Jak svrhnout vévodu

Jak svrhnout vévodu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486379/bmid_jak-svrhnout-vevodu-8ir-486379.jpg 4 523 523

Rebelky z Oxfordu série

Píše se rok 1879 a svět ovládaný muži se otřese v základech. Annabelle Archerová dostane jedinečnou příležitost stát se jednou z prvních studentek Oxfordské univerzity. Stipendium jí poskytne dámský spolek, který se snaží prosadit volební právo pro ženy. Má to ovšem jednu podmínku ­– Annabelle musí na oplátku najít vlivného muže, který se postaví za zájmy spolku. Jejím cílem se stane chladný a vypočítavý vévoda z Montgomery, který na příkaz královny řídí britskou politiku. Když si Annabelle najde cestu na jeho panství, rychle si uvědomí, že největší výzvou bude mu odolat. Vévodu tvrdohlavá intelektuálka dohání k šílenství, a co je ještě horší, zdá se, že kvůli ní úplně ztrácí svou chladnou rozvahu. Ale nebyl by nejlepším stratégem v zemi, kdyby se s ní nepokusil vyjednat docela jinou dohodu…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

Bringing Down the Duke , 2019

Kackac77
02.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Tuto knížku jsem četla na doporučení. Ona je krásná, nemajetná, ale chytrá. On je bohatý, má postavení ve společnosti. Nemůžou být spolu, protože se píše rok 1879, a v Anglii se společnost řídí určitými zásadami. No ale ona ho samozřejemě přitahuje a on ji, no a dopadne to samozřejmě skandálem a happy endem. Ale kupodivu to vůbec není špatné. Čte se to hezky, není to takový ten debilní romanťák. Dozvídáme se tam vlastně i o počátcích feministek - tzv. modré punčochy, probíhá tam boj žen o právo volit, a ne být pouze majetkem mužů. Líbilo se mi to.

ivousekk
31.07.2022 5 z 5

Vyborna romanticka oddychovka na leto. Skvele se to cetlo a jako bonus vhled do historie sufrazetek.

Katerina015
28.07.2022 4 z 5

Moc dobře se četlo. Doporučuji

Pedruska01
24.07.2022 5 z 5

Tohle znělo hodně dobře a už nějakou chvilku jsem po tom pošilhávala. Navíc i recenze a doporučení směřující pro fanoušky Bridgertonů přispělo svou hrstkou do mlýna, takže jsem už neváhala a pustila se do toho. Četlo se to vážně hodně dobře. Styl a tempo mi vyhovovali. Okamžitě mě to chytlo, takže se mi to rozhodně nechtělo odkládat, ačkoliv jsem třeba musela. Myslím si, že prvotní setkání s autorkou dopadlo víc než na výbornou.
Hlavní hrdinka Annabell se mi líbila. Jednalo se o prostou dívku, která si dokázala prosadit svou v tom čem žila a byla nucena dělat, a přidala se stále k hrstce žen, které si šly za svým - ať už vzdělání na univerzitě anebo právem volit. Celkem mě překvapilo a ve výsledku se mi dost líbilo, že si nesla tajemství z minulosti. Tohle se prostě v tomto typu literatury nevidí. Bylo to takové nové, netradiční. Stála si za svým, nebyla to žádná naivní husička, co by švitořila nebo usedavě plakala a obecně někomu lezla na nervy, přičemž jí každý zbožňoval. Naopak. Bavila mě a já ji musela držet palce, i když byla vykreslena jako fenomenální kráska. Dokázala mě mnohým překvapit - svými činy, rozhodnutími nebo odvahou. Nazvala bych jí velmi moderní mladou ženou, která se přibližovala současné době. Neměla jsem vůči ní žádné výhrady, skvělá hrdinka a byla mi blízká věkem. Žádná náctiletá, ale pětadvacetiletá slečna - a to bylo v té době!
Druhý hlavní hrdina vévoda Montgomery, Sebastian byl velmi na pohled tvrdý, nemilosrdný a chladný. Muž mnoha zásad, povinností, velkého vlivu a vztahy se samotnou královnou, a s velkým bohatstvím. Ačkoliv se to možná v té době bralo úplně jinak, v pětatřiceti toho dokázal opravdu dost. Jeho pozice byla opravdu vysoká. Včetně toho, že měl za sebou jedno manželství. To se mi zdálo také nové a originální, v tom podání. Získával si mě jednoznačně postupně. Bedlivě jsem ho sledovala a pokaždé, když si svlékl jednu vrstvu, mi přirostl k srdci víc a víc. Lhala bych, kdybych tvrdila, že to snad trvalo, nikoliv. Získal si mě celkem rychle. Trochu mi bylo líto jeho bratra Peregrina, jak se k němu choval, ale trošek to chápu. Však mě bavilo sledovat, jak náš ledovec taje. Moc se mi líbilo, co všechno dokázal učinit, z dobroty srdce, vůči Annabell. Bylo to gentlemanské, milé, překvapující a romantické.
Příběh byl zasazen do historické Anglie, kde se ženy snažily domáhat svých práv, a to především, když u rozhodování a moci byli pouze muži, kteří si ve velkém počtu mysleli, že ženy jsou výhradně jen na pár věcí a jejich mozek má opačné zákruty. Tedy vlastně nedostačující a omezená stvoření. Jako ženu mě to v tomto úseku krapet urazilo. Líbila se mi myšlenka Spolku sufražetek. O něm, jako tom čtyřlístku nebo spíše trojlístku zbylých, si ale ještě pořádně představu udělat nedokážu, zda se mi pozdává. Přítelkyně/členky: Hattie byla celkem milá a zamlouvala se mi, i když samozřejmě toho hodně o ní chybí, Catrione toho o sobě už vůbec moc neprozradila, takže obrázek nemám a Lucie se mi, přiznám se bez mučení, nijak nelíbila (a toho se trochu obávám, vzhledem k jejími příběhu v druhé knize). Taková až moc rázná, neexistuje nic než zapálení do jejich záležitosti, nepřístupná. Prvotně jsem si myslela, že je to nějaká stará protivná fanatička. Překvapení, stará není a protivná zatím také ne. No jsem zvědavá. Ta doba se mi v mnohém líbí, ale taky to byla ukázka, jak těžká, zlá a bezmocná mohla být. Jaký paradox - každá taková doba je. Jen je otázka, kdy je na ní pohlíženo.
Kdybych to měla shrnout - kniha se mi hrozně dobře četla, neskutečně mě bavila a líbila se mi. Historický románek, který mi vyčaroval úsměv na tváři a srdce romantika potěšilo. Rozhodně to není "klasická, prvoplánová, červená knihovna", na kterou se druhý den zapomene, protože takových příběhů jsou tisíce. Má to v sobě hodně neobvyklého až nového/originálního, tedy alespoň pro mě. Rebelky z Oxfordu mohu jednoznačně pochválit a doporučit. Oddechové, milé, romantické a především krásně napsané. Nemám žádné výhrady. Těším se na další díl a pevně doufám, že prvotní dojem z budoucí hlavní hrdinky byl opravdu mylný. S budoucím mužským hrdinou, věřím, bude ještě sranda, dle jeho mihnutí zde. Každopádně toto hodnotím plným počtem, rozhodně si to zaslouží. Povedené představení autorky, těším se, jaké bude to příště. :)

