Jejich moře

Jejich moře https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439826/bmid_jejich-more-2yM-439826.jpg 4 123 123

Ledový měsíc Ilmatar leží na hranici poznaného vesmíru. V temných hlubinách se nerozléhá jen všudypřítomné praskání ledu. Hluboká temnota kypí životem. Vědecká expedice na podmořské stanici Hitode zkoumá podivuhodné formy života i prastarou místní kulturu. Ve jménu civilizace ale přichází i další návštěvníci. Moře pod ledem se nečekaně stává centrálním bodem hrozícího mezigalaktického konfliktu mezi lidmi a nepřátelskou rasou Šolenů. Nepatří však ani jednomu z nich, patří Ilmatařanům. Je to Jejich moře.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Planeta9

A Darkling Sea , 2014

lazarus
31.01.2021 4 z 5

Originální, nápadité sci-fi o setkání tří ras v mimozemském oceánu. Autor se popral s konfliktem naprosto odlišných druhů na jedničku. Zároveň je to asi první knížka, kde došlo na znásilnění člověka ufounem. Fujtajxl, teda. Oceňuji krásnou obálku s velice povedenou kresbou od pana Kučerovského.
A teď něco pro inženýra "radim9968"
K bodu jedna - když se všude pějí oslavné recenze, občas to může být i pravda.
K bodu dva - obálka je hodně povedená a mám v knihovně bezpočet knížek, jež mají krásnou obálku a zároveň výborný obsah - např. Jan Žižka, Erebus, Ve svitu plynových lamp a jiné.
K bodu tři - zajímavý svět se stává tím zajímavější když autor nechá prostor čtenářově fantasii.
K bodu čtyři - příběh není encyklopedií, nebo monografií druhu, je to prostě příběh a opět tady vzniká velký prostor pro fantasii čtenáře.
K bodu pět - nějak jsem si toho béčkového akčňáku zrovna tady nevšimnul. Děj se prostě vyhrotil a byl tak popsán.
Popravdě, jsem hodně náročný čtenář sci-fi a tady jsem se dobře bavil. Divné, že?

jarynek
17.11.2020 5 z 5

Knihu je radost jen držet. Moc pěkně udělaná obálka, která mne po zhasnutí překvapila fosforeskující částí. Super. Příběh nám dává nahlédnout na podmořské drama o střetu dokonce tří zcela odlišných kultur odehrávající se v nehostinném podmořském světě pod příkrovem ledu. Opět zde platí, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, aneb jedno rozhodnutí, kterým se chce najít kompromisní řešení má za následek řetěz událostí, které z důvodu odlišností kultur těžko mohou dopadnou dobře. vyprávění je napínavé, v netradičním, ale zajímavém prostředí. Jen mi úplně nesedl konec, ten přišel hrozně rychle a tak nějak mi ve srovnání se zbytkem knihy přišel nepropracovaný.

Racek213
16.10.2020 5 z 5

Popis mimozemšťanů a jejich zapojení do děje autor zvládl na výbornou. A právě to bývá největším kamenem úrazu a dovede to zkazit i dobré knížky. Přečteno jedním dechem.

radim9968
21.09.2020 1 z 5

Po pravde?...pokud ma mit tato kniha tak vysoke hodnoceni, pak je bohuzel vetsina ctenaru sci-fi malo narocna a poradne scifi knihy bud necetli nebo je uz zapomeli...Za me velke zklamani a proc?
1) Kdyz se peji vsude ody a oslavne rezence nemusi to nutne byt pravda
2) Kdyz se forma vyzdvihuje nad obsahem, ma se mit ctenar na pozoru - zde kvalita obalky knihy s plastickym lakem a nejakym svitivym efektem
3) Kdyz narazite na zajimavy svet, ktery by stal za to poradne popsat, tak to autor splachne takovou zkracenou verzi
4) Kdyz se tam objevi jini "mimozemstane" vedle lidi, kniha si rika o poradny popis toho ce se udalo?...jak se s lidmi potkali?...proc s nimi uzavreli takove divne dohody ohledne pruzkumu planet?...nic se dozvite, bum-prask, zkratka, veta, nashle jedeme dal, zbytek si domysli sam
5) Kdyz se zajimava knizka po zajimavem zacatku dostane do koleji "Béčkoveho" filmu, ktery zbesila uhani a je to jen akcni napinak...

Nevyuzity potencial, autor ma mozna nekde dlouho verzi z sirsim popisem sveta, vztahu, jak se lide dostali na planetu, jak se Solenove setkali s lidmi a co se delo na jejich svete, mozna takova verze je, ale nakladatel to treba chtel pokratit, aby to jelo...za me spatne, tenhle namet by si zaslouzil roman, klidne na pokracovani...

