Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení

Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501760/bmid_moje-pripady-z-1-oddeleni-4OH-501760.jpg 5 1303 1303

Pozor, začíná výslech! Odpovídat bude Josef Mareš, nejznámější český kriminalista, bývalý šéf pražské mordparty, autor seriálů Devadesátky a Případy 1. oddělení. Vyřešil stovky vražd a teď vypráví o vrazích, obětech i nejzajímavějších případech. Zároveň vás vezme do zákulisí práce vyšetřovatele. Jak se proti zločincům sbírají důkazy? Jak probíhají výslechy a co všechno se při nich může stát? Kdy mu šlo o život a jak se vyrovnával se zlem, které viděl? Mareš strávil u policie téměř třicet let a zažil i divoká devadesátá léta. Byl u vytahování sudů z Orlické přehrady, mluvil s tak otrlými lidmi, jako byli Jonák, Mrázek či Roubal, a vyšetřoval několik přestřelek, do kterých byla zapletena mafie. Mezi jeho nejznámější případy z novější doby pak patří pražský taxivrah, pátrání po zmizelé Aničce či vražda novináře Michala Velíška. Vraždí muži jinak než ženy? Kam zabijáci ukrývají mrtvoly? Kterých pachatelů mu bylo líto? Proč se k některým choval hezky, a dokonce jim vařil kafe, i když jimi pohrdal? A proč některé odsouzené i po letech navštěvuje ve vězení? Milovníci kriminálních příběhů dostávají do rukou autentickou výpověď muže, který zná pozadí zločinu jako málokdo. Otázky kladl Martin Moravec, jehož knižní rozhovory s neurochirurgem Vladimírem Benešem a pilotem Davidem Heclem se staly bestsellery.... celý text

Knižní střípky
20.08.2023 5 z 5

Poslech audioknihy

V tomto kousku pan Moravec vyzpovídal Josefa Mareše, nejznámějšího českého kriminalistu, bývalého šéfa pražské mordparty, autora seriálů Devadesátky a Případy 1. oddělení. Podívat se pod pokličku skutečného a hlavně zkušeného kriminalisty bylo pro mě snad ještě zajímavější. Obzvláště pro milovníky detektivek a thrillerů tento rozhovor vřele doporučuji, člověk si pěkně hezky srovná v hlavě, jak to ve skutečnosti chodí. Všichni víme, že knihy a filmy či seriály bývají mnohdy od reality na hony vzdálené :-)

Za mě opět skvělá záležitost.

Michaela999
11.08.2023 5 z 5

Skvělá knížka, skvělý rozhovor. Určitě doporučuji přečíst. Pan Mareš je obdivuhodný člověk!

rumova_kulicka
10.08.2023 5 z 5

Po přečtení rozhovoru s pilotem Heclem jsem si nemohla nechat ujít ani tento. A opět můžu napsat jen to, že jsem se od knihy nedokázala odtrhnout, hltala každé slovo a litovala, že je konec. Televizní zpracování případů prvního oddělení asi všichni známe, v knize se nám jednotlivé případy připomenou, ale dostaneme naloženo ještě mnohem víc. Opravdu skvělý rozhovor, pan Mareš je sympaťák a obdivuhodný člověk. Díky!

janavom
07.08.2023 2 z 5

Případy 1. oddělení mám ráda, proto jsem četla i tuto knihu. Zajímavé.

charlizee
03.08.2023

Lepší čtení na koupák či hausbót plný dětí (vlastně kamkoliv, kde je plno dětí), si dokážu jen těžko představit.
Po knižním rozhovoru se známým českým kriminalistou, scénáristou oblíbených seriálů, jsem sice pokukovala dlouho, ale priority byly jinde. Čekalo to nejspíš až na to letní období, kdy byl všude kolem mě permanentní humbuk - k tomu takový typ čtení perfektně sedl.
Když totiž čtete ve struktuře uzavřených odstavců (otázka - odpověď), dá se samozřejmě odbíhat, aniž by se vytrácela atmosféra či vyvlékala nit.
Nečekejte nic na způsob Opravdových zločinů, jednotlivých případů se rozhovor dotýká spíš okrajově. Namísto toho se zaměřuje na popis práce vyšetřovatele a jeho denní rutiny, na vysvětlení kriminalistických postupů a praktik na místech činu, na psychologii pachatelů atd.
Informace jsou zasazeny do kontextu a příkladů, jsou obsáhlé a náplň práce kriminalisty přibližují velmi důkladně.

knihomolkajanca
02.08.2023 5 z 5

Jak vypadá běžný den kriminalisty, jak policie sbírá důkazy, jak se člověk dostane k vraždám nebo třeba to, jestli se z vraha může stát váš kamarád. To jsou některé z otázek, na které vám odpoví Josef Mareš, bývalý šéf pražské mordparty a jeden z nejznámějších českých kriminalistů. Má za sebou třicetiletou kariéru, stovky vyřešených vražd a pracoval na případech, jako jsou orličtí vrazi, zmizelá Anička Janatková či například vražda Michala Velíška. Střípky z jejich vyšetřování a ještě mnohem víc odhaluje v otevřeném rozhovoru, který s ním vede novinář a spisovatel Martin Moravec.

Jestli si říkáte, že tohle musí být ukrutně morbidní téma, možná vás překvapí, jak lehce a mnohdy s humorem o něm Josef Mareš hovoří. Tím spíš, pokud v tomto případě sáhnete po audioknize, která je výborně namluvená. Budete si připadat skoro jako na přátelském posezení a u toho budete nasávat informace ze života elitního kriminalisty. Martin Moravec pokládá otázky skvěle a dozvíte se tak odpovědi přesně na ty otázky, co se vám budou honit hlavou. A díky tomu, že se jedná o rozhovor, poslech parádně ubíhá.

