Jih proti Severu 2

Dramatický milostný příběh Scarlett O Harové a Rhetta Butlera dojímal i provokoval celé generace čtenářů a dodnes si udržuje přízeň širokého publika. V českém jazyce vždy vycházel ve dvou svazcích. Nové vydání tuto tradici dodržuje. Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou ...celý text

Scarlett, krásnou, rozmarnou a tvrdohlavou dceru majitele plantáží, vychovávají jako pravou jižanskou dámu, která se musí podřizovat přísným společenským pravidlům a tradicím. Její výbušná povaha se ale proti konvencím vzbouří, když se zamiluje do romantického Ashleyho Wilkese a rozhodne se ho získat za každou cenu, bez ohledu na to, že je zasnoubený s jinou ženou. Když se Ashley ožení s Melanií, Scarlett se provdá za jejího bratra. Krátce nato však do jejich života zasáhne válka a Ashley, stejně jako Scarlettin manžel, odchází s armádou.
Nyní už ovdovělá Scarlett žije se svým synkem a Melanií v Atlantě, kam zatím válečná vřava příliš nedolehla. Po čase se ve městě ke Scarlettině nelibosti objeví arogantní kapitán Rhett Butler. Scarlett přijímá jeho dvoření, přesto není schopná se vzdát lásky k Ashleymu. Až když Georgii zasáhne válečná vřava, se Scarlett změní. Z vrtošivé dívky se stane samostatná ctižádostivá žena, která udělá cokoli proto, aby zachránila nejen milovanou plantáž, ale také životy svých nejbližších. Po smrti druhého manžela Franka se provdá potřetí, k velkému pohoršení celé Atlanty si vezme Rhetta Butlera. Tak začíná jejich bouřlivé manželství plné nepochopení, sporů a nedorozumění. Stále je tu totiž Scarlettina láska k Ashleymu... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1361/jih-proti-severu-2-1361.jpg 4.7355

Gone With the Wind 2 (1940)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Ikar (ČR)
Více informací...

boxas

Skvělá, jedinečná, nezapomenutelná! A také jedna z mála těch knih, u nichž jsem opravdu upřímně litovala, že je konec... i když kniha nekončí tak, jak bychom asi my, romanticky založené nátury, chtěli.
Autorka si žádný hollywoodsky nasládlý konec nepřála a byla to také její zásadní podmínka pro jakékoliv filmové zpracování.
A když tak nad tím uvažuji, musím uznat, že měla pravdu. Slavná závěrečná slova Rhetta Butlera jsou jen logickým vyústěním jeho komplikovaného vztahu ke Scarlett, stejně tak jako je logickým vyústěním úvah Scarlett O Harra její rozhodnutí vrátit se domů na Taru.
Je věčná škoda, že se u nás vžil z nějakého nejasného důvodu pro tuto knihu název Jih proti Severu. Originální název Odváto větrem daleko výstižněji vyjadřuje to, o co M. Mitchellové asi šlo. Tedy vrátit se aspoň ve vzpomínkách k časům, které jsou nenávratně pryč.
Poznámka na okraj: postavu Scarlett prý autorka "modelovala" podle své babičky.

Jessybelle

Nádherná kniha,krásný příběh, jen škoda, že měla jen 515 stránek. Určitě si ji pořídím do knihovny...

Aymira

Po dlouhé době kniha, u které jsem si přála, aby nikdy neskončila! Je dokonale napsána a myslím, že její kouzlo tkví především v tom, že nejde o žádnou tisíckrát ohranou variaci na milostný příběh, kdy dva po sobě touží a touží až se nakonec dají dohromady. Naopak se jedná o brilantní milostné drama.

Druhý díl se již neodehrává za války, nýbrž v období Rekonstrukce. Kniha vypráví příběh vzestupu a pádu Scarlett O´Harové. Dokonalým způsobem je zachycen vývoj postav - Scarlett se z naivní holčičky mění v tvrdou ženu, která je nucena bojovat s osudem. Rhett postupem času přichází o svůj roztomilý ostrovtip a stává se zahloubaným a přemýšlivým čtyřicátníkem. Scarlett není žádná potvora v pravém slova smyslu, to znamená, že neintrikuje, neubližuje jen tak pro zábavu, ale jejím výrazným charakterovým rysem je sobectví. Ti dva se neustále vzdalují a přibližují a ke konci jsem měla slzy na krajíčku a chtěla pokračovat dál a dál.

