Vraždy na molu

Vraždy na molu https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14774/vrazdy-na-molu-14774.jpg 4 112 33

Jack Taylor série

Detektivní román, v němž hlavní hrdina, bývalý policista, toho času soukromý detektiv často se ocitající pod vlivem alkoholu, vyšetřuje případ, který byl smeten policií ze stolu. Hlavní hrdina Jack Taylor je velmi svérázným detektivem, který miluje klasickou literaturu a stejnou měrou bohužel i alkohol. Během pátrání po mladé dívce, která byla zabita, ačkoliv policie je přesvědčena o tom, že spáchala sebevraždu, je Jack podroben nejedné životní zkoušce. Jednou z nich je i podstoupení detoxikace.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , BB art

The Guards , 2001

Ladinek
15.12.2014 5 z 5

Zajímavě napsané. Je to jakoby složeno z drobnějších střípků, někdy vypointovaných tak, že působí jako anekdota. Nějak podobně je vyprávěno Vančurovo Rozmarné léto. Hrdina je sympatický a zajímavý. Atmosféra irských hospůdek je kouzelná. Příběh není žádný detektivní hlavolam, ale taková ta drsná škola, kde detektiv šťourá a šťourá, čímž uvede události do pohybu směrem k rozuzlení. Nevím jestli existuje pojem Irská detektivka, ale takhle nějak bych si ji představoval.

Melanka
08.11.2014 4 z 5

Moc mě bavil styl a jazyk, tuhle knížku jsem si fakt užila. Vůbec nevadí, že se nejedná o prvoplánovou detektivku, spíš naopak.

R.E.M.
08.10.2014 1 z 5

Nepoznala bych, že se jedná o detektivku, nebýt názvu knihy a škatulky žánru. Popřeny jsou tu téměř všechna pravidla. Většina stránek popisuje detektivovo alkoholické nebo abstinenční sebezpytování, nesmyslné dialogy a nelogické chování téměř všech postav. Detektivní zápletka je rozhozena bez ladu a skladu v několika větách, několika málo odstavcích. Pár indicií k odhalení vraha je nalezeno jen tak mimochodem, bez větší snahy a námahy detektiva nebo vedlejší postavy. Stejně odbytě působí i „dopadení“ vraha. Rozhodně to není typ detektivky, který by mě zaujal. Pardon, autore.

honajz
30.05.2014 5 z 5

Skutečně nejde o detektivku. A když se s tím člověk smíří, dostane úchvatnou porci sarkasmu, hoře, jemného cynismu, ale i porozumění, pochopení a jakéhosi irského způsobu soucitu a víry. Hlavní hrdina proplouvá nejen svým alkoholismem, ale i světem kolem sebe ze dne na den, pokouší se jej chápat, procítit, pochopit, neustále do něčeho a někoho naráží, dějí se mu podivné věci - a najednou zjistíte, že chápete nejen, co se děje v něm a proč má takový splín, ale i co se děje v jeho zemi, co se s ní stalo, a proč je mu to líto. Střípky mozaiky se postupně skládají a vytvoří obraz mnohovrstevného a mnohokrát a různě komentovaného světa, s nímž není problém se ztotožnit, protože není ani dobrý, ani zlý, hranice jsou setřeny, ale přesto tam někde vzadu, v hloubce duše, zůstaly nějaké křesťanské ctnosti. Samotná detektivní zápletka je pak zcela chabá, vlastně ani neproběhne pořádné vyšetřování, pachatel je známý hned od prvního pohledu - ale v téhle knize o tohle skutečně nejde.

kusma
03.04.2014 3 z 5

Po přečtení popisu knihy jsem čekala detektivní příběh, čekala jsem nějaký případ a jeho vyšetřování - to se ale nekonalo. To, co jsem četla nebyla žádná detektivka... Je to příběh alkoholika, který se tak nějak se protlouká životem. A o vyšetřování případu jen tak občas náhodou zavadil.
Není to ale špatně napsané, navíc se vypravěči podařili i některé dobré vtipy. Jen nevím, zda mě to nalákalo na přečtení dalších knih série...

jiri77
01.02.2014 5 z 5

Detektivní příběh se skvělými dialogy je obohacen černým irským humorem. Hlavního hrdinu Jacka Taylora jsem si hned oblíbil,přesto že je pořád pod vlivem alkoholu. Styl psaní Kena Bruena mě polapil a už se těším na další případy a životní peripetie Jacka Taylora.

LG73
06.06.2013 3 z 5

Velice specificky napsaná detektivka. Samotné vyšetřování soukromého detektiva Jacka Taylora se odvíjí až jako druhá dějová linie. Spíše to působí, že hlavní postava jen tak mimochodem zavadí o vraždu dívky a zcela nečekaně přijde záhy na to, kdo je vrahem. Děj se tedy točí především kolem samotného detektiva, který bojuje sám se sebou a svými zlými stíny - především se závislostí na alkoholu. Přestože hlavní hrdina není příkladem vzorného člověka, tak jsem si ho docela zamilovala i s jeho drsným irským humorem.

petka-2007
14.03.2013 3 z 5

Moje první setkání s tímto spisovatelem. Musím uznat, že styl psaní má Bruen velmi dobrý - čte se pohodově, rychle, velmi pěkně tvořené dialogy. Jen jsem si pod názvem knihy představovala detektivní záplatku, která je však v knize odstavená až na "druhou kolej" (vlastně se dá říct, že se téměř vůbec neřeší). Děj se točí hlavně okolo boje hlavního aktéra s alkoholem...Napětí, ani dějové zvraty nečekejte, ale na klidné pohodové odpoledne doporučuji.

HannyC
17.02.2013 3 z 5

Vraždy na molu ... to je tak trochu ztracená Amerika :) Pokud milujete Hammetta, tak věřte, že vás tato knížka nezklame! Děj (vyšetřování vraždy) je trochu upozaděn popisu smutné životní reality poctivého poldy, kterého okolnosti života přivedly k milované flašce a postupně až do léčebny. No, okolnosti .... jeden "dobrý" kamarád. Život se obyčejně s člověkem nemazlí. Knížka psaná krátkým perem ... čtivá, rychlá. Škoda jen, že jsem čekala "typickou" detektivní rozplétačku, která se tu "nekoná". Prima knížka na zimní večer.

peklo
19.01.2013 4 z 5

Jako sonda do života notorika a jeho bitvy s démonem alkoholu okořeněná černým irským humorem s výbornými dialogy je perfekně napsaná. Horší už to je s tou detektivkou, vyšetřování jako by nebylo a napětí v této knize také nehledejte. Slupnul jsem ji za jedno víkendové odpoledne.

Dr.Killer
30.10.2012 5 z 5

Tak tahle série mě neskutečně chytla!!! Zatím všechny knihy jsem přečetl jedním dechem!!!

KellyH
30.09.2012 5 z 5

Zhruba v polovině knížky jsem si říkala, že hodnocení vidím na čtyři hvězdičky. Před chvílí jsem dočetla a nemůžu jinak než plný počet. Závěr byl skvělý. Celkově je to vtipné, je to sarkastické, ale je to i smutné. Jack Taylor je parádní postava, nevadilo mi ani, že to je alkoholik. Je to psané čtivě, rázně a knížka rozhodně nenudí. Už teď se těším, až se pustím do dalších dílů.

Sirius
02.01.2011 5 z 5

extrémně čtivá a bezvadná detektivka s dobře napsanými dialogy Jack Taylor (hlavní hrdina) je tak sympatická postava, že mi ani nevadilo, je věčně nalitej. Ken Bruen je prostě a jednoduše literární ďábel s úžasným stylem.