Já, Smrt

Já, Smrt
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533751/bmid_ja-smrt-65e8b1b472483.jpg 4 190 190

Místní gymnázium se potýká s vandalismem nebývalého rozsahu. Souvisí nějak posprejovaná zeď školy, vyplavené záchody a rozbité okno ředitelny s nedávnou brutální vraždou studentky Julie Formanové? Vše ukazuje na partičku teenagerů soustředěnou kolem Julčina dvojčete Sabiny. Tajemství, které spojuje nesourodou skupinu přátel, roztočí kolotoč krutých událostí. Na povrch začíná vyplouvat skutečnost, že někteří z nás jsou schopni zabíjet druhé bez mrknutí oka Jenže i tam, kde vládnou nenávist a lži, může přežívat naděje.... celý text

oblakaknih
03.10.2022 4 z 5

Já, Smrt je moje první kniha od tohoto českého autora a já jsem se moc těšila a byla zvědavá. Na jeho knihy jsem viděla spíše pozitivní ohlasy, takže očekávání tady rozhodně byla.
Když už chci sáhnout po nějakém lehčím čtení, mojí první volbou jsou YA thrillery. Mnohdy ale právě ty dokáží být nejstrašidelnější.
Zde je spojení hned několika věcí. Teenageři, školní prostředí, tak trochu zvrácená hra. Navíc má každá z postav má své osobní problémy.
V knize sledujeme příběh z pohledu všech hlavních postav, takže každou z nich můžeme dobře poznat. To se mi moc líbilo.
Kniha je psaná jednodušší formou, takže se četla moc dobře a rychle. Stránky mi jen ubíhaly pod rukama a já se nemohla dočkat, až záhadu rozluštím. Měla jsem samozřejmě hned několik svých teorií, ale žádná z nich se neukázala jako pravdivá. Takže nepředvídatelnost je zde také plusem.
Při čtení jsem byla napjatá, bohužel když se příběh začal schylovat ke konci, začalo se toho dít na můj vkus až moc a napětí ze mě opadlo.
Kniha se odehrává v současnosti, takže je velmi jednoduché se do příběhu vcítit a prožívat jej naplno. Kdybych ale mohla, rozhodně si ho příště nechám na zimu, aby působil ještě mrazivěji!
Jinak ale nemám knize co vytknout a určitě po další autorově knize sáhnu!

Ronnie Sparks
28.09.2022 5 z 5

Začátek byl na mě trochu zmatečný, co kapitola to nahlédnutí k jiné osobě. Po pár kapitolách jsem se zorientovala a následně jsem knihu dočetla celou, vzhledem k tomu, že jsem ležela doma nemocná, tak jsem měla čas knihu přečíst na jeden zátah. Užila jsem si ji a doporučuji ji všem mladším, ale i starších, kteří chtějí číst oddychovější thriller...více v recenzi.

eva3992
28.09.2022 3 z 5

Na místním gymnáziu se poslední dobou dějí divné věci, vandalismus, to je pro to správné slovo. Nikdo však neví, kdo za tím stojí. Pozornost se upírá na jednu partu, která se po smrti své kamarádky, semkla ještě o něco víc. Spojuje je tajemství, které roztočí kola dohad, lží a nenávisti. Je možné, že se mezi nimi ukrývá vrah?

Tento thriller o mladých a pro mladé vás pohltí. Ze začátku poznáváme jednotlivé postavy, jejich minulost, jejich životy a jejich tajemství. Pomalu se dozvídáme, jaké jsou mezi nimi vztahy, jak spolu vycházejí a o čem to vlastně nesmí mluvit…

Příběh sledujeme po jednotlivých dnech, občas zabrousíme vzpomínkami do minulosti. Autor umí někdy pěkně šokovat a nutí nás tak číst dál a dál, abychom odhalili, co se vlastně stalo a kdo za to všechno může (já tedy vraha neodhalila, ani trošku ).

Kromě samotné zápletky autor skvěle vykresluje životy mladých. Jak rozdílné mohou být jednotlivé rodiny, jaké problémy se doma mohou řešit a že to kolikrát opravdu není jednoduché. Naznačuje, jak je možné se s určitými věcmi vypořádat, i když to bolí.

Od Aleše Novotného jsem četla už dvě knihy a vždy jsem byla nadšená. Tentokrát mě kniha bohužel tolik nezaujala. S čím jsem měla velký problém, tak s množstvím postav. Každou chvíli jsem se musela vracet, abych si připomněla, kdo je kdo. Na konci to mělo smysl, každý dostal svůj prostor, ale pro mě to bylo rušivé. Ke konci mi celý příběh připadal hodně překombinovaný.

