hľadiska a nachádza v nej tie komické situácie, ktoré sú niektorým vrstvám akýmsi zdrojom smiechu. Juan vo všetkom nachádza niečo nové a niečo zaujímavé a preto ho život nikdy nezunúva, ba naopak, nachádza v ňom stále nové a nové zážitky, ktoré stoja za to, aby človek žil, i keď musí priznať, že osud s a k nemu nechová vždy veľmi otcovsky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práca

Juan in America

palka452
03.04.2021 5 z 5

Osvěžující

Vilja
31.01.2021 5 z 5

Knížka se ke mně dostala úplnou náhodou a prost jakýchkoliv očekávání jsem byl nadšený z tohoto ohňostroje vtipu, nadhledu, barvitosti i dramatu

mgeisselreiter
19.05.2019 3 z 5

Začnu jednou větou z doslovu Zdeňka Vančury: „...autor uměl zkonstruovat jakoukoli formu, kterou si předsevzal, a nasadil jakýkoli tón, který si přál rozeznít“. I takto lze charakterizovat tuto knihu. Linklater patří mezi lidi, kteří se umí vyjadřovat, kteří dokážou vyprávět, jsou mistři v zacházení s jazykem. Mnohdy to ale nestačí k tomu, aby byli zajímaví a poutaví po delší dobu. Juan v Americe zaujme hned od začátku, ale postupně začíná nudit. Autor sice dost přesně parodicky vystihuje Ameriku přelomu 20. a 30. let, ale to samo o sobě nestačí. Příběh Juanův postupně přerůstá v až nesmyslné příhody a jde už mimo jakoukoliv realitu. Má jít o humornou parodii, občas jsem se sice zasmál, ale smíchy se za břicho rozhodně nepopadal (ale každý má trochu jiný smysl pro humor). 65%, 19. 5. 2019.

Eric Linklater
skotská, 1899 - 1974