Jarní vody

K velkým milostným příběhům světové literatury patří i novela Jarní vody známého ruského klasika. Romantický příběh lásky, nakonec zklamané a nikdy nenaplněné, s krásnou postavou Gemmy, ženy hlubokého a opravdového citu, typicky turgeněvovské hrdinky. Jeden z nejkrásnějších milostných příběhů ve světové literatuře, do něhož se promítlo mnoho autorových osobních zážitků a pocitů. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/190575/jarni-vody-g17-190575.jpg 4.265

Vešnije vody (1947)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon

Toffee
předevčírem

Skvělá novela, která rozhodně stojí za přečtení. O čem vypráví, popsal už níže Palivo, a to výstižně. Turgeněv má úžasný smysl pro detail, který dodává postavám plasticitu. Dodávám, že je to čtenářský požitek i pokud jde o jazyk - tady stojí za ocenění překladatelka: využila celou bohatost češtiny i s výrazy, které člověk hned tak někde nepotká.

Hanka_Bohmova

Jemný, lehounce vyprávěný příběh o pokladu v nádobě hliněné. Věčná láska trvá prý dva roky, a ty ostatní, ne-věčné,...

Palivo

Mladej Rus dojede do Německa a tam zkejsne, páč mu další drožka jede až za pár dní. Tento pocit znám, letos jsem totiž na letišti ve Frankfurtu strávil celej den a kdyby mi letadlo letělo ještě o pár hodin později, asi bych si musel vzít na další preclík za 12 000 euro pravděpodobně kontokorent. Každopádně Rus vleze do cukrárny, tam mladá italka a bum - láska jak parmezán! Když zjistí, že Špagetka má nějakýho bohatýho germánskýho snoubence tak se Rus trochu rozesmutní, ale to by nebyl Rus, aby to všechno nedoprcal tím stylem, že Němec skončí s ostudou a Rus se Špagetkou, který slíbí, že prodá panství a za ty peníze ji udělá svatbu, kde bude pizza pro všechny. Komunismus vs kapitalismus 1:0. Co čert nechtěl, aby Rus prodal panství tak musí jet do jinýho města, kde je manželka jeho kámoše, bohatá a rozmazlená byznysmanka, která mu nadělá pořádný trumpoty. Možná i proto přestane hlavní hrdina používat mozek a vsadí na osvědčenou cestu do průseru - penis. Inu, tak už to u nás v gatích chodí. Závěr tedy šokující jak blázen, prozrazující o mužích daleko víc než 1000 příruček. Za mě palec nahoru a penis dolu.

panjan
18.11.2015

Klasická ruská romance, ovšem svěžejší a modernější než jsou ty Puškinovy.
Věděli jste, že láska v Jarních vodách pěkně smrdí? (Podzimem)

belladone
28.12.2014

Moje první knížka od Turgeněva a líbila se mi.. V druhé polovině knihy jsem očekávala, že kniha skončí tak, jak skončila, ale přesto jsem doufala, že to tak nebude. Jen mi přijde, že konec je takový utnutý, jakoby autor tu knížku chtěl ukončit co nejrychleji, což je škoda. Klidně ten příběh mohl ještě rozvinout a mohli jsme se o některých postavách dozvědět více.

Rooz
05.07.2014

Z počátku se novela pozvolna a celkem vlažně rozjíždí v podobě zdánlivě prostého příběhu jedné velké lásky, v půlce se ovšem mění na dobře vykreslené psychologické drama. Ten zlom vnese do knihy novou mízu a přinutí čtenáře číst o něco málo rychleji. Sympatická novela, nad kterou se vznáší černý vykřičník v podobě poselství, které s sebou vleče...

MartinaF
14.02.2014

Příběh samotný byl docela zajímavý, co se stalo Saninovi se stává i jiným. Hlavní postavy však byly takové nijaké jakoby bez života a moc mi k srdci nepřirostli. Možná se podívám i na film, abych mohla srovnávat.

Skjaninka
08.06.2013

Neskutočne krásne, neskutočne smutné. Tak jednoducho a predsa geniálne vystihnutá láska k ženám. O láske pravej a čistej , a aj o láske vypočítavej.
Je to moje prvé stretnutie s Turgenevom, ktoré ma nadchlo a už teraz sa teším na jeho ďalšie knihy.

mgeisselreiter
19.09.2012

Knížka se dobře čte. Mám rád to prostředí aristokracie a šlechty, zvláště ruské, i když zde se děj odehrává v Německu. Příběh je vyprávěním hrdiny z roku 1840, kdy mu bylo 22 let, a končí po letech v roce 1870 (román je datován ve Frankfurtu 1871). Svým rozsahem je román celkem stručný, na škodu mu to není. Chybí zde ale více procítěnosti, více propracovanosti, takže nadšený jsem úplně nebyl. 75% a 4* (16.-18.9.2012).