Prostě mi kniha tentokrát nesedla, ale i přesto Vám autorovy knihy doporučuji a sama si moc ráda přečtu i jeho ostatní knihy.

3,5*/5*

Sanny_happ
27.09.2022 5 z 5

Skvelá kniha, čtivá, plná zvratů a napětí. Autor je skvělý, určitě si přečtu i další jeho knihy :)

lena.o.knihach
20.09.2022 4 z 5

Já, smrt je moje první kniha od Aleše Novotného a musím přiznat, že tohle jsem opravdu nečekala. Jsem velmi příjemně překvapená a jsem ráda o to víc, když se jedná o českou tvorbu.

Brutální vražda studentky, parta teenagerů, vandalismus na místním gymnáziu… anotace toho v tomto případě moc neprozrazuje, což je jedině dobře. Ze začátku jsem měla pořádný guláš v postavách. Každá kraťoučká kapitola byla o někom jiném a orientovat jsem se začala až po sté straně. Ale stojí za to vytrvat.

Kniha mě chytla, začetla jsem se a vůbec jsem se od příběhu nechtěla odtrhnout. Bylo to napínavé, plné zvratů (někdy fakt hodně nečekaných) a vraha se mi, bohužel, nepovedlo odhalit.

Až si budu chtít přečíst další (young adult) thriller, určitě budu vybírat z autorových předchozích knih.

Danago
20.09.2022 5 z 5

Tak toto bylo hodně drsné čtení a já jen doufám, že mnoho mladých lidí neřeší takové problémy a nemají tak depresivní životy. Ale naprosto chápu , že jako čtení je tento žánr v určitém věku baví, ale nikomu mladšímu 14ti let bych knihu radši číst nedávala. Už jsem četla více knih určených od 15ti let a většinou jsou takto depresivní. Popravdě pro mě knížka byla víc než krimi spíše thriller.
V každém případě , kniha je napínavá a těžko se od čtení odchází v některých místech jsem snad ani nedýchala. Napětí postupně stále více graduje.
Vůbec jsem neodhalila, co se chystá ani kdo je pachatelem.
Popravdě knížka se mnou hodně otřásla, ale mladí to tak vážně jako já asi brát nebudou. Já si vše promítám do vlastních dětí a tím to pro mě bylo drastičtější čtení.

Kni-holka
19.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Měla jsem možnost si jako jedna z prvních přečíst novinku od českého autora Aleše Novotného. A jaký je závěr? Že je autor nesmírně talentovaný a nápaditý ve vytváření napětí, fantastických dějových zvratů a propracovaných postav.

Nenechte se ale mýlit. Kniha sice vychází v YA edici, ale kromě toho, že se příběh točí kolem party středoškoláků, zde nenajdete nic "dětského". Naopak vás čeká zamotaná cesta do myslí a životů každého z nich, kdy budete odkrývat jejich osudy, nesnáze a když už si budete myslet, že víte, kdo je vrah, autor vás rychle vyvede z omylu. Opravdu. Až skoro do poslední stránky jsem neměla ani tušení a samotná pravda byla šokující.
‼️
POZOR SPOILER
‼️
Malé městečko zasáhla tragédie v podobě vraždy dvou mladých dívek. Vandalismus se šíří a do party teenagerů se vkrádá strach a podezřívavost. Po zmizení třetí dívky je do případu z dovolené povolán detektiv Aleš, který své deprese a problémy utápí v alkoholu. Po sérii výslechů začíná na světlo vyplouvat pravda o z počátku nevinné hře, která se však stala nástrojem pomsty. A všichni kolem tak zjišťují, že nenávist je skutečná...

Pravidla jsou jasná. Jeden lístek. Jeden úkol. Jedna fotka. A nikdo s tím nesmí skončit, pokud mu to nedovolí ostatní. Nikdo se o tom nesmí dozvědět. Toto tajemství si vezmete do hrobu.

mikika
16.09.2022 4 z 5

navzdory zmatenému začátku se mi příběh četl dobře, i když jsem čekala víc školního prostředí. Depresivní náladu podtrhoval výčet neštěstí a bolesti, kterými trpěli snad všechny hlavní postavy. Takže i když jsem od knížky nic nečekala, přistihla jsem se, že hltám stránky, což je dobré znamení...

Laxik
09.09.2022 5 z 5

Nenávist je ta jediná skutečná věc na světě.

Aleš Novotný je lyrik české detektivky. