Jak postavit monopost F1

Jak postavit monopost F1 https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458010/bmid_jak-postavit-monopost-f1-HNx-458010.jpg 5 37 10

Britský konstruktér monopostů formule 1 Adrian Newey v autobiografii provede čtenáře svou fascinující pětatřicetiletou kariérou, během níž se podílel na designu a konstrukčních řešeních nejslavnějších modelů vozů F1. Pod vlivem otce si už jako dvanáctiletý kreslil návrhy aut a věnoval tomu veškerý volný čas. Ještě jako mladík dokonce přes prázdniny absolvoval svářečský kurz, aby se mohl věnovat své zálibě i z praktického hlediska. Do skutečného světa automobilového sportu vstoupil jako závodní inženýr v USA v sérii IndyCar, odkud vedla jeho cesta do formule 1. Spolupracoval s velkými jmény motorsportu, jako byli či jsou Mario Andretti, Nigel Mansell, Ayrton Senna, Alain Prost, Damon Hill, David Coulthard, Mika Häkkinen, Mark Webber a Sebastian Vettel. Jako konstruktér se řídil hlavní zásadou: postavit co nejrychlejší auto. A v tom mimořádně uspěl, i když jeho úspěchy provázejí i tragédie – především smrt Ayrtona Senny v roce 1994 během působení v týmu Williams. Kniha je obohacená o Neweyho vlastnoruční nákresy, které dosud motoristická veřejnost neviděla. Jsou důkazem toho, proč je svět formule 1 tak vzrušující: je založen na naprosté synchronizaci člověka a stroje, zároveň na dokonalé kombinaci stylu, efektivity a rychlosti.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Sport
Vydáno: , Timy Partners

How to build a car , 2017

peedbook
21.10.2023 5 z 5

V prvom rade životný príbeh skutočne nadšeného človeka do motoršportu ktorý tomu venuje všetok čas , nadšenie a vášeň. V druhom rade geniálny konštruktér srdcom a dušou ktorý nikdy nepovie máme hotovo je to najlepšie riešenie. V treťom rade laicky podané technické finesy návrhy a konštrukcie monopostou v poslednom štvrťstoročí. Pre dlhoročných fanúšikov veľa vysvetlujúcich súvislostí a pozadie fungovania motoršportovej show
F1.

Auto999
06.02.2023 5 z 5

Geniální kniha od geniálního konstruktéra nejen F1. Nic podobného česky určitě nevyšlo. Opravdu stojí za přečtení. Autor popisuje i některá technická řešení z aerodynamiky F1 a jak na ně přišel. Velmi čtivá kniha.

Eisy
14.08.2022 4 z 5

Více takových knih od insiderů!

JiříŠkorpík
29.05.2022 5 z 5

Autor je sympatický technik, a velmi mě zaujaly i jeho drobné postřehy o jednání a chování lidí. Samozřejmě popisy aerodynamických návrhů monopostů jsou inspirativní, pokud aerodynamik jste.

hippiesak
01.02.2022 5 z 5

Líbí se vám F1? Máte rádi týmy a piloty F1? Máte rádi souboj na trati? Ale hlavně přemýšlíte, jak ten celej F1 cirkus funguje na pozadí kolem vývoje, i když jste viděli všechny díly Drive to survive na Netflixu? Tak to potom musíte mít a zejména přečíst tuto knížku! ;) Adrian Newey je borec! Bál jsem se, jako obvykle, úvodu typu dětství atd... Ale kniha byla pojata jako celek aby zaujala a já si tím pádem užil každou kapitolu a pro fandy F1 všeobecně, mohu vřele doporučit. PS: ano, občas jsem se nechytal u technického popisu, ale bylo to jen občas ;)

branislav1814
16.01.2022 4 z 5

V technických detailech a popisech jsem se někdy hodně ztrácel - o konstrukci aut, aerodynamice, technický detailech motorů a pod. nevím vůbec nic, proto jsem těmto pasážím moc nerozuměl. Na druhou stranu mně bavily popisy událostí, vzpomínky a různé zákulisní zážitky a informace. Kniha se čte moc dobře. Pro fanoušky F1 rozhodně must read.

lubik734
13.07.2021

Skvělá kniha pro fanoušky F1.

Izzy46
27.01.2021 5 z 5

Pokud máte rádi (a aktivně sledujete) závody F1, kniha Jak postavit monopost F1 je absolutní povinnost a jedno z milých překvapení poslední doby. Nejedná se o návod, jak by se mohlo zdát, ale vtipně podaný životopis konstruktéra Adriana Neweyho v současnosti působícího u týmu Red Bull. Knížka je dělena do kapitol, přičemž každá kapitola nese název: Jak postavit xxx (dosaďte si takřka libovolný přelomový vůz z Neweyho kariéry). Dostaneme se tak k závodním monopostům z USA 70. a 80. let, stejně jako k současné formuli 1. Skvělý technický detaily, fascinující informace ze zákulisí závodů a stavby legendárních aut (McLaren a hlavně Williams, v němž se zabil Ayrton Senna), to vše ověnčeno geniálním britským humorem. Neweymu budiž přičteno ke cti přiznání, že knihu sám nenapsal, ale jedná se o redaktorem upravené zápisky ze společných sezení. Což ale vůbec nevadí – na rozdíl od celkem velkého množství hrubek a překlepů v českém vydání, škoda.

letarch
24.11.2020 5 z 5

Dobře napsaná, čtivá a zajímavá kniha o velké postavě světa F1.
Ovšem s velkým množstvím gramatických apod. chyb, což je velká škoda.

Corso
20.01.2020 5 z 5

Ak ste fanda akehokolvek motosportu, doporucujem precitat. K piatym hviezdam si priratajte este dve! Skvele. Myslel som ze takato kniha sa mi do ruk v zivote nedostane. Tak uprimny a pravdivy nahlad do zakulisia pretekov Indy, Americkej serie, F1. Clovek by povedal ze to bude suche ako konstrukcny plan. Nie ze Adrian Newey je genius v hladani rieseni, poloboh aerodynamiky, ale pre nas citatelov dolezitejsia vec, je putavy rozpravac!!! V knihe nenajdete jedine slovo navyse, nic zbytocne nafukovane, nic obkecavane. Uprimne pise o majiteloch timov, o pretekaroch (ktorych teda zazil pozehnane), samozrejme sa dozviete stovku detailov o konstrukcii monopostov od 80-tych rokov az po sucastnost, Newey si spomina na desiatky pretekov rad radom. Radosti, smutky, uspechy, neuspechy, rozvody, cestovanie, zivot v boxoch. Stare casy, nove casy. Uz davno sa mi nestalo ze by som lutoval ze kniha mala len slabych 400 stran. Biblia pre fanusikov F1? To nie. Ale evangelium o ceste za dokonalostou a tisicinami sekundy urcite ano.
PS: Aky rozdiel oproti tiez ocakavanej knihe o Kimim Raikkonenovi... plnej sraciek a nudy a obkecavania aby sa nieco napisalo ale nic nepovedalo! (porovnavam len preto ze vysli u nas v tom istom roku, a tesil som sa na obe ako maly jojo)