Kniha je velmi zajímavá i z historického pohledu. Ukazuje, že vměšování do záležitostí jiného státu (v tomto případě Jihu) nemusí nutně okamžitě řešit problémy daného státu. Sever bojoval za zrušení otroctví na Jihu, aniž by znal, jak tam vlastně lidé žijí. Najednou se několik milionů osvobozených černochů ocitlo v situaci, v které si nevěděli rady. Byli zvyklí žít pospolu se svými pány, nebyli zvyklí se o sebe starat a stejně tak jejich bílí otrokáři byli zvyklí na své černošské otroky. Hodně mi to evokovalo dnešní svět, kdy mnohé státy vedou válečné konflikty na území jiných států, které o jakoukoliv změnu vlastně vůbec nemusí stát.

Jih proti Severu mi rozhodně dlouho zůstane v paměti a rozhodně pro mě neplatí Scarlettina oblíbená věta "Teď na to nebudu myslet. Budu na to myslet později."

Mátová

Dočteno jedním dechem. Skvěle vystavený román, který krom romance, která ale vůbec není sladká, ale bolavá a plná nepochopení, nabízí ucelený pohled na dobu poválečné Rekonstrukce jihu. Autorka nejen že se otevřeně opírá do tyranie nastolené Washingtonem, ale také do zkostnatělé jižanské kultury. Stejně jako v prvním díle ukazuje lesk i bídu tehdejší doby a dělá to zatraceně dobře. Jih proti severu rozhodně není jen romancí, osobní výpovědí, ale uceleným obrazem doby, umírající kultury, která se s obrovskou bolestí zvedala z popela a obrací naruby to, co jsme se o občanské válce dozvídali v hodinách dějepisu. Skvělá práce, kde vše má své místo, každý svou roli, přesto ji hraje nenuceně a přirozeně, lidsky a tím ukazuje, že svět není černobílý a nikdy nebyl.

šneki
30.05.2016

Scarlet je snad nejrozporuplnější postava o které jsem četla. V jednu chvíli jí litujete a pak máte chuť ji pořádně profackovat, protože pořád vzdychá po Ashleym. Knížka byla pro mne zajímavá i z historické stránky, v prvním díle mne popis války tolik nebavil, ale tady jsem zjistila, že záležitost s černochy a Ku Klux Klanem nebyla tak černobílá, jak jsem předtím myslela.
A přiznávám, Rhett je prostě bad boy, pro které já mám slabost.

kaja77
24.04.2016

prostě klasika, bezvadná, romantická, za mně nemá chybu

zlatka2001
12.03.2016

To bylo tak krááásný! Stejně si myslím, že se ke Scarlett Rhet vrátí. Ne?

aginecka
10.02.2016

Velkolepý dramatický příběh nabitý událostmi i emocemi. Tisíc stran uteče jako nic a čtenář si ani na chvíli nevydechne.
Realisticky vykreslené pozadí občanské války ukazuje falešnost dogmatického dělení válčících stran na padouchy a hrdiny. A stejné je to u postav; Scarlett je rozmazlená sobecká mrcha a Rhett při nejlepším hraje podle vlastních pravidel, bez ohledu na morálku, ale ani oni nejsou černobílí. Obě postavy jsou živoucí. Napjatě sledujeme, jak čelí životním zkouškám, jak se vyvíjejí a jak je jejich ega nevyhnutelně ženou do záhuby.
Kniha nevnucuje historický kontext ani morální poučení, o to víc si z ní čtenář odnáší. Doporučuji!

akdar72
07.02.2016

Jelikož jsem neviděla film, závěr jsem nečekala. Stále jsem doufala, že Scarlett na vše přijde mnohem dříve. Jak snadno může člověk o vše přijít, i když sebevíc chcete dovnitř, máte dveře navždy zavřené. Příliš velké sebevědomí, dravost, neschopnost vnímat druhé, všechny problémy umět zasypat rychle pískem.... a najednou je konec, nic, prázdnota, osamění...

