Jan Žižka

Jan Žižka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418223/bmid_jan-zizka-bx1-418223.jpg 5 275 86

Velká Žižkova biografie z dílny respektovaného znalce husitské doby představuje táborského hejtmana v netradičním světle. Příběh nejslavnějšího českého vojevůdce se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, jež pomáhá porozumět Žižkovu vnitřnímu světu a motivaci jeho činů. Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již půl století.... celý text

Anambáze
13.04.2021 5 z 5

Dávám 5 hvězdiček, nevím, kde to mám potvrdit, (už jsem na to přišla

Anambáze
13.04.2021 5 z 5

Obdivuji toto dílo pana Čorneje. Že bude tak čtivé, jsem nečekala. Vůbec mně nevadila podrobnost, naopak, je dobré znát souvislosti. A ta krásná česká jména osob i míst! Napsala jsem si seznam a ukážu ho dětem. Vytesat do kamene by se měla věta ze strany 461– Už bychom měli dospět a smířit se s tím, že dějiny jsou jedinečné a neopakovatelné a snaha je změnit či retušovat působí směšně.

faba
09.04.2021 5 z 5

Nevím jak hodnotit a komentovat tuto knihu. Během četby jsem si několikrát vzpomněl na výrok, „Dějiny píší vítězové", protože to co nás (nebo lépe mě) učili ve škole se v této knize nepíše. Napsat takto obsáhlou knihu z dokumentů, částečně neúplných, chybějících, nepřesných a sem tam smyšlených, je věc více jak obdivuhodná...
Muselo to dát obzvláště mnoho úsilí, práce, trpělivosti, zanícení, splnění snu (jak autor píše), pátrání, badatelské nadšení a další a další synonyma, která už mě nenapadají.
Kdo se o tuto dobu či postavu zajímá, měla by to být pro něj „bible", a knihu by si měl určitě přečíst.
Hned jak kniha vyšla, koupil jsem si ji a nelituji. Četl jsem to dlouho. Chvilkami jsem v myšlenkách byl někde jinde, ve škole, co nás tam učili, ve filmu, co člověk viděl, a musel začít číst odstavec nebo list znovu. Ale tak to asi má být. Jenom jmen, o kterých nikdo nemá ani šajnu (jak se latinsky říká :-) ), je tam požehnaně. Ale je to skvělá kniha a autorovi patří ne jen cena Magnesia Litera, ale hlavně dík a úcta za jeho skvělou práci. Děkuji.

pupopony
09.04.2021 4 z 5

Velmi kvalitní kniha. V tomto oboru určitě unikátní, ovšem někdy až moc rozsáhlá

Podklad
27.03.2021 3 z 5

Moc podrobné

willy9203
23.03.2021 5 z 5

Souhlasím s komentáři, které staví tuto knihu jako vzor pro zpracování historických událostí. A přitom zůstává dobře čtivá. Jestli vás zajímá husitství, je zbytečné hledat cokoli jiného.

jiri77
22.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha ,která čtenáři rozšíří obzory o době a životě Jana Žižky. Nikdy jsem o době husitství nečetl lepší knihu, jako je zrovna táto od Petra Čorneje. Je obdivuhodné jakou práci si s touhle knihou musel autor dát. Úžasné dílo naučné literatury.

milan2310
15.03.2021 5 z 5

Nikdy bych nevěřil, že může být literatura faktu tak neuvěřitelně čtivá.

kamilnaj
11.03.2021 4 z 5

Výborná kniha, která se velmi dobře čte. Rozhodně ji doporučuji i lidem, kteří, stejně jako já, nemají odborné vzdělání v historii.

Mira7
10.03.2021 5 z 5

Knihu jsem nalezl tam, kde jsem si ji přál - pod Stromečkem. :-) Byl jsem hodně zvědavý, jakým způsobem bude Jan Žižka autorem podán a zda nebude snaha jej dehonestovat. Obavy se rychle rozplynuly, pro mne je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem četl. Čtení mi zabralo skoro dva a půl měsíce. Dílem z nedostatku času a dílem ze snahy zachytit knihu a vnímat ji co nejpodrobněji. Autor si zaslouží uznání, s jakou péčí a detaily knihu napsal. Červené a bílé stuhy záložek jsou třešničkou.
Vzhledem k tomu, že Jana Žižku mám od mala uloženého v paměti pod jednoduchým schématem "nikoho se nebál a vždy vyhrál", jsem díky olbřímí knize získal úplně nový pohled na 15. století. Moc jmen ani událostí jsem neznal. Kolik času asi toto zabere napsat a především asi celoživotně studovat?

engelbert
09.03.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem se hodně těšil. A jsem z ní nadšen. Srozumitelně jsem se dozvěděl ledacos nejen o velkém válečníkovi, ale i o způsobech boje, ideologických nánosech , zamlčování nepříjemných pravd, všudypřítomné nejednotě husitů, nevybíravých způsobech křižáků. Také o obtížích s nedostatkem písemných pramenů nebo jejich neslučitelnosti.