Od "Vzpominky na zemi" se bohuzel poradna sci-fi neobjevila, vsechno je jen takova rychlokvaska, tak jak dnesni doba, rychle jedem a dalsi...

kolby
20.09.2020 4 z 5

Naozaj kvalitné dielko s obrovským potenciálom. Škoda tých iba 323 strán. Stret 3 diametrálne odlišných civilizácií v atraktívnom prostredí nehostinného podmorského sveta by sa kľudne zmestil na dvojnásobok bez rizika nudy. Pán Cambias nám určite má čo povedať a už teraz sa teším na ďalšie knižky z jeho pera. Možno sa nakoniec osmelí a rozpíše sa do dlhších formátov.

petaSk
20.09.2020 4 z 5

Povedená sci-fi, ve které se střídá zábovanost s mrazením. Žoviální pozemšťany berou vážní Šolenové za rozjívené děti, nad kterými je třeba mít kontrolu. Moc se mi líbily kontrasty mezi třemi rasami, a situace které díky rozdílům vznikaly.
Příběh se občas ubíral směry, které bych nečekala, ale to je jen plus. Z knihy jde vidět, že autora baví hlavně klasická sci-fi, protože jsem občas měla pocit, jako kdyby to byla kniha z padesátých let.
Kvituju, že v knize se Cambias nepouštěl do složitých technických popisů a soustředil se na příběh. Jen ty postavy byly trochu ploché.
Jejich moře ale doporučuju, jedná se o lehce přehlédnutelnou knížečku, což je škoda, protože takových ryzích sci-fi na trhu moc není.

Metla
31.08.2020 4 z 5

Zase jedna z těch knih, které mě zlákaly kombinací názvu a obálky (tentokrát jsem Tomáše Kučerovského nepoznala, přesto magnetismus zafungoval). Oceňuji také vychytávku ve formě fluoreskujícího efektu a decentní vnitřní ilustrace, ale bez váhání bych je vyměnila za pečlivější korektury.
Co se týká příběhu, byl v jistých ohledech mělčí, než jsem očekávala od sci-fi v prostředí temných hlubin oceánu na vzdáleném světě. Vědecká základna a její osazenstvo nepředstavují pro čtenáře žádnou intelektuální výzvu, vše je podřízeno svižnému ději a poznávání mimozemských kultur. Odlišnost, potíže se vzájemným pochopením a správnou komunikací, krize... Byla jsem tam, plavala s Ilmatařany a bavila jsem se, nedostatku volného času (tedy nemile rozkouskované četbě) navzdory. Románu by však prospěly detailněji zpracované charaktery, více toho "sci" a lépe zvládnuté finále. A měla jsem impertinentní problémy se jménem Veleocas, nejspíš se nad sebou budu muset vážně zamyslet. 80%
Pokud jste si oblíbili fascinující tvorbu V. Vingeho, R.L. Forwarda nebo třeba jejich mladšího klona A. Tchaikovskiho, James L. Cambias by se vám mohl trefit do vkusu - byť v light verzi zvláště při srovnání s první dvojicí autorů.

čuřil
17.08.2020 4 z 5

Výborná knížka, skvělé téma. Četlo se to moc dobře. Setkání člověka na dně oceánu, na cizí planetě, prvně s jedním a pak druhým mimozemským druhem. A následně konflikt a téměř mezihvězdná válka... . Nebylo to naštěstí moc překombinované a přetechnizované. Opravdu povedené (a otevřené). Jen ten závěr mohl být temný, tajemnější. 4 a 1/2.

FireOfFilth
15.08.2020 4 z 5

Vítejte na měsíci Ilmatar, kde lidé na dně oceánu vybudovali stanici Hitode, která má za úkol studovat tamní život.
Bohužel pro mě nemůžou tyto živočichy kontaktovat, protože vznikl určitý konsensus. Ale máme tu skvělou citaci, narážku na tento zákaz.
Poslat lidi na Ilmatar, posadit je na mořské dno, a přitom jim zakázat přiblížit se k domorodcům, je jako říct bandě nadržených dorostenců, že si můžou lehnout nahatí do postele, ale nesmějí se dotýkat.
Jak to tak bývá zákazy se musí porušovat, takže dojde k nehodě při testování speciálního obleku.
A hned začne vyšetřování i ze strany další rasy, se kterou byl ustanoven konsensus.
Nejzajímavěji je na této knize vyobrazen děj z pohledu místních domorodců, Ilmatařanů. Mají jména, která se vztahují k jejím tělům (Veleocas, Dlouhoklešť, atd). A celkově jejich uvažování a přemýšlení.
Dojde také k jazykové bariéře a jak se takhle domluvit s nimi. Vše je tu decentně popsáno.
Dojde i na morální konflikty, co je správné a co ne.
A na konci nám nechá autor i místo na vlastní fantazii.
Kniha se mi líbila, byla velmi dobře napsána, četla se opravdu sama. Jen mohla být více záhadnější. A rasa Ilmatařanů nebyl tak dokonale probádána.
Hodnotím 75%

Archie
20.07.2020 3 z 5

Pripadalo mi to jako nejaka povidka ze sedmdesatkoveho scifi casaku. Coz v tomto provedeni neni vubec zle, ale preci jen mi tam chybela trocha vic emoci a v druhe polovine uz jsem se na cteni tolik netesil. Objektivne nevim co bych vytknul, ale nejak hluboce na me cteni zkratka nedolehalo. Krabacka civilizace ale byla bozi.