mika251
12.09.2015

Táto kniha vo mne niečo zanechala. Hlavne asi pocit márnosti nad hlavnou hrdinkou, ktorá nič nepochopila! Myslím že ešte nikdy som nečítala knihu, kde by mi hlavná postava bola tak veľmi nesympatická, ktorú som mala 100 chutí nakopať a preplieskať, nech sa spamätá - možno tak Holden z Kto chytá v žite :) Prišlo mi, že je to skrz naskrz zlá osoba - egotická, hlúpa, falošná a povrchná. Naopak, Rhett Butler i keď sa v živote asi dopustil vážnejších zločinov, ako Scarlett, na mňa pôsobil ako človek v hĺbke srdca čestný a spravodlivý. Myslím, že Scarlett si ho nezaslúžila a koniec bol v jej prípade pre mňa očakávaný. Inak mi kniha padla do noty a čítanie som si veľmi užila. Zaraďujem na predné miesta v mojej knihovníčke :)

mdracek
11.07.2015

S charakterem Scarlett jsem se dlouho nedokázala smířit, nakonec jsem však její postoj přece jen pochopila, a bylo mi jí líto. Na druhou stanu - myslím, že Rhett se rozhodl správně...

krasekr
21.06.2015

Scarlett je tvrdá, krásná, povrchní, vášnivá, nezdolná. Hodně lidí napsalo, že jim není sympatická, ale já se do ní dokázala velmi dobře vcítit. Přála jsem si šťastný konec pro Rhetta i ji, ale závěr mi zlomil srdce.

Mánička178
10.06.2015

První díl mě tak obrovsky namotivoval, že jsem ten druhý přečetla za dva dny intenzivního čtení... Stránky jsem doslova hltala a nemohla se jich nabažit. Margaret Mitchellová ze mě svým literárním stylem učinila hotového literárního upíra :D

Ač mi Scarlet byla a je navýsost protivná a řečeno slovy MM "hodna pohrdání", svým způsobem byla v určitém smyslu dokonalou verzí toho, co byla... :) Horká krev, vzpurná, nekonformní, emancipovaná - v tomto mě velmi bavila, v tom ostatním už tolik ne :) A Rhett, to je prostě americký Peyrac (ach :D)...

Jediné co mě mrzí je to, že jsem během čtení začla pátrat po filmu z roku 1939, a jak jsem uviděla filmové představitele těchto dvou postav (i jen z obrázku), už jsem si jména spojovala pouze s nimi a ne s těmi představami, jak jsem měla v hlavě předtím. Neměla jsem to dělat :) Představa mého Rhetta byla na začátku daleko hezčí, než když jsem pak celý druhý díl měla před očima Clarka Gableho a VIvien Leigh :D

Ale kniha dokonalá, bude odteď jednou z mých nejoblíbenějších romancí :) 5*

Lily28
02.04.2015

Nezabudnuteľné Scarlett, jej šaty zo závesu a striedanie manželov... Milujem túto knihu a neprestajne premýšľam o rôznych odtienkoch, ktoré poodhaľuje, najmä čo sa týka oslobodených černochov a pod.

elizabeth_ba
04.02.2015

Téměř vše jsem napsala k prvnímu dílu takže jen tolik. Kdo nějak po přečtení přemýšlel o tom, jakým způsobem se budou dále odvíjet příběhy hlavních protagonistů příběhu, ať nezkouší číst pokračování románu. Ať se obloukem vyhne Scarlett od Alexandry Ripleyové a ještě větším knize Rhett Butler. Pokud mě neposlechne, nechť si následky nese sám... ;-))

adorjas
06.10.2014

Ako som už spomínala pri prvej časti, máme možnosť získať prehľad o občianskej vojne aj z tej južnej stránky. Ale teraz by som sa rada vrátila k silným postavám (hlavne hlavná hrdinka románu je atypická, pretože nie je to len postava románu, má svoje dobré aj tienisté stránky, a práve to jej dodáva nádych reality).
Mimochodom, autorka tu skvelo zobrazila vzťahy- dovtedy sa umárame túžbou za niečím, kým to nedostaneme, a potom to zrazu nechceme. A potom nájdeme ďalší objekt túžby, a chceme zrazu to.