Inozuka
28.02.2021 5 z 5

O úžasné Čornejově monografii zde bylo napsáno již mnohé a až na pár výjimek se těší plnému hodnocení. S tím souhlasím i já a musím přidat ještě poznámku o nevídané vyváženosti této knihy. Profesor Čornej odvedl takřka geniální práci a postavil pomyslný pomník moderní historiografii, která se oprošťuje od ideologické interpretace dějinných událostí a čtenáři předkládá hned několik variant, jak se mohly popisované děje odehrát. Přičemž vedle sporých pramenů čerpá především z dobového sociálního, politického a duchovního kontextu člověka i společnosti. Výsledkem je čtivá, a díky snaze dopátrat se pravdy s připuštěním možných alternativních interpretací, monumentální práce, která čtenáře sice zaměstná opravdu dlouhou dobu, ale zároveň mu poskytne požitek z každé své stránky. Smekám před Vámi pane profesore ….

Thrawn89
26.02.2021 5 z 5

Brilantní práce, které není co vytknout. Petr Čornej potvrdil svoji pozici jednoho z nejvýznamnějších historiků a vytvořil dílo, které mohu bez nadsázky označit za jeho opus magnum. Já osobně historik nejsem, ale Jan Žižka a husitství obecně mě vždy přitahovali. Na knihu jsem se tak velmi těšil a moje očekávání bylo naplněno vrchovatě.

První, co bych zdůraznil je čtivost, která je pro historické dílo tohoto typu zásadní z hlediska širší přístupnosti. Autor se sice nebojí používat i archaičtější styl jazyka, ale v zásadě jsem neměl problém s porozuměním. Občas mi dali zabrat ty pasáže z různých kronik či listů psané tehdejším jazykem (avšak současným písmem), ale když se člověk soustředil zas takový problém to nebyl. Některé archaičtější obraty mě pak přímo bavili (např. místo "Žižka pobýval", "Žižka dlel").

Druhou věc, kterou bych chtěl zmínit je, že ačkoliv jsem věděl, že o Žižkovi zas až tolik zpráv nemáme, přesto mě taková míra absence dobových zdrojů překvapila. Kromě vojenského řádu a několika spíše úředních listin, navíc přepsaných jeho písaři od Žižky přímo nemáme nic a i zpráv od jeho současníků moc není a tak obraz nejslavnějšího vojevůdce té doby čerpáme spíše z interpretací pozdějších autorů, kteří svůj pohled často zkreslovali podle toho, na které straně sporu stály. Získat jakž takž objektivní a ucelený pohled na Žižku se tak zdá téměř nemožné a o to více oceňuji Petra Čorneje, který to v míře soudobého poznání dokázal.

Petr Čornej v jednom rozhovoru řekl, že tuto knihu psal s Biblí v ruce a je to vidět. Právě schopnost autora "vcítit se do doby" je dle mého největší předností tohoto díla. Většina autorů vyprávěla Žižkův příběh prizmatem své doby a většinou do něho promítala i své politické, náboženské nebo společenské představy. Žižka tak byl jednou zloduch a vrah, jindy zase národní hrdina nebo pro změnu revolucionář utlačovaného lidu. Čornej maluje Žižkův obraz barvami jeho doby, jeho chování a činy, stejně jako chování a činy jeho okolí hodnotí z pohledu tehdejší zbožnosti, tehdejší každodennosti a tehdejší logiky jednání lidí. Kéž by i řada jiných dnešních historiků byla tohoto přístupu schopna.

Jsem také rád, že autor zasadil Žižkův život do širokého rámce tehdejších událostí, neboť jen tak můžeme jeho činnost lépe chápat. O samotném vojevůdci by na základě uvedené mizerné zdrojové základny šlo knihu napsat možná na 50 stránek, ale právě kontext dodává jeho příběhu smysl.

Na závěr... Jana Žižku považuji za jednu z nejvýznamnějších osobností našich dějin. Přes jeho rozporný život a často kruté skutky se nesmazatelně zapsal do našeho povědomí a je pro mě zdrojem národní hrdosti. Osobnosti jeho formátu má každý národ a velké osobnosti vždy štěpí. Přijde mi však trochu nešťastně typické pro náš národ, že jsme schopni těmto osobnostem dávat nálepky podle právě převládající ideologické konstalace. Tyto nálepky ale nejsou nic jiného, než pocit méněcennosti před vlastní minulostí. Jsem rád, že Petr Čornej není historik, který lepí nálepky...

jaryn
31.01.2021

Tedy, je-li toto čtivá kniha, nechť toho lapku svatořečí (a našeho milého autora s ním!)... Nečekám od podobného díla čtivost, kterou žádám spíše od románu, avšak mně osobně přijde autor velice ukecaný. Věci, které by se daly sdělit jednou větou, líčí na několika otravných stranách (viz např. kapitola "Přerod", ve které se kupř. jedná o to, kterak náš národní hrdlořez šel na stará kolena do sebe, dle autora zřejmě ze strachu před plameny pekelnými)... Jsem teprve na začátku – asi na 120. straně, a bohdá se ještě vrátím...

