Luigi1
18.03.2022 4 z 5

Tak tento humor mě dostal.

encyklopedie
27.04.2018

Zámek velkostatku skrývá nepochopitelné tajemství, které se snaží rozřešit dva doktoři práv jako vykonavatelé poslední vůle zemřelého majetníka. V řadě záhadných zjevů panuje zmatek. Pověsti týkající se minulosti zámeckého panstva navzájem si odporují. Záhadný automobil, jenž vyjíždí noc co noc odnikud, mlčenlivý blázen, hrající svému mrtvému pánu na housle, děvče, jež se plíží v noci chodbami zámku… to jsou výseky, z nichž je sestaven děj s neobyčejným porozuměním pro zajímavost četby, aniž jej autor znesvěcuje lacinou napínavostí.

Román má však ještě jiné přednosti. Zcela jistě v něm najdete stránky, které budete čísti několikrát se stejným zájmem. Najdete humor, tak šťastně podchycený, že se budete smát hlasem. Pochopíte, kde je účin toho příběhu. Vyspělé pero autorovo, o němž je dávno známo, že dovede jedinou větou říci více než jiní celými odstavci, podává děj, figurky i prostředí s obdivuhodnou schopností. Může se říci, že tento román je šťastným hmatem, nejobratněji voleným důkazem, jak i u nás lze stvořit knihu dobrodružného genru, která mnohem předstihuje světovou úroveň podobné četby.

české detektivky

Eduard Fiker