Jan Žižka

Jan Žižka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418223/bmid_jan-zizka-bx1-418223.jpg 5 276 87

Velká Žižkova biografie z dílny respektovaného znalce husitské doby představuje táborského hejtmana v netradičním světle. Příběh nejslavnějšího českého vojevůdce se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, jež pomáhá porozumět Žižkovu vnitřnímu světu a motivaci jeho činů. Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již půl století.... celý text

AlbionFoxyFox
28.11.2020 5 z 5

Přečteno a skoro nemám slov. Přednášky pana profesora jsem měla možnost vyslechnout i osobně a mám k němu nesmírný respekt, který ještě vzrostl s přečtením tohoto díla. Obdivuji mravenčí práci a pečlivost, s jakou je kniha napsaná, jak na jednu stranu poskytuje obrovské množství informací, mnohdy rozsáhlé přehledy jmen a míst, které jí však neubírají na čtivosti, díky níž potěší jak odbornou, tak širokou veřejnost. Děkuji za tuto knihu!

petr8467
23.11.2020 5 z 5

Petr Čornej nejen že ví, zná, umí dějepis, ale především umí psát. Občas nás sice zavalí dlouhým seznamem (třeba) staroměstských konšelů - faktografie je nutná!, ale nezapomene nás na zajímavé postavy upozornit.

Louisareading
20.11.2020 5 z 5

Poučné, čtivé, zajímavé, spousta nových informací, které se v učebnicích nepíší.

czermy
18.11.2020 5 z 5

Dorazil jsem tuto velkorysou monografii po nezdravě dlouhé době. Pan Čornej se v rozhovoru zmiňoval, že jeho žena ji četla poměrně dlouho - asi měsíc. To se musím zastydět, trvalo mi to z různých důvodů asi půl roku. Je to kniha, na kterou člověk potřebuje klid a je třeba se opravdu soustředit, aby z toho čtenář něco měl. Ale dostane za svou snahu odměnu maximální - řekl bych, že více se o Žižkově životě snad už dozvědět nelze. Šokující je popis slavných bitev: věcný, bez snahy o senzaci, střízlivý, ale výsledný dojem pravdy je příjemný. Představte si filmové bitvy bez úchvatné hudby, strhujících detailů a nasvícení, bez efektního hrdinství, snižte předpokládané počty účastníků na desetinu a slavná vítězství nahraďte radostí z přežití a máte realitu nejen z husitských dob. Jsem spokojen.

n.ezn.amy
12.11.2020 5 z 5

Tak tomuto pro mě fenomenálnímu dílu nejde dát naprosto jiné hodnocení. Hodně obsáhlá kniha, která se věnuje životu husitského hejtmana od dob, kdy jsou o něm první zmínky v dostupných listech, přes jeho bouřlivý život až k jeho úmrtí. Obdivuji způsob napsání toho díla, kdy autor zmapoval život Jana Žižky poměrně objektivně bez nějaké zjevné glorifikace anebo odsouzení. Co mě osobně zaujalo byl popis bitev s množstvím bojovníků. Vždy jsem se domníval (na základě filmů či jiných historických knih) jaké ohromné vojska proti sobě válčili, ale až zde se člověk dozvídá, jak určité počty byly nadhodnoceny a jak vlastně bitvy probíhaly, ať to bylo u Sudoměře nebo památná bitva na Vítkově. Co mě dále zaujalo bylo, kolikrát v té době ten který šlechtic změnil válčící stranu. Tuto knihu považuji za fantastické historické dílo a smekám před autorem.

Kožuch85
04.11.2020 5 z 5

Dokonalé!!!!!!

Metroušek
13.10.2020 5 z 5

Nedat plný počet hvězdiček monumentálnímu dílu, při jehož čtení se nelze ubránit úžasu, že může být dílem jednoho "starobního důchodce" a ne kolektivu autorů, by byla ostuda nikoli autora, ale zapšklého čtenáře hnidopicha. Bezpochyby se časem nějaký najde, ale já to rozhodně nebudu! Mistr Čornej erudovaně, věrně a plasticky líčí život a kontroverzní dílo svého hrdiny, jeho osobnost a dobu divokého kvasu a rozpolcenosti společnosti. Díky svému poučenému vhledu do myšlení lidí počátku 15. století velmi dobře popisuje duchovní rozměr husitství a křesťanské ideály i další motivy, které Žižku poháněly k tomu, aby jednal tak, jak jednal. Je to sice podáno hódně podrobně, ale zároveň je to psáno velice zajímavě, a tak není mrháním času se do jedné z nejzajímavějších etap našich pohnutých dějin na delší dobu ponořit.