Zastavení druhé (cca po 180 stranách): Tato kniha je rozhodně úžasná neřkuli dokonalá po stránce editorské či grafické... je to takový malý (ale těžký jak těžítko) artefakt.

Do třetice: Ne, číst to opravdu nejde – tedy míněno tak, že kategorie "čtivá kniha" značí něco úplně jiného... a taky něco úplně jiného je fakt, že autor je (podle všeho) jedinečný historik a badatel, ovšem to mně, jakožto sprostému čtenáři, houby pomůže, že? A co se týče jeho "nového" pohledu na onoho glorifikovaného lotra, tak přinejmenším Milan Knížák ve svých Adamitech kádroval soudruha Šišku podobně neřkuli stejně.

P.S. Co si tak vzpomínám, v kategorii historické faktologie mi přišel čtivý Josef Janáček... budu ho muset zas oprášit...

lazarus
31.01.2021 5 z 5

Je obdivuhodné jak komplexní dílo dokáže erudovaný odborník vytvořit o člověku o jehož životě existuje jen několik málo dokladů a dokumentů. Prakticky všechno co o Žižkovi víme, víme z informací jiných lidí jeho doby a jejich záznamů o něm. Pan Čornej napsal vyčerpávající monografii nejznámějšího válečníka naší země s dokonalým přehledem a lehkostí. Těch bezmála 600 stran uběhne jako voda a nikde nenarazíte na jediné hluché místo.
Kniha je nádherně zpracovaná, plná kopií dokumentů a kreseb dané doby.
Už jen ten vyčerpávající seznam literatury je obdivuhodný a dává tušit, že jde o léta připravovanou látku s obrovským rozsahem rešerší jež dílu předcházely.
Vůbec by mě nevadil druhý díl kde by se husitská revoluce obdobně rozpitvala až do doby Jiřího z Poděbrad. Ale od toho tu máme naštěstí Toulky českou minulostí

dalia1769
28.01.2021 5 z 5

Vynikající kniha, velice čtivá, přitom po odborné stránce velmi pečlivě a fundovaně zpracovaná. Důkladný a přitom poutavý rozbor celého období husitství. Postava samotného Žižky je pojata se snahou o maximální objektivitu, což není snadné a velmi to oceňuji. Opravdu není co vytknout, jsem nadšená!

Finn123
28.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha!
Po jejím přečtení jsem si řekl,na co mám další díla o Žižkovi,když tady je snad úplně všechno a podrobně.Pan Čornej miluje naši historii a je to znát.Zrovna tak je na knize vidět dlouhá a pečlivá příprava.
Počin desetiletí ,biografie mě naprosto nadchla!

TomHagen
10.01.2021 5 z 5

Čornej je jeden z nejkvalitnějších autorů, které tato země má. Jeho erudovanost v problematice husitství a jeho důsledků, stejně tak jako láska k historii a schopnost přenést se přes nánosy tendenčního dějepisectví dob minulých se naplno ukazuje v tomto díle. Jde do hloubky, neopomíjí žádný detail a před námi se rýsuje plastický obrázek doby a člověka. Autor je velice důsledný, ale nedivme se – pustit se do takového díla a zrovna o této osobnosti vyžaduje stejnou míru pečlivosti, jako odvahy.
Za mě to není kniha, kterou bych chtěl zhltnout za týden dovolené nebo (optikou mladšího já) ji prolétnout kvůli eseji do dějepisu (byť i v tom obstojí), tohle je kniha, kterou kapitolu po kapitole vychutnáváte. Skvěle tomu nahrává i fakt, že nakladatel tady rozhodně nešetřil na výpravě a ta kniha je prostě skvostná na pohled. Přesně takový typ knihy, kterou jen tak nezařadíte do knihovny mezi ostatní, ta má samostatnou poličku (a vedle položíte repliku nějaké husitské zbraně). Magnum opus.

Pepa0216
04.01.2021 5 z 5

Výbornĕ zpracovaná a objektivní kniha o životĕ Jana Žižky. Po dřívĕjší návštĕvĕ Tábora jsem si doplnil znalosti a nelze před takovým dílem jinak než smeknout klobouk. Petr Čornej knihu nejen že napsal nezávisle a odbornĕ, ale hlavnĕ i docela čtivĕ takže musela zaujmout i všechny laické zájemce o naší historii. Jen více takových skvĕlých a poučných knih...

AlbionFoxyFox
28.11.2020 5 z 5

Přečteno a skoro nemám slov. Přednášky pana profesora jsem měla možnost vyslechnout i osobně a mám k němu nesmírný respekt, který ještě vzrostl s přečtením tohoto díla. Obdivuji mravenčí práci a pečlivost, s jakou je kniha napsaná, jak na jednu stranu poskytuje obrovské množství informací, mnohdy rozsáhlé přehledy jmen a míst, které jí však neubírají na čtivosti, díky níž potěší jak odbornou, tak širokou veřejnost. Děkuji za tuto knihu!