LenkaMacak
24.07.2022 4 z 5

Skvělá romantika na jedno odpoledne :-)

knihomolkajanca
11.07.2022 5 z 5

Už rozumím tomu, proč na tuto knihu každý pěje jen samou chválu. Je to jednoduše proto, že Rebelkám se jen velmi těžko něco vytýká. V rámci svého žánru totiž splňuje vše na jedničku. Kniha je neskutečně čtivá. Na čtení si tedy vyhraďte ideálně celý večer, protože ji nebudete chtít pustit z ruky. Hlavní hrdinka mi neskutečně padla do oka, stejně tak i vévoda. Ona je odvážná, sarkastická, má na vše odpověď. On je chladný, nepřístupný, ale má svou čest. A oba jsou chytří! Ach, jak já zbožňuju, když jsou hrdinové chytří! Můžete se tak připravit na skvělé slovní přestřelky plné sarkasmu a vtipu.

A to je další věc, kterou rozhodně musím vyzdvihnout. U Rebelek jsem se dost nasmála, a co víc, jednalo se o inteligentní humor! Celým příběhem se line i zajímavé téma sufražetek. Čtenáři poskytuje lehký náhled do toho, jak to v minulosti měly ženy těžké, a navíc to do děje přineslo i nejednu zajímavou situaci. Ano, je mi jasné, že je to jen fikce, ale přeci jen, člověk se zamyslí nad tím, že to, co dnes my ženy bereme jako samozřejmost, pro nás musel v minulosti někdo vybojovat. Když k tomu všemu přičtu i ne úplně prvoplánovou romantickou linku a peprné scény v té správné míře, máte jasného adepta na 5 hvězd.

blanka5960
11.07.2022 5 z 5

Oba díly této historické série jsou perfektní. Příběh je zasazen do Anglie na konci 19.století, kdy se ženy pokouší prosadit svá práva. Sufražetky bojují za práva, která jsou pro nás dnes samozřejmostí, ony si je musely tvrdě vybojovat. Právo na studium, na svobodu, nebo také volební právo.Hlavní hrdinky obou dílů jsou silné ženy, ví co chtějí, jsou chytré, vtipné a s muži se nemazlí. Příběhy jsou psány čtivě, chemie mezi postavami funguje skvěle, romantická linka je v obou dílech perfektní Pokud máte rádi Pýchu a předsudek, Kroniky prachu , nebo Bridgertonovi jsou Rebelky přesně to pravé čtení pro vás.