Je to skvelá kniha, odporúčam!

Ps. Odporúčam aj film z roku 1939- na jemné nuansy, celkom príkladne zachováva dej knihy.

Filatov
04.06.2014

Asi stejně kvalitní kniha jako první díl jenom jsem opravdu toho věčného "tydlifidli!" naší drahé Scarlett měl opravdu dost! Nejlepší postavou celého dvoudílného románu pro mě asi zůstane kapitán Rhett Buttler. Velkým plusem této knihy je to, že se člověk dozví něco o Americe tohoto období a vztahu mezi bělochy a černochy.

domi88
27.05.2014

Nejspíš mi bude po všech smutno,když jsem knihu dočetla. Je mi líto, že pýcha zvítězila nad láskou, ale charakter postav a celý příběh je velmi silný.

petrra
05.01.2014

Moje oblíbená! Akorát ten konec! Ještě že se můžu utěšovat tím, že nám autorka nechala možnost domyslet si dle svého:-)

anett123
08.08.2013

Zítra je přece taky den! Opravdový Happy End v knize chybí, ale to je nakonec asi dobře.

JeKa
22.07.2013

Jedna z nejlepších knih, co jsem, kdy četla. Neustále toužím přečíst si jí znovu a film si pouštím pořád a pořád dokola. Doma mám vydání s ilustracemi od Borna a nedám na něj dopustit. Velmi povedené!

alsae
21.05.2013

Skvělá knížka, i přes to že mi po dlouhou dobu byla Scarlett docela nesympatická:-D A ten konec do knížky úplně seděl a nezklamal mě. Rozhodně zůstane jednou z mých nejoblíbenějších:-)

hrubik
19.04.2013

Výborná knížka od začátku do konce. Ale ten konec, ten mě teda naštval! Kde je ten happy end, ve který jsem doufala?! Po přečtení knížky máte hned chuť na další díl a na další osudy Scarlet, protože ten příběh musí prostě dobře dopadnout :-)

Amaranta
15.03.2012

Taky se vam to stava, ze si v klidu ctete a najednou pred koncem, nedejboze na posledni strance, vas nekdo vyrusi? To ve mne vre... A prave na konci Jihu proti Severu jsem si toto nemile pravidlo znovu potvrdila, je to zakon schvalnosti a je velmi casty! Pozor na nej! Na posledni kapitolu radim zalezt na pudu (pokud nemate nekoho, kdo se o vas bude strachovat, ze spadnete z tramu a bude povykovat pod vami...). Tak hodne stesti!

Fathyma
09.02.2012

Úchvatná kniha. Dech beroucí příběh. Perfektně propracované charaktery postav. A především Scarlett O Harová, Rhett Butler, Ashley Wilkes, Melanie Hamiltonová. Leckomu může připadat rozsáhlá, ale opravdu stojí za přečtení! Klenot světové literatury.

nier
07.10.2011

Velmi slavný příběh a rozhodně právem! ...Vykreslení Scarlett jako rozmazlené slečinky, zvyklé mít co si umane, ale schopné v nouzi napnout síly a postarat se o své blízké nemá chybu, snad díky tomu je kniha tak populární a Scarlett je mojí oblíbenou knižní postavou, na kterou vzpomínám, i když už je to pár let co jsem knihu četla. Pokračování podle mě nemá ani desetinu úrovně originálu, jen pokus splácnout jakýsi happy end...zbytečně, věta ,,Zítra je taky den" dává naději a skvěle se hodí, jak k povaze samotné Scarlett, tak do atmosféry celého díla..

tessy999
08.06.2011

Kráááása. Co víc dodat? Jih proti Severu se řadí do mé TOP 10. Nádherný příběh.

Margaret Mitchell

Margaret Mitchell