Kromě toho, že se člověk nasaje spoustu zajímavostí ze samotné práce kriminalistů, dozvíte se třeba i to, jak se člověk k takové práci vůbec dostane nebo třeba jaké to si zvykat na to, že se denně setkáváte s děsivými důsledky lidského řádění. Nečekejte však, že dostanete ucelené příběhy o jednotlivých případech. Jde spíše průřez bohatou praxí vypravěče, a právě to knihu od jiných podobných rozhovorů, s nimiž jsem se setkala, odlišuje. Zároveň je čtení o to lehčí, protože dostáváte to nejzajímavější, mnohdy i to nejbizarnější, jako na stříbrném podnose. Troufnu si tedy říct, že mezi knihami svého žánru je i skvělou oddechovkou a moc doporučuji.

Za audioknihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji Audiotece.

VerczaV
29.07.2023 5 z 5

Audiokniha, moc se mi líbila, ještě by mě potěšilo, kdyby jí převypravěl sám pan Mareš.

janas118
26.07.2023 5 z 5

Mám ráda spoustu knížek, ale u málo se mi stalo, že bych chtěla, aby nikdy neskončily... tato je jedna z nich. To šlo jedním dechem.

pakoshka
23.07.2023 5 z 5

Narozdíl od většiny jsem neviděla žádnej Marešův seriál - ani Devadesátky, ani Případy 1. oddělení - takže pro mě byly historky novinkou. Fajn počtení a náhled do zákulisí mordparty.

Izu
22.07.2023 5 z 5

Vždy jsem Marešovi fandila a s chutí si o něm přečetla knihu. Škoda, že byla tak krátká.Doporučuji.

Pengi
19.07.2023 5 z 5

Skvela knizka. Sice je tam spousta společných věci se seriály, které člověk videl, ale i tak to bylo velmi prima poslouchani

daja51
16.07.2023 5 z 5

Tak jak mě roky baví autorovi krátké fejetony, které vychází v každém čtvrtečním Magazínu MFdnes, tak i jeho knihy, které jsou psány formou rozhovorů se známými lidmi - ať už to byl pilot dopravního letadla v knize Mluví k Vám kapitám, nebo sympaťák Mareš z Případů 1. oddělení - jsou nesmírně čtivé - škoda, že neměla kniha více stránek - vřele doporučuji.

Grohlinka
13.07.2023 4 z 5

Zajímavě zpracované téma, které je samo o sobě atraktivní. Věřím, že pro někoho můžou být Marešovy názory poněkud kontroverzní, ale o to upřímněji působí, a to je důležitější.

PaníLenka
09.07.2023 4 z 5

Většinu vyprávěných historek autor použil v televizních seriálech, přesto čtení nebylo rozhodně nudné. Vždy je radost narazit na člověka, pro kterého není jeho práce pouhým zaměstnáním a který ji bere zodpovědně.

veronika9761
08.07.2023 5 z 5

Paradni titul. Videla sem Docenta, 1.oddeleni, i Devadesatky, proto mi spousta veci, co Mares v knizce rika, prisla povedomych. I presto, super cteni.

VladiKlaisner
07.07.2023 4 z 5

Na knížku jsem se těšila už jen proto, že seriál Případy 1. oddělení a Devadesátky jsem doslova hltala.
Trochu mě ho pokazil pan Moravec, uspořádání a často kladené velmi podobné otázky.

Sarah01
06.07.2023 5 z 5

Super knížka, jsem moc ráda, že jsem si ji koupila. Bezva humor a navíc se s panem Marešem v mnoha názorech shodnu. Nikdy jsem si nemyslela, že může být kniha rozhovorů tak poutavá, zajímavá a vtipná. Doporučuji!

Andělský
04.07.2023 5 z 5

Tohle bylo něco! Za jeden večer přečteno a bylo mi líto, že rozhovor už skončil. Děsivé a poučné zároveň. Hodně to odlehčil humor pana Mareše, líbilo se mi to. Určitě si ji přečtu ještě jednou.

mirinda973
29.06.2023 5 z 5

Už seriál Případy 1.oddělení jsem si oblíbila a tak jsem si knížku pana Mareše a Moravce nemohla nechat ujít. Několik příběhů ze seriálu se objevilo a spousta dalších přibylo (což by bylo fajn udělat další řadu seriálu :o). Život elitního detektiva na oddělení vražd opravdu není nuda, někdy mi nějaký příběh i vyloudil úsměv na tváři. Skvělá knížka, doporučuji

Etule
28.06.2023 5 z 5

Našla jsem knihu tohoto roku! Tohle byla teda naprostá pecka. Už rozhovor s panem Heclem se mi moc líbil, ale tohle je pro mě ještě o stupínek lepší. :) Mám ráda true crime, tudíž tenhle náhled do toho jak pracuje mordparta a na jejich případy, mě extrémně chytla. Z nějakého vyprávění jsem měla až husinu (viz člen zásahovky, jemuž přeřezávali lano, když visel z pátého patra).
Pan Mareš je sympaťák, ačkoliv jeho podřízení i nadřízení si to jistě často nemysleli, když je to takový paličák. :D . Ale přišlo mi, že to měl v hlavě srovnané. Takže se chystám na jeho seriály. :) Klidně bych zvládla tak trojnásobnou délku knihy. Poslouchala jsem jako audioknihu a mohla bych to poslouchat ještě mnohem, mnohem déle.
Jsem nesmírně zvědavá, jaký rozhovor pro nás p. Moravec připraví jako další. :)

rozhovory kriminalistika vzpomínky

Autoři knihy