narisa
06.07.2022 5 z 5

Paráda. Jsou tu dvě důležitá temata - práva žen na majetek a volební právo a zároveň "třídní" rozdělení. Zavzpomínala jsem na období, kdy jsem se sama na univerzitě zajímala o historii bojů o ženská práva.
Jinak romantický příběh se mi moc líbil. Hlavně Sebastian, ten byl úžasný. Zaujal mě svou obětavostí, pracovitostí a tím, jak miloval. Annabel byla super, vůbec nebyla upejpavá. Krásný příběh.
Velice doporučuji.

Celaena_S
05.07.2022 5 z 5

Asi jsem čekala něco trošku ve stylu Pýchy a předsudek. :D Což možná bylo jen na začátku...pak se to teda rozjelo.
Ale i tak jsem si čtení užila, líbily se mi postavy, příběh...fajn oddechovka. :)

Lovana
24.06.2022 4 z 5

Na knihu jsem se těšila hned když jsem viděla, že bude vycházet a ještě více poté, kdy začala sklízet jednu nadšenou recenzi za druhou. Knihy časově zasazené do minulosti mám ráda, takže jsem tušila, že se mi kniha bude líbit.
Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, ale spíše byl problém v tom, že předchozí dny jsem četla hodně a potřebovala jsem trochu pauzu. Ale dřív než u stránky 100 už jsem byla ponořena v příběhu a byla hodně zvědavá, jak to bude dál a zejména, jak to skončí.
Oblíbila jsem si oba dva hlavní hrdiny, i když u Sebastiana mi to trvalo o něco déle, než u Annabelle. I když jsem později ne vždy rozuměla jejich chování, tak mi to zase až tak nevadilo.
Líbilo se mi, že jsme v knize měli možnost nahlédnout do Anglie konce 19. století a viděli jsme, jak těžké to tehdy měly ženy. Jsem velmi zvědavá na pokračování v dalším díle, protože tohle byl jen začátek. Doufám, že i u dalšího dílu mě bude bavit ústřední dvojice, tak jako tady.
Pokud jde o konec, tak mi přišlo, že by ticho po pěšině a najednou konec během pár stran, tam bych to možná trochu přepracovala.
Celkově se mi kniha hodně líbila a už se těším až si přečtu druhý díl.

Hodnocení: 4,25*/5*

biki
19.06.2022 5 z 5

Náhodná koupě, které jsem ale vůbec nelitovala. Ke knihám nových autorek tohoto žánru jsem měla totiž prakticky vždy nějaké výhrady, jejichž společným jmenovatelem byla přílišná "ukecanost". Ale tímto nešvarem tato kniha rozhodně netrpí. Naopak, má všechny atributy žánru v tom správném poměru - zajímavá zápletka inspirovaná skutečnými událostmi boje za práva žen v druhé polovině 19.století (a přiznejme si, že si problémy, se kterými se tehdejší ženy musely potýkat, asi dnes už jen těžko dokážeme představit). Sympatičtí hlavní hrdinové, výstižně vykreslené i další osoby zapojené do děje, včetně těch záporných. A samozřejmě velmi zdařilá romantická linka. Za mně tedy maximální spokojenost.

TheMelorry
13.06.2022 5 z 5

Na knihu jsem se hodně těšila, a ve výsledku ještě mnohonásobně předčila má očekávání. Jedná se o spojení romantiky, historie a bolí sufražetek za volební práva pro ženy. Z historického hlediska jsou určité scény, a zejména závěr, lehce nepravděpodobné, ale to mi vůbec nevadilo...
Jedná se o skvělou knihu, ke které v podstatě nemám výhrad. Příběh mě vtáhl od první strany a čtení jsem si opravdu užila.

Onceuponthetime
07.06.2022 4 z 5

Tak na tomhle jsem si smlsla. Vážně je to tak akorát romantické, tak akorát erotické, tak akorát historické. Přečteno jak z rychlíku.

mina_harker
25.05.2022 3 z 5

Překvapivě obstojné :-) Není to horší než od zavedených autorek romantické literatury.

Sabča92
24.05.2022 4 z 5

Rebelky z Oxfordu jsou ve své domovině zatím trilogií, uvidíme, zda k sérii přibude i další díl. Nicméně se za mě jedná o velmi zdařilou romanticko-historickou oddechovku. V hlavní roli je samozřejmě milostný příběh, který tu najdete v celé své kráse, ale líbí se mi, že se autorka věnovala i dalšímu důležitému tématu, a to postavení ženy ve společnosti na sklonku 19. století. Dnes si asi málokterá žena dokáže představit, že by měla práva, které měly ženy v minulosti.I právě proto si tu rozhodně oblíbíte hlavní hrdinku. Jak svrhnout vévodu je příběh pětadvacetileté dívky, která není vdaná, není bohatá a vlastně ví, že musí zůstat na ocet. V Oxfordu se seznámí s pohledným postarším vévodou z Montgomery, který je takový pan Darcy. Ač je jejich setkání nejprve nepřátelské, brzy se zamilují. Jenže má jejich vztah budoucnost, když se nemůžou vzít?
niha mě velmi bavila, a pěkně děj plynul bez zdlouhavých okamžiků. Nechybí tu velká dávka romantiky a erotiky, neboť mezi hrdiny dojde k vášnivému vzplanutí.Ale co mi trhalo žíly, byl překlad. Opomenu chyby, jelikož mám pocit, že vydat knihu bez jediné chyby se zdá nemožné. Ale proč tu máme lady Caroline, lady Anabelle a pak lady Lucii?!
Historické romány mám moc ráda, o to více jsou to příběhy o lásce. V tomto příběhu jsem si všimla několika podobností s Pýchou a předsudkem. Zatímco zmiňovaná nádherná klasika je jemná jako pírko, Rebelky jsou moderní erotickou romancí odehrávající se v jiné době. Ovšem i přesto vám je mohu doporučit. Čtení jsem si užila a určitě se ráda pustím do dalších dílů.

allyska
20.05.2022 5 z 5

Krásné a vtipné počteníčko. Mám ráda chytré ženy a muže, kteří se navzájem posouvají dál. Příběh hezky propracovaný a též velmi oceňuju, že postelové scény netvořily půlku knihy.

Čenichnaknihy
13.05.2022 5 z 5

Příběh posílá čtenáře do roku 1879, do doby, kdy se od žen především očekávalo, že budou dobrými manželkami a matkami, ne že budou rozjíždět nějakou vlastní kariéru.

Stejně jako my jsme byli průkopníky v čtenářské obci, když jsme mohli český překlad přelouskat s předstihem, je hlavní postava Annabelle Archerová jednou z prvních žen v Anglii, která dostane díky penězům od dámského spolku možnost studovat na Oxfordské univerzitě.

Tenhle spolek se snaží prosadit volební práva žen a Annabelle musí kvůli stipendiu splnit i úkol. Má najít vlivného muže, který se postaví za zájem spolku v parlamentu.

Annabelle si vyhlédne chladného vévodu z Montgomery, se kterým rozhodně není snadné vyjít. Oba se zprvu nesnáší, ale znáte to “co se škádlívá…”. Milovníci románu Pýcha a předsudek moc dobře vědí.

Takže se rozvine romantická linka, která tvoří kostru tohohle příběhu o počátcích feminismu. Jiskření, náznaky, dlouhé pohledy, ale především skvěle vystavěné dialogy, které vás rozesmějí i rozpláčou.

alzbeta4340
13.05.2022 5 z 5

Po delší době jsem si opět našla novou oblíbenou autorku historických romancí. Tohle bylo přesně podle mého vkusu. Milá a místy veselá romance se sympatickými hrdiny, navíc zápletka nebyla nijak hloupá, všechno se točilo kolem spolku žen bojující za svoje volební právo. Děj byl dobře promyšlený a nebyl nastavovaný nepatřičně dlouhými postelovými scénami.
Pěkné čtení, užila jsem si ho a ráda doporučuji.

mira399
09.05.2022 5 z 5

No do prkýnka....A to se mi to líbilo :-) Moc hezká historická romantika. Vše jak má být a přesně dostanete, co od toho čekáte. Alespoň já tedy ano. Docela úleva od moderní rádoby romantiky, kde se to vulgárními výrazy hemží hůř než v mraveništi. To pak pro mě kouzlo romantiky ztrácí, ale tady, hmmm... tady jsem si to fakt užila. Takže doporučuji všemi deseti.

Luna5000
29.04.2022 3 z 5

Tahle kniha mě opět zaujala svojí krásnou přebálkou a tak jsem se rozhodla jí vzít do ruky a přečíst si o čem to asi tak bude. Kniha mě zaujala a já si jí koupila. Nezklamala mě! Začátek mě sice až tolik nebavil, ale pak se to naštěstí rozjelo a u knihy jsem seděla pořád. Dopadlo to dobře, přesně tak jak jsem chtěla. Knize jsem sice dala jen tři hvězdičky, pokud by to ale šlo, označila bych jí tak 3,6 hvězdiček. Na další díl se již můžeme těšit a zajímalo by mě, zda se hlavní hrdinové objeví úplně nový nebo jestli to budou nám již známé postavy z tohoto dílu.

feminismus historické romance sufražetky

Evie Dunmore