Sandik
07.10.2020 5 z 5

Těžké hodnocení... Kniha primárně nepřináší nové vědecké poznatky, nýbrž přehledně summuje a hodnotí, doslova na lékárnických vážkách váží, poznatky už jednou k Žižkovi publikované. Jak obtížná práce to je, dokládá už nesmírně obsáhlý soupis literatury, a nutno přitakat autorovi že jde opravdu jen o práce úplně nejpodstatnější a seznam mohl být klidně mnohonásobně delší. Ještě průkazněji svědčí o obtížnosti tématu fakt který autor na daném místě příliš nepitvá ale který je evidentní, totiž to že kromě "našeho" Jana Žižky se v husitském Táboře pohyboval další muž téhož jména a že se tedy až do roku 1419 mnohé, historiky nalezené zprávy mohou týkat právě tohoto, patrně také jednookého muže. To se jistě týká především oněch pasáží z rožmberské Popravčí knihy. Jinými slovy, reálný Žižka před rokem 1419 je ještě méně hmatatelný, než jak jej Čornej velmi opatrně črtá... Tím nechci říci že by Čornej knihu napsal špatně, ba právě naopak, napsal ji skvěle, ale dané téma prostě má mnohá omezení.
Obrovský ohlas, který kniha vyvolala u laické veřejnosti je naprosto pochopitelný a taky zasloužený. Jedná se totiž o práci v nejlepším slova smyslu polarizační. Čtenář se při jejím čtení dozví mnoho o Janu Žižkovi, ale ještě více o metodě historického zkoumání, o naší minulosti obecně, o nečekané složitosti lidské duše i lidských dějin...
Jestliže mám knize něco vytknout, tak snad zbytečně spartánsky pojaté obrazové přílohy. Tu a tam mohl být samozřejmě obsáhlejší i text sám, jistou úsečnost sdělení ale chápu. I tahle je to obsáhlý knižní špalek. Celkový dojem: 95%

iz67
02.10.2020 5 z 5

Obsáhlá a přitom stále čtivá kniha. Výzvou pro měl byly nekonečné seznamy různých šlechticů a měšťanů zúčastněných v té či oné události, radě, atd. Protože je kniha opravdu věnována Žižkovi, tak mi teď chybí ještě přečíst knihu, která se zabývá husitskou etapou bez Žižky.

Blue
02.10.2020 5 z 5

Čornej je spolehlivá značka, píše dobře, čtenářsky přístupně, nikdy nikdo nezpochybnil jeho odbornost, plně ho respektuju a rád čtu. Přesto k aktuálnímu počinu jednu poznámku (přátelský šťouchanec) mám. Měl jsem chvílemi dojem, že čtu knihu o Janu Žižkovi bez Jana Žižky. Rozumím tomu, že chatrné zmínky o něm potřebovaly nějak zarámovat, obložit kontextem. Ale na můj vkus bylo té vaty příliš. Kniha mohla být stručnější, aniž by byl Žižkův příběh (či potažmo husitský příběh) nějak méně srozumitelný. A naopak: Žižka by tu více vynikl. Měla to přece být kniha o Žižkovi, ne detailní popis husitské doby.

astroweb
01.10.2020 5 z 5

Nedá se předpokládat, že toto monumentální životní dílo pana profesora se dá přečíst na jeden zátah, proto jsem si ho vychutnával několik měsíců s přestávkami. Dojem velkolepý, včetně závěrečného autorova vyznání. Žižka nebyl černobílá postava a velice oceňuji, ostatně jsem si to dovolil předpokládat, že vykreslení jsem pochopil spíše kladné.

Richard859
27.09.2020 5 z 5

Kniha je pro mne positivní překvapení...s autorovými závěry souhlasím + dověděl jsem se několik zcela nových informací.

