Jozef Tiso (1887 – 1947). Životopisný profil

Jozef Tiso (1887 – 1947). Životopisný profil https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144007/jozef-tiso-1887-1947-zivotopisny-profil-144007.jpg 4 10 5

Prvú časť tejto práce tvorí zrevidovaný text vydania z roku 1992 a zachytáva roky 1887 až 1939. Druhý zväzok je oveľa náročnejšej povahy vzhľadom na to, že zachytáva obdobie rokov 1939 až 1947, teda až po prezidentovu nedôstojnú a kontroverznú smrť. Autor čitateľom predkladá výsledky štúdií z historického hľadiska najdôležitejšieho obdobia života a verejnej činnosti prezidenta, potom utečenca, amerického i československého väzňa a hrdelným rozsudkom odsúdeného Jozefa Tisu. Osobne preštudoval tisíce diplomatických a iných dokumentov s priamym alebo nepriamym vzťahom k osobe a činnosti Dr. Jozefa Tisu v nemeckých, anglických, francúzskych, izraelských, talianskych, belgických a švajčiarskych archívnych fondoch a v úradne publikovaných vydaniach dokumentov a dal si za cieľ sprístupniť ich obsah všetkým, ktorí majú záujem poznať vedúcu osobnosť jedného z najdôležitejších úsekov dejín slovenského národa. Profesor Ďurica mal tiež možnosť nahliadnuť do niekoľkých súkromných archívov súčasníkov Jozefa Tisu, vypočuť a zaregistrovať určitý počet osobných svedectiev tak zo strany Slovákov, ako aj príslušníkov iných národov, ktorí ho poznali a s ním spolupracovali. Kniha je určená širším čitateľským kruhom, preto nemá formu striktne vedeckej biografie. Ide o historickú štúdiu o živote a diele Jozefa Tisu, spísanú v populárnej rozprávačskej forme. Ako autor sám píše, hlavným cieľom práce je: „prispieť k poznaniu historickej pravdy o Slovákovi, ktorého poznať majú Slováci neodňateľné právo i svätú povinnosť. Lebo národ, ktorý nepozná svoju minulosť, riskuje aj stratu vlastnej identity.“ Dielo sa neobmedzuje len na striktné zaznamenávanie historicky významných udalostí; zaznamenáva aj ich bližšie okolnosti a registruje podrobný sled súvisiacich faktov. Autor kladie dôraz na tie skutočnosti, ktoré dokazujú a potvrdzujú prastarú etnogenézu slovenského národa a hlboké historické korene jeho štátnosti. Pozornosť venuje aj Slovákom v zahraničí.... celý text

LordByron
31.07.2020 4 z 5

V zásade zaújmavá kniha, ktorú ale fakt treba brať veľmi kriticky a nevychádzať len z nej, ale aj iných zdrojov. Autor sa ani len nesnaží trochu skryť svoje vyložene ľudácke názory a keď nedávate pozor úplne vás presvedčí aj že čierne je biele :) Tiso nebol diabol, ale toto je apologetika a tie záverečné pasáže o tom ako by mal byť dokonca svätcom boli už vážne extra cez čiaru.Z pomerne realistického a pragmatického politika sa autor snaží urobiť hrdinu, ale takmer niet čo je na ňom hrdinské... A keď jeho protižidovský výlev ospravedlnil asi v štýle,, asi mal zlú náladu "tak to bolo aj namňa moc :)
Niekedy je to ale ozaj zaújmavá kniha a pohľad z druhej strany a o veciach čo sa nespomínajú až tak často...
EDIT :Ešte musím celkom jednoznačne dodať, že ma knižka veľký význam pre pochopenie spôsobu myslenia Jozefa Tisu. Ostatne autor mu v celku dosť rozumel a sam zmýšľal podobne.
Pekne je tu vysvetlená celá tá katolickosť ľudáctva a jeho maloburžoáznosť,viera v Boha a rodinu a štát.. Pekne je tu vysvetlene ako sa to snažili prepájať na,, sociálno "a dávať dokopy s hitlerizmom. Pravda Ďurica dosť zavádza keď popiera podobnosti s nacistami a nasilu ich vždy stavia do protikladu.
A pekne sú opísané aj vzťahy s jednotlivými Nemcami na štýl, že,, Hitler mal Tisu rád ale fanatickí nacisti okolo Himmlera nie ":).
Je to pravda? Do istej miery určite aj keď to zaváňa klasickou legendou o dobrom Hitlerovi a zlých radcoch :).

Maryan
30.12.2019 5 z 5

Ďurica je skvelý historik, uznávaný mimo Slovensko viac, ako na Slovensku. Podáva vierohodný obraz dejín, nie ako sa ho snaží liberálny odpad dnešného času deformujovať a vytvárať ľudí bez toho, aby hľadali skutočnú pravdu.

Mimir
26.03.2018 4 z 5

Kniha od človeka, vo veci histórie Slovenského národa zbehlého a univerzitne erudovaného môže prisľubovať potenciál pravdy. Asi som nenašiel vetu, alebo výrok, ktorý by sme mohli označiť za citlivý, aby nebol podložený dôkazovým materiálom. Niekedy to je až rušivé, ale rozumiem autorovmu zámeru našľapovať opatrne. A téma Jozefa Tisa je žiaľ, pre postkomunistické Slovensko stále citlivá. Výborne sa mi tu hodí výrok: nevedomosť neospravedlňuje, a preto sa pýtam sám seba, ako je možné po predložení takýchto materiálov vôbec brať v úvahu Jozef Tisa ako nacistického kolaboranta alebo človeka zodpovedného za židovské deportácie, na druhú stranu kniha vierohodne navodzuje pochybnosti o charaktere Eduarda Beneša, či Alexandra Macha a Vojtecha Tuku. Napriek tomu, pravdu nemá nikto nikdy celú a je nemúdre sa to o sebe domnievať, záverom dodávam, že brať dnes Tisa na pranier považujem za akúsi zakomplexovanosť a ašpirácia očisty jeho pôsobenia sa zrazí s absolútnym nezáujmom nastupujúcej generácie.

jakubzak
01.03.2017 odpad!

Erudovaný historik Milan S. Ďurica vo svojich prednáškách deklaruje, že prvá Československá republika bola vlastne protektorátom Francúzska.

MAXA71
09.04.2016 5 z 5

Zatiaľ najlepšia kniha v živote, ktorú som prečítala. Písané zrozumiteľne, obšírne. Dané obdobie a udalosti sú tu vysvetlené tak, aby človek pochopil,čo sa vlastne stalo,a čo k tomu viedlo. Táto kniha otvára oči. Nádherné aj keď na konci samozrejme smutné čítanie. Hlboká moja úcta spisovateľovi aj človeku, o ktorom písal.