Jinakost – postižení – kritika: Společenské konstrukty nezpůsobilosti a hendikepu https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168788/jinakost-postizeni-kritika-168788.jpg 5 3 1

Antologie textů z oboru disability studies. Kniha Jinakost – postižení – kritika nabízí nové pohledy na tělesnou a intelektuální jinakost. „Postižení“ ukazuje nikoliv jako patologický jev čekající na vyléčení a charitativní pomoc, nýbrž jako společenský vztah, který otevírá možnost pro kritickou reflexi společnosti, společenských nerovností, kulturních představ a metafor tělesné a mentální jinakosti. Kniha představuje interdisciplinární disability studies a přináší přehled základních konceptů oboru. Antologie zahrnuje texty, které o tělesné jinakosti a konstruktech ne/způsobilosti pojednávají také ve vztahu k dalším kategoriím sociálně produkované alterity, tj. ve vztahu k genderu, sexualitě, etnicitě, rase a sociální třídě.... celý text

Bustedka
31.12.2022 5 z 5

Moc silná kniha, plná zajímavých esejí. Postižení a jinakost je v naší společnosti trochu na pokraji zájmu, ale ve chvíli, kdy se k té jinakosti a "nenormalitě" dostanete, hned vás tak nějak všechno víc zajímá.
Texty jsou odborné, populárně naučný styl tedy nečekejte, ale pokud se byť jen trochu zajímáte, stojí to za to.