Mijagi
03.09.2020 5 z 5

Když Petr Čornej přebíral tento týden cenu Magnesia Litera za knihu roku, nadšenost pro husitství z něj doslova vyzařovala. Na pódiu prozradil, že je tématem pohlcen už od dětství, kdy si s bráchou hrávali na husitské války. Jeho sourozenec to vždy schytal, protože byl na straně křižáků :-) V závěru knihy se můžete dočíst, že se tyto hry odehrávaly na svahu pražského Vítkova, v místech jednoho z výrazných husitských vítězství. Od chlapeckých let uplynula delší doba a z Petra Čorneje se stal uznávaný historik. Začal jsem knihu číst kvůli osobě Jana Žižky, abych si obohatil suchá data naučená kdysi ve škole. Čím hlouběji jsem se však do ní nořil, tím více jsem zjišťoval, že mě baví nejen samotné téma, ale možná mnohem více pohled pod pokličku, jak celý tento moderní obraz slavného vojevůdce vznikal. Doslova mravenčí práce, protože z doby, které se to týká, se dochovalo minimum písemností. Bez autorova rozhledu a umění zasadit události do širších souvislostí, by toto dílo nikdy nevzniklo. Pro velký rozsah (je to pořádný špalek) bude muset v sobě čtenář najít stejnou odvahu, jako husita čelící za vozovou hradbou mnohonásobné přesile, tohle je ale kniha, která si to zaslouží. Je to kniha psaná ze srdce, kniha opravující chybné interpretace, nadzvedávající závoj dřívějších ideologií a poctivě nabízející více východisek tam, kde se nelze jednoznačně přiklonit k jednomu. Je to oslava práce historika.

LordByron
23.08.2020 5 z 5

Mňa osobne napríklad zaujala silne postava Jakoubka (pre Husitstvo možno ešte podstatnejšia ako sám Hus - Jakoubek stvoril väčšinu ideológie) a aj rozobratie fenoménu Adamitov a celkovej revolučnej atmosféry na Tábore a tak... Takisto historické vnímanie Žižku a skade inde by sa človek dozvedel, že modlitba k,, k svätému Žižkovi"mala byť krátku dobu pri korunovácii Českých kráľov :)?
Žižku samozrejme obdivujem aj ako bojovníka aj celkovo. A nechápem ako by dnes niekto fakt mohol byť na strane husitských nepriateľov ešte:). Na strane chamtivej katolíckej hierarchie a tyrana čo viedli vojnu za vyhubenie kacírstva a so zverstvami začali prví a s horšími. Bohužiaľ dnes sa husitstvo opäť démonizuje skoro ako po Bielej hore a isté kruhy tým chcú rehabilitovať ultrakatolicizmus a zhodiť českému národu sebavedomie. Preto treba šíriť takúto osvetu a aby ľudia čítali a vzdelávali sa:) a chápali veciam. Husitstvo bolo samozrejme dielom svojej doby. Dnes je už prežité, ale vtedy to bol fenomenálny jav.

mira.l
17.08.2020 5 z 5

Co napsat k téhle knize, monumentální jak svým záběrem, tak fyzickým objemem? Přiznám se, že než jsem se začetl (nějakých cca 150 - 200 stran), tak na mě tohle dílo působilo tak, že mě to občas skoro až uspávalo:).Je ale vidět, Petr Čornej ví, o čem píše a vyzná se. Obrovský záběr, spousta detailů, z nichž některé by někdy snad ani nemusely v knize být, velmi erudovaný text.
Za knihou musí stát obrovský kus mravenčí práce. Je to vidět už jen když se člověk podívá do poznámek za textem, kolik je tam odkazů na literaturu. Musela to být dost náročná práce, sestavit životopis někoho, kdo je sice relativně známou historickou osobností, ale paradoxně o něm nic moc nevíme, podrobněji zmapováno máme posledních zhruba šest let jeho života, a i tam se badatel poměrně často pohybuje na poměrně tenkém ledě spekulací, domněnek a hypotéz, že tak to "mohlo být" nebo "nejspíš bylo, ale potvrzeno to není". Kniha je nejenom životopisem Žižkovým, ale i velice podrobnou kronikou počátku 15. století, období spjatého s počátky husitského hnutí, toho, co hlásal J. Hus a co následovalo po koncilu v Kostnici a Husově upálení.

