Nebe po bouři

Nebe po bouři https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476570/bmid_nebe-po-bouri-Fg3-476570.jpg 4 161 43

Jiskra v popelu série

< 4. díl

Dlouho očekávaný závěr bestsellerové tetralogie Jiskra v popelu Po staletí uvěznění džinové útočí a zanechávají po sobě krvavou spoušť ve městech i vesnicích. Pro Temnonoše je však pomsta na lidských nepřátelích pouhým začátkem. Po džinově boku stojí velitelka Keris Veturie, která se prohlásila za císařovnu a požaduje hlavy všech, kdo se její vládě vzpouzejí. Na předních místech tohoto seznamu samozřejmě figuruje Krkavec — Helena Aquilla — a její zbývající příbuzní. Laia ze Serry je odhodlaná zastavit blížící se apokalypsu, a veškerou energii proto napře ke zničení Temnonoše. Přitom však probudí starobylou sílu, která ji může dovést k vítězství, nebo také k nepředstavitelné zkáze. Hluboko v Místě čekání se Strážce duší usilovně snaží zapomenout na život a na lásku, které opustil To by však znamenalo přehlížet hory mrtvých, které za sebou nechává Temnonoš a jeho džinové. Aby Strážce duší dodržel svou přísahu, musí vyhlédnout za hranice své říše a ujmout poslání, jež může zachránit — ale také zničit — všechno, co dosud poznal.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

A Sky Beyond the Storm , 2020

Nieroccoon
24.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Píšu hodnocení na celou sérii, jenom ať víte...:))
Krása, postavy působily skutečně a byly promyšlené jak už to bohužel ve spoustě YA knížek nebývá, protože autorky spoléhají, že jím čtenáři zbaští všechno, co vyplodí a tak se ani pořádně nesnaží. To znělo krutě - určitě to tak není u všech, ale bohužel se nejdou tací.....Občas tam moc neseděla romantická linka - přišlo mi, že autorka měla zpočátku problém s uchopením toho jak to napsat. Některé ty intimní scény mezi Eliasem a Laiou mi přišli až k smíchu, ale spíše to bylo bohužel jen trapné. Jinak série je myslím hodná přečtení a stojí za pokus jí dát aspoň šanci. Nejvíce se mi líbilo jak autorka krásně pojala postavu antagonisty a celkově postavení zla a dobra vůči sobě. Temnonošovi jsem celou dobu fandila a líbilo se mi jak se Tahirovaa vypořádala s koncem této dlouhé série. Za mě doporučuju, je tam všechno, co právě fantasy potřebuje.

Gabriela456
23.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Skvělé zakončení celé série. Nejvíce jsem si oblíbila Helenu a Harpera, a když ke konci Harper zemřel, zlomilo mi to srdce. Na můj vkus zde bylo hodně boje a chyběla mi zde občas taky nějaká romantika.

Celaena_S
19.06.2022 5 z 5

Skvělá série a tenhle díl mi tak trošku zlomil srdce...
Miluju autorčin styl vyprávění, svět který vymyslela, postavy...za mě výborná série! ach jo, škoda, že už to skončilo. Ale určitě se zase k Laie, Harperovi,Heleně, Temnonošovi a všem ostatním vrátím s velkou radosti. :)

Radějka
16.06.2022 5 z 5

„Právě teď chci tmu. Tmu, abych mohla hýčkat svou bolest.“ (str. 277)

Autorka má neuvěřitelný dar vyprávění a celou sérií prostupovala i ona sama jako kehanni, která vypráví příběh. Při čtení na vás dýchají kouzla a vůně. Ano, i na tomto dílu by se našlo pár trhlinek, ale ty jsou tak zanedbatelné, že ani nestojí za zmínku :) Doporučuji z celého srdce.

marcela2462
06.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Skvělá série, ani po několikátém přečtení neomrzí.

SPOILER: Na mě bylo v knize zbytečně moc boje a hrozně dlouho trvalo, než proběhla nějaká romantika... :-) mrzelo mě, že na konci nemohlo být více párů spokojených a mrtvých bylo na můj vkus moc... A taky se mluvilo tom, že pár dalších lidí mělo super schopnosti a je škoda, že se neprojevily, nebo alespoň nezmínily. Myslím, že by nebyla vůbec špatná volba udělat další sérii knih na motivy života Avitase Harpera. To by mě zajímalo dost.

