Jindrové

Jindrové https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82614/jindrove-S6R-82614.png 4 14 4

Román vydaný knižně po prvé r. 1921 byl inspirován 1. světovou válkou. Hlavní dějovou osnovu tvoří životní příběh dvou Jindrů, otce a syna. Jako ve všech svých dílech volí spisovatel i zde postavy výjimečné, poznamenané bizarními osudy. Jinošská romantická láska Jindry staršího k proletářce Božence Nekušové, bědné dětství Jindrova nemanželského syna Jindry mladšího a jeho další osudy, ztráta matky, shledání s otcem, láska k proletářské intelektuálce Jiřině, válečné hrůzy, oslepnutí, strašlivé milostné nedorozumění Jindrů a Jiřiny - to vše tvoří nepřetržitý řetěz groteskních životních tragedií, jež dává autor…... celý text

rumund
21.12.2021 2 z 5

No tato kniha pro mě nebyla žádný velký zážitek. Četba byla docela náročná.

druzickaster
01.04.2018 5 z 5

Musím uznat, že Čapek-Chod umí. Pokud porovnám styl psaní s Turbínou je Turbíná taková vzdušnější, kdežto Jindrové jsou hutní, což ovšem neubírá na zážitku. Naturalistický, psychologický román se hemží absurditami, kde v poslední části jsem si už říkal, že musel Cimrman ve svém Větru z hor značne opisovat od Čapka-Choda, ale tím nechci nijak zlehčovat toto dílo, jen těch absurdit bylo až moc. Ovšem život nám přináší nejedno překvapení, že si člověk řekne, to ani nejde vymyslet, to se musí prostě zažít.
Knihou můžu jen doporučit.

Dell
21.11.2013 3 z 5

Nemohu říct, že by to byla kniha vyloženě slabá, za některé pasáže bych bez rozpaků udělila plný počet hvězdiček. Ovšem potvrzuje se zde známá pravda, že je i pro zkušeného spisovatele obtížné popsat milostnou scénu tak, aby se u čtení člověk necítil trapně. A tady se to tedy opravdu nepovedlo. Subjektivně - v dusných chvilkách, plných potlačené erotiky, jsem o moc víc než nepříjemnou trapnost necítila a jen jsem se těšila, až to bude za mnou.
Není mi ani příliš blízká autorova záliba v extrémech. I když víme, že v životě se mohou stát věci, které by si ani romanopisec s velkou fantazií nevymyslel, takové nahromadění nemůže nepůsobit nepravděpodobně.

WEIL
21.08.2011

Zase chyba - prvně kniha nemohla vyjít v roce 1821, to autor ještě nežil, ale vyšla až 1921. Jde asi o překlep.

Nicméně - v knize je plno konfliktů v mezilidských vztazích, které stojí za to prostudovat a pak se jim v reálném životě vyhnout.

Karel Matěj Čapek-Chod
česká, 1860 - 1927