Stejně jako jsem se z kraje komentáře přiznal k tomu, že než jsem najel na její vlnu, ta kniha měla tendenci mě uspávat, tak se musím přiznat, že asi ne vždy jsem naprosto všechny souvislosti pochopil, ani ne tak proto, že by to bylo nesrozumitelně napsáno, ale že to bylo dějově poněkud komplikované s četnými dějovými politickými či náboženskými odbočkami, a zase takovým znalcem českého středověku nejsem. Ponechám stranou hodnocení toho, jestli Jan Žižka byl víc hrdinou nebo padouchem či jestli české země více plenili křižáci při výpravách proti husitům nebo husiti samotní, kteří se taky k nikomu nechovali zrovna v rukavičkách. O celé náboženské podstatě husitského hnutí a přijímání sub utraque specie, stejně jako o dalších náboženských tahanicích, také pomlčím. Protože celá ta náboženská podstata mi s odstupem těch staletí přijde poněkud ... jak to nazvat... řekněme malicherná až snad skoro zbytečná. I tak to je ale strhující čtení, které i mně jako průměrnému čtenáři přineslo mimořádný zážitek. Nemluvě o tom, že ta kniha je ozdobou knihovny sama o sobě.

LordByron
31.07.2020 5 z 5

Jednoducho fantastické dielo a prvá rozsiahlejšia kniha čo som o husitoch čítal takže sa ani nedivím ,že ma tak strašne nadchla ...
Obrovský prehľad a famozny popis celej tej doby a jej svetonázoru a mentality a s akou ľahkostou sa v nej autor pohybuje akoby v nej žil -fakt žasnem.

Darleen
06.07.2020 5 z 5

Neplánovaně, ale zato velmi stylově, jsem právě v těchto dnech dočetla Jana Žižku od Petra Čorneje. :-) Překvapilo mě, jak málo se toho o Žižkovi ve skutečnosti ví a že má představa o něm se formovala hlavně na základě filmů a tradovaných historek, a tudíž je dost vzdálená realitě. Biografie je psaná velmi srozumitelně a čtivě, aniž by se tím nějak snižovala odborná úroveň. Je to sice pořádná bichle, ale určitě stojí za přečtení a díky opravdu krásnému vydání bude ozdobou každé knihovny.

bulat
27.06.2020 5 z 5

Kedysi som čítal Tolkienovu známu trilógiu. Pamätám si, ako ma vtedy pohltila, takže niekoľko týždňov som mysľou prebýval v Stredozemi. Podobný vzácny pocit som zažil pri čítaní Čornejovho opusu Ján Žižka. Táto kniha nie je zďaleka iba pokus o životopis husitského vojvodcu. Je to komplexná a mnohodimenzionálna freska danej doby. Tých 600 strán hutného textu vás doslova prenesie na začiatok 15. veku a v myšlienkach vám vyskakujú jednotliví aktéri dokonca i ráno cestou do práce. Pritom sa nejedná o text, ktorý by ustupoval imperatívu popularizácie. Je to kniha nabitá menami, udalosťami, citátmi z Biblie, ale predovšetkým kontextuálnymi vysvetleniami. A všetko je to spojené do úžasného príbehu, aký snád vie vymyslieť iba história. A ešte jedna vec- kniha samotná je výpravná a krásna - človeku robí radosť už len to, že ju drží v ruke. Tomu pocitu sa žiadny kindle nevyrovná!

SlávaL
13.05.2020 5 z 5

Skvělé, čte se to jedním dechem. Přál bych si, aby autor zpracoval i jiné významné husitské osobnosti.

HonzaFerda
10.05.2020 5 z 5

Po všech stránkách nádherná kniha. Už jen první věta knihy nemá chybu: "Udělejte si sem někdy výlet či vycházku!" (do Trocnova). Shodou okolností jsem tam minulý týden byl a fakt - nekecá! :)
Krásně, čtivě a s nadhledem napsaná kniha. Skoro bych ani nevěřil, že lze o Žižkovi napsat knihu, která by ani za každou cenu neglorifikovala ani nehaněla a přitom nebyla jen suchým optrnickým výčtem faktů, ale naopak se snaží "proniknout do duše" slavného válečníka. Prostě nádhera. Kdyby tak chtěl autor napsat i biografii Bohuslava VI ze Švamberka, to by mohlo být také zajímavé čtení o zajímavém osudu...