Njangu
27.05.2022 4 z 5

Sérii jsem četla najednou, počkala jsem si na vydání posledního dílu ;) Tak jsem nemusela pátrat v paměti po dějové lince a drobnostech, které se událi v předchozích dílech. Po přečtení 3. dílu, který mně vcelku zklamal, byl tento díl podstatně lepší. Abych nesklouzla k hodnocení jenom celé série, ale přímo tohoto dílu. Bylo zde podstatně více akce, dějových zvratů (ale spíše očekávaných) a konečně se do děje vrátila i romantická linka, která mně v předchozím díle hodně chyběla. Nepotřebuji mít knihu plnou erotiky, ale ta romantická část alespoň v této formě je pro děj knížky vcelku osvěžující, jinak by se tam jenom bojovalo.
Ale celkově jsem asi od této série očekávala víc. Takže pro mě to bylo víceméně zklamání. Nicméně špatně se to nečetlo a úplný propadák to nebyl. Celá série by si zasloužila trošku víc informací o Temnonošovi historii džinů i o Keris a s ní provázané Mirry. Všechny postavy bych brala popsané trochu víc do hloubky a postupem děje by se mně líbilo odkrýt víc informací z minulosti postav. Pár informací se dozvíme úplně na závěr tohoto dílu, ale i tak bych řekla, že jen tak povrchně.

PetraBery
01.05.2022 5 z 5

Závěr série čtený po třech letech od předposledního dílu. Chvilku mi trvalo, než jsem se naladila na svět, který autorka vytvořila, ale pak už to běželo jak po másle. Skvělé zakončení osudů hlavních postav, ráda jsem s Laiou, Eliasem i Helenou strávila několik večerů. A obálky všech dílů jsou nádherné.

Petra-1
01.05.2022 5 z 5

Velmi důstojný závěr. Miluji tuhle nadčasovou sérii. Smutné a krásné zároveň. A na závěr napíši jen, že některé příběhy by neměly být nikdy zapomenuty.

jana4920
06.04.2022 5 z 5

Jedno z nejlepších zakončení fantasy série co jsem četla. První díl suverénně nejlepší, ale celou sérii bych hodnotila 5 hvězdičkami. Jediné co bych vytkla, tak opomíjení postavy Keris, dalo se o ní krásné rozepsat a to mi tam trochu chybí.

evilunicorn
28.02.2022 3 z 5

(SPOILER) 3 a půl hvězdy maximálně... Po tak výborných předchozích dílech a celé skvělé sérii, je pro mě poslední díl zklamáním a přiznávám se, jsem jím rozčarován.. Keris dostává prostoru poskrovnu, celé bojové tažení se scvrklo do několika odstavců, a poslední bitva (očekával jsem epický souboj) se odbude tak ledabyle, že se člověk ani nenaděje a je po všem.. o víru, který nemůže zastavit ani samotný bůh smrti, ale přesto se to nakonec podaří snad ani nemluvit! Naopak přemíra pozornosti je tu věnována jiskření mezi Laiou a Strážcem duší.. Což ubírá příběhu na tempu a sráží tento díl do klasických YA lovestories. Škoda přeškoda.. Ale nemohu jinak

A.K.A.R.
26.02.2022 5 z 5

No. Co jiného napsat, než: Byla to jízda. Už na začátku této série si mnoho lidí jistě řeklo, tak tohle je něco, ovšem to co jsme dostali na závěr? Neuvěřitelné. Hodnotit knihy samostatně, tak bychom už od pohledu viděli velmi dobrý příběh, nicméně v širším měřítku série Jiskry v popelu je takové kouzlo a nádech, že není možné popisovat jen jednu z knih, když vše souvisí se vším. A že toto byla série k pohledání.
Snad každý chtěl jen číst dál a dál, stránku za stránkou a doufal v lepší osud svých oblíbených hrdinů. No, myslím, že to docela vyšlo. Tenhle příběh byl plný násilí a bolesti, stejně jako neuvěřitelné míry lásky a nadějí. Zvraty, které Sabaa Tahirová vymyslela jsou nepředstavitelné, a tak všichni s napětím četli dále, až se dostali sem.

Svět pouští byl velkým lákadlem, avšak to co s ním vytvořila autorka? Vykreslit tak velkou oblast a její obyvatele s tolika aspekty? Nemluvě o jídle, na které jsem při každé zmínce o něm dostala chuť k jídlu:)) Obrovský pokrok v psychické stránce hlavních i vedlejších postav je snad ještě zajímavější a napínavější. Bouřlivost s jakou se všichni perou za své přátele a rodinu v sobě má sílu vyburcovat k činu.
(A taky touhu znova si přečíst předchozí díly:))
Připadá mi, no možná se mi to jen zdá, ale tento díl, tak jako každý poslední, vzbuzuje trochu strach ve čtenáři. Dojde autor/autorka všem našim očekáváním? Mám dojem, že tady se to povedlo a pokud jste fandili Meherjovi, tak jeho příběh měl nakonec také svou roli.
Za mě mohu doporučit každému, kdo se rozhodně už pro první díl série, ale i pro ty, kdo se ještě nerozhodli číst. Protože tahle série se stane vaší poslední myšlenkou před spaním i tou první po probuzení. Tak si to užijte až do konce, protože kdo nemá rád ty pravé konce? A především ve světě fantasy.

Kimka
26.02.2022 5 z 5

Nádherný příběh. A obálka všech dílů jakbysmet.

Manifest blech
01.02.2022 5 z 5

Dechberoucí finále série. Už se mi dlouho nestalo, že bych na konci knihy ukápla slzu. Podobně laděné fantasy věřím je těžké najít.

zinon
12.01.2022 5 z 5

Tak a jsem u konce mé oblíbené série. Začátek tohoto dílu byl pro mě trochu zmatečný, protože jsem si musela osvěžit pamět...nějaký čas už přeci jenom uběhl. Knihu jsem si užila jako předešlé, i když první díl byl pro mě nejlepší. Každopádně Helenina linka v této knize u mě top. Už se těším až si sérii za pár let přečtu znovu.

DreamerX9
11.01.2022 4 z 5

Tak a máme tu konec! Musím uznat že první díl byl prostě nejlepší ale tenhle poslední je také skvost a když srovnáte první a poslední díl je to neskutečný dějový posun když si vzpomenu kým postavy byli na začátku a kým jsou teď. Laia nabrala neskutečné odvahy a Elias no nebudu dávát spoilery ale změna také překvapivá. Celá série byla velmi čtivá a měla své kouzlo z pouště. Děj se nedal předvídat a tak jsem se prodírala neustálým napětím nicméně konec byl takový, jak jsem doufala a mé srdce magicky plesá. Sice mi jedno přečtení stačilo ale i tak to za to jedno dobrodružství stálo a vlastně teď závidím těm, kteří to budou číst poprvé a snad je serie bude bavit jako mě :)
"Kde je život, tam je naděje"

Sofonisba
06.01.2022 5 z 5

Krásný a silný příběh, plný pravdivých a hlubokých myšlenek o životě. Příběh o lásce a nenávisti, zlobě a víře v dobro lidí, touze po pomstě a daru odpuštění, válce a naději na budoucnost.
"Co dobrého vzejde z války, Krkavče? Kolik lidí zemřelo kvůli hamižnosti jakéhosi krále nebo pýše nějakého vojevůdce? Kolik bolesti je na světě jen proto, že se nedokážeme smířit s tím, co nás postihlo a místo toho toho trváme na tom, že budeme oplácet další bolestí?... Vždycky se najde důvod, proč něco není naše chyba..."

martina1199
06.01.2022 5 z 5

Tento komentář píšu ještě plná dojmů. Bylo to naprosto úžasné zakončení celé série. Zhltla jsem to v rámci svých možností hodně rychle, protože jsem byla napnutá a bála jsem se o všechny, a doufala, že mí oblíbenci nezemřou, k čemuž bohužel stejně došlo, a litovala jsem Temnonoše a tolik, tolik jsem ho chápala. Lidé i džinové jsou ve svém žalu a utrpení úplně stejně posedlí touhou po pomstě, touží se zbavit bolesti, a přitom ve skutečnosti jenom všichni hledají lásku, nový cíl vlastní existence a odvahu vydat se na cestu do budoucnosti společně bok po boku. Byla to prostě jízda plná různorodých emocí, a jsem moc ráda, že je série Jiskra v popelu součástí mé knihovny, a že se k ní budu moci kdykoli vrátit, protože to určitě jednou udělám.

Gooverka
06.01.2022 3 z 5

Je mi trochu líto, že jsem si moc nepamatovala oba předchozí díly, protože čtenářský zážitek by byl možná o trochu větší, kdyby mi souvislosti docházely dříve. :-D Nicméně ukončení young adult ságy asi docela dobré, místy mě to hodně bavilo, ale je poznat, že autorka už tolik neřešila motivaci postav a jejich předchozí jednání. Hlavní bitva mě neuspokojila vůbec a tak nějak jsem tušila, jak postavy skončí, takže za mě průměr.

Vendulis
04.01.2022 5 z 5

Čekání na poslední díl bylo nekonečné, ale vyplatilo se čekat. Naprosto napínavé, čtivé, úplně mě to pohltilo. Sympatické postavy (i ty záporné mi přirostly k srdci),hezky vybudovaný svět. Za mě parádní zakončení série, málem i slzička ukápla. Zasloužených 5*.Kdyby to šlo, dám i více. :)

luculi
19.12.2021 4 z 5

Po všech těch peripetiích, odbočkách, bojích a vedlejších situacích, jsme na konci. Bylo to skvělé a dobré čtení. Občas trošku delší a taky mám pocit, že se autorka nějak odklonila od původní myšlenky, protože první díl na mě působil jako něco jiného, s odlišným záměřem. Nicméně jsme došli tam, kam nás navedla. Nejvíc mě mrzel závěr, který nebyl úplně podle mých představ, jinak nemám námitky.

Sabaa Tahir
americká, 1983