Nevimm
17.07.2020 4 z 5

6 údů vs. 4 údy vs. mnoho údů. Současná sci-fi s perfektním oldschool nádechem 4/5

ludek7426
24.06.2020 4 z 5

Moc příjemná sci fi klasického ražení, A. C. Clarke by měl určitě radost. Dobrodružný příběh odehrávající se na dně zamrzlého moře mimozemského měsíce. Už dlouho jsem nečetl tak čistokrevnou klasickou hard sci fi, hnanou dopředu výborným příběhem a exotickým prostředím. Autor tu stvořil svět, plně fungující a živý, a vy můžete přemýšlet jak to bylo všechno dál.
Ještě musím pochválit samotné provedení knížky, to je prostě nádhera, od obálky přes decentní vnitřní ilustrace, je požitek mít tuhle knihu v ruce a číst.

wiedzmin88
21.06.2020 5 z 5

Čtivé, originální a skvěle vymyšlený podmořský svět cizího měsíce!

Corpy
15.06.2020 5 z 5

Velmi ojedinělé sci-fi, které nás zavede na jeden z několika měsíců plynného obra, na ledový měsíc Ilmatar, kde lidé postavily hlubokomořskou výzkumnou stanici, aby studovali zdejší život, ale přitom se zapletou do nesnází hned se dvěma různými mimozemskými rasami - jednou humanoidní, tou druhou nikoliv.

Kniha ve mne zanechala velmi silné pocity, především pocit naděje a toho, že se může stát kdykoliv cokoliv. I to, co bychom vůbec nikdy nečekali. :)

Knihu doporučuji všem, kterým nevadí sci-fi, podmořský život, ani občasné krutější scény. Těch tam pár je a zanechají zvláštní pocity, ale nikoliv takové, abych knihu odložil. Četl jsem aktivně dál, abych se dozvěděl, co se ještě stane. Kniha se mi četla opravdu velice dobře a těch 323 stran jsem přelouskal během tří dnů. :)

A jenom taková zajímavost, na povrchu knihy jsou nalepené plastické tečky a tvary, které ve tmě svítí (fosforeskují). Zajímavá obálka knihy. :-)

Za mne kniha dostává 90%, opravdu se mi líbila. :-)

Däniken
06.06.2020 4 z 5

Podle me se autor pokousi o glorifikaci lidske blbosti, tak jednu hvezdu dolu.

Dalamar
06.06.2020 5 z 5

Trudoš to myslím okomentoval velice trefně. Sci-fi román jako ze staré školy. Bylo fascinující sledovat interakcí tři mimozemských kultur v uzavřeném ekosystému pod ledem. Ačkoliv se jednalo o nehostinné a chladné prostředí bez světla, velice rád jsem se do něj vracel a sledoval dění z pohledu lidí, Šolenů a Ilmatarských domorodců. Ocenit musím i vynikající zpracování knihy, doplněné decentními ilustracemi Tomáše Kučerovského a skvělý překlad p. Krejčové.

trudoš
27.05.2020 5 z 5

„Lidé měli podivně konfliktualistickou metodu šíření informací. Badatelé zapisovali nálezy do samostatných dokumentů a jiní lidé se pokoušeli výroky uvedené v dokumentech vyvrátit. A z konfliktu nějak vzešel konsensus.“
Tři civilizace, jedna planeta. Všem jde o prozkoumání nepoznaného, ale cesta k dosažení cíle vede každou kulturu jinou cestou. Konfrontaci tak může spustit prakticky cokoliv, třebas i nepromyšlená chybička nevýznamného jedince…
Americký spisovatel James L. Cambias rozehrává fascinující drama, pracující s motivem rozdílnosti mimozemských kultur. Nesklouzává ovšem k manýristické stylistice, kde je těžká orientace ve významech a úmyslech. Zachovává dobrodružnou podstatu klasického sci-fi románu Zlatého věku, který umí strhnout dějem, stejně jako zajmout podnětnou alegorií. Coby jeviště mu přitom slouží zamrzlá planeta s prazvláštní formou podmořského života, o jejímž osudu chtějí rozhodovat jiní, aniž by se však obtěžovali vzít na zřetel prazákladní fakt - je to Jejich moře.

moře a oceány mimozemské civilizace věda mimozemšťané akční sci-fi

Autorovy knížky

James L. Cambias