Jan Jílek

Jan Jílek https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27865/mid_jan-jilek-s8Q-27865.jpg 4 9 9

Jan Jílek je prostý český člověk, který se pro své náboženské přesvědčení stává mučedníkem. Třetí vydání.

Zmiu
19.03.2024 4 z 5

Neskutečně zajímavá kniha. O historii Jednoty bratrské toho vím celkem málo, a o osobě Jana Jílka jsem nevěděla vůbec nic. Teréza Nováková si dokonce dala tu práci, že našla jeho náhrobní kámen v Rixdorfu, jak byla jeho osudem zaujatá. Zpočátku jsem četla pomaleji, kniha je napsaná pro nás už zastaralým jazykem, a k tomu ještě v přímé řeči postavy mluví východočeským nářečím, což je ještě větší lahůdka. Po dvou kapitolách jsem si ale zvykla a ve chvíli, kdy došlo k Jílkově zajetí, jsem knihu neskutečně hltala. Celý příběh se točí kolem náboženství a pronásledování evangelíků počátkem 18. století. Katolíci jsou pro ně modláři a oni zas pro ně kacíři. Např. mít doma Bibli je z tehdejšího pohledu kacířské. Tyto tehdy běžné praktické záležitosti duchovního života mě hodně oslovovaly, protože dnes je všechno jinak. Rodina Jílkova byla nucena provozovat svou víru v utajení, knížky schovávat, a nakonec díky pomoci zvenčí nalezla útočiště v Sasku. Jan Jílek také utekl a pak se několikrát vrátil a převáděl další. I mezi příbuznými se ovšem našli udavači a naopak člověk našel soucit a milosrdenství tam, kde by ho třeba nečekal.

WEIL
04.10.2011

Hrdinou románu je chudý, neduživý chlapec, pak zručný krejčí a lehkomyslný mladík. Čtenář si tedy může vybrat kdo je mu nejsympatičtější, neb má v povahách těchto jedinců jedinečnou možnost prožít jejich osudy, obzvláště Jana Jílka, který bojuje proti pohodlí a přizpůsobivosti darebáctví. Stojí ho to hodně sil a vyhrát nemůže.

Teréza Nováková
česká, 1853 - 1912