Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnosti

Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282434/mid_jan-hus-v-predstavach-sesti-staleti-CH5-282434.png 4 20 20

Text knihy zazněl původně jako přednáška. Snaží se shrnout šest století různých pohledů na Husovu osobnost a dopátrat se skutečnosti. Neopomíjí kladné prvky Husovy osobnosti, ale nijak ji ani neidealizuje.

Emik87
13.02.2024 4 z 5

Původní přednáška je rozpracovaná do knižní podoby velmi dobře a čtivým způsobem. Obsahuje i oblasti, nad kterými obvykle člověk nepřemýšlí, takže je potřeba se i zamyslet. Zpracování se mi velmi líbilo. Doporučuji.

TipsyChipsy
10.11.2023 odpad!

Tato kniha o Husovi se tváří moc přehledně a čtivě. Dává pěknou představu o Husově významu, životě a situaci v Praze a na univerzitě. Přesto mě nakonec moc zklamala postojem jejího autora, představitele pohledu Vatikánu a katolické církve. Pochopila jsem, že Jan Hus nebude mezi ně nikdy přijat, protože otřásl samou podstatou jejich systému. Římskokatolická církev, soudě podle této knihy, i za cenu podivných filosofických konstrukcí a manipulativních důvodů nikdy nezruší správnost upálení MJH. Ok tak jo.

Mišátko
13.01.2022 5 z 5

Skvělá přednáška plná souvislostí a to jak v historickém tak tematickém kontextu. "Aha efekt" se opravdu dostavil. 6ádné vlastenectví - politika, boj o moc a popularitu....
Děkuji za možnost vrátit se opět do VŠ auly. Je vždy přínosem "otevřít" oči :).

cori
22.02.2021 3 z 5

Jan Hus jako kazatel, mučedník a předchůdce reformace, vlastenec, revolucionář a kacíř i člověk, který se opájel svou popularitou. Přepis přednášky z roku 1984 představuje různé úhly pohledu různých skupin (např. obrozenců či komunistů). Nechápu, jak mohla korektorům uniknout chyba na straně 62, kde se píše, že byl Dekret kutnohorský vydán v roce 1408. Hus nebyl upálen za svá kázání, ale za 30 výňatků opsaných z jeho díla O Církvi.

Anjin
31.01.2020 5 z 5

Poměrně přesné postižení problému Jana Husa. Jistě je to krátké, navíc v podstatě přepis přednášky, takže je to logicky dosti zkratkovité, ale jako kvalitní úvod, jak ostatně píše redaktor, je to více než dostačující.

martunka
10.07.2018 5 z 5

Myslím, že díky této knize jsem se dozvěděla o Mistru Janu Husovi víc než ve škole. Kniha je napsána čtivě a srozumitelně.

1871
12.02.2018 4 z 5

Je dobré dozvědět se něco víc, než ve škole a z filmové klasiky minulého režimu. Ale jako vše i toto beru s rezervou ne tak na 90%, Zvlášť dnes kdy vidím kolem sebe tolik lidí, kteří si jsou tak strašně jistí sebou a svými idoly.

richard7959
24.04.2017 3 z 5

Vlastně ani nevím, co si o tom myslet. Věty typu: "nikdo Husovi nedokázal učení o remanenci, ale pořád kolem tohoto tématu chodil" jsou opravdu velmi "nestranné". Je to stejně zapeklité, jako predestinace u Husa, která v jeho kázáních a dílech není explicitně vysvětlená, tudíž nikdo nemůže s jistotou říci, jak to vlastně Hus myslel s remanencí a predestinací. Autor se hodně zaobírá Husem, ale když píše, že Hus byl realista a čerpal z Viklefa, je to pohoršeníhodné a jakmile se dostane k tomu, že Hus kázal proti špatnostem v církvi, tak od toho okamžitě uteče (protože přiznat vlastní chyby je asi složité). Jako katolík a člen církve se nemůžu ubránit dojmu, že má toto dílo v nekonkrétních otázkách Husova kázání přinést jakési konkrétní poznatky, hrající v důsledku pro katolickou církev samotnou. Nestranné dílo to není určitě.

kratochwilova
23.02.2017 5 z 5

Kritický pohled na Jana Husa..., je potřeba přečíst a udělat si obrázek sám....O všem, co mělo a nemělo význam....,co se mělo a nemělo stát,co kdo chtěl, myslel si, říkal, jednal....Fanoušky Jana Husa by mohla tato kniha trochu naštvat, každopádně, není od věci přečíst si i jiné názory, než běžné.....Doporučuji ke čtení nejen kvůli Husovi, ale aby si člověk uvědomil, že všechno může být jakkoliv.

Stilico
22.02.2017 4 z 5

Kniha by se spíše měla jmenovat Jan Hus v představách šesti staletí a Jaroslava Polce.

ctecka_knih
18.09.2016 5 z 5

Kniha je přepisem přednášky typu Aha. Je psaná ctivou formou.
Je to první a pravděpodobně i poslední kniha o mistru Janu Husovi,kterou budu číst. Je to mnohostranný pohled (jak již název knihy předpovídá) na jeho osobu, ale autor nechává na čtenáři, aby si poté vybral buď jeden z nabízených názoru na Husa, anebo si vytvořil svůj vlastní. Děkuji autorovi za tuto knihu :).

Jan Hus, 1370-1415

Jaroslav Václav Polc
česká, 1929 - 2004
2015  77%Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnosti
1988  70%Světice Anežka Přemyslovna
2001  100%Husitský Tábor Supplementum 1
1991  0%Cesty po Římě
1972  100%Svatý Jan Nepomucký II.