Jednou za slunovratu

Jednou za slunovratu https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173795/bmid_jednou-za-slunovratu-173795.jpg 4 2 1

Jednou za slunovratu je historická próza popisující selskou vzpouru na Hukvaldském panství na konci 17. století. Muži z okolních osad, nespokojeni s nelidskými podmínkami hejtmana Harasovského, vystupují se zbraní v ruce proti útlaku.

MichalMartinka
15.12.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem našel před několika lety. Dozvěděl jsem se, že popisuje selskou rebélii na hukvaldském panství, což je asi dvě hodiny od nás, a tak sem si začal číst. Tenkrát jsem to nezvládl. Podivný styl psaní a různé prapodivné popisy mě vzaly chuť na pokračování. Tak sem ji odložil. A nyní, po 5-6 letech, jsem dospěl a začal číst znova. Kniha dozrála a já každou stránku hltal jako kočka mléko. Kniha se dějově odehrává v roce 1695 a popisuje jeden měsíc selské vzpouzy proti vrchnosti v čele s panem Harasovským. Sedláci leží u panských hranic a odmítají robotovat. Dvakrát dokonce napadnou hrad Hukvaldy. Já takovéto čtení jednoduše mohu. Dnes už by sme to jako poddaní nedokázali. Každý Moravák by si tuto knihu měl přečíst. Možná někoho odradí ten styl psaní, ale já se v něm našel.

Morava rolnická povstání

Bohumír Strnadel
česká, 1906 - 1974
1957  80%Valašský vojvoda
1950  80%Jednou za slunovratu
1963  90%Drvaři
1969  100%Besedy na staré valše
1958  100%Valchař se směje

Kniha Jednou za slunovratu je v