Ježíš z Nazareta - II. díl

Ježíš z Nazareta - II. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275099/mid_jezis-z-nazareta-ii-dil-qZh-275099.png 5 10 1

Výjimečný román o židovství a křesťanství, o člověku, jeho hledání, pochybách a nadějích. Nejznámější příběh lidských dějin v románové epopeji. Církevní schválení. Autor tohoto románu, největšího a nejvýznamnějšího, jaký byl o Ježíšovi napsaný, se narodil jako polský Žid. V roce 1939 uprchl do Jeruzaléma, kde v roce 1944 pod vlivem těžké životní situace a mystického prožitku přestoupil na křesťanskou víru. Jeho román není pouhým opsáním evangelia. Brandstaetter se pokusil vylíčit Ježíše (Jošuu) autenticky – jako Žida, který se narodil do starozákonního židovského prostředí, do starověkého světa pod nadvládou Říma. Do vyschlé krajiny s roztroušenými stády ovcí, do každodenního potu a dřiny. Zároveň je ve své interpretaci nesmírně důsledný: nevkládá Jošuovi přímo do úst nic, co není psáno v Bibli. Výsledkem je velkolepý čtyřdílný román (ve dvou svazcích), který se svým záběrem a významem může rovnat dílům jako Quo Vadis nebo Egypťan Sinuhet a stejně široká může být jeho čtenářská obec. 1 a 2 díl vázaný v plátně, prodejné v pouzdru jen dohromady.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Práh

Jezus z Nazarethu

Starmoon
21.04.2022 5 z 5

Toto obsahovo i objemovo veľké dielo súvisí s mojím tohtoročným pôstnym predsavzatím – povedala som (si), že každý deň si z tejto knihy prečítam aspoň jednu kapitolu, ideálne i viac, a že sa pokúsim zariadiť tak, aby som to stihla do Veľkonočnej nedele. Stalo sa. Doteraz sa tomu trochu čudujem, predsa len má táto kniha viac než 600 strán a ja som popri nej čítala aj viaceré iné (a, prirodzene, plnila si svoje stavovské povinnosti). Asi to bola Božia milosť, že mi počas pôstneho obdobia doprial takúto nálož literárneho i duchovného pôžitku.

V tomto diele si, parafrázujúc Jozefa Jančoviča (aj keď v inej súvislosti), Starý a Nový zákon podávajú ruky. No vážne – toľko asociácií a alúzií bolo pôžitkom samo osebe, nevraviac o tom, že Brandstaetter mal okrem ohromného teologického prehľadu i veľký literárny talent, každú jeho vetu som si teda ohromne vychutnávala. Niekedy som sa dokonca musela usmievať nad rafinovanou hravosťou, ktorú pochopia najmä (a možno len) tí, čo poznajú Písmo.

Myslím, že autorovi sa podarilo úžasne vcítiť najmä do myslenia a cítenia Judáša, Kaifáša a Piláta, a minimálne mne zmenil či skôr doplnil pohľad na nich. Samotný Ježiš v jeho podaní ostáva pomerne tajomným, jeho prehovory v knihe sú doslovnými alebo podobnými výrokmi biblického Ježiša, čo mi ako čitateľke trochu prekážalo, ako veriacej asi aj celkom vyhovovalo.

Asi najviac som si vychutnala opisy posledných Ježišových dní a najmä súdnych procesov s ním; udalosti od jeho umučenia „bežali“ na môj vkus až veľmi rýchlo, paradoxne k hrúbke knihy sa mi zdalo, že by jej prospelo aj nejaké tie desiatky strán navyše.

Skladám tiež klobúk pred prekladateľkou – nepochybujem, že k veľkému zážitku z tejto knihy prispela významnou mierou aj ona.

Roman Brandstaetter
polská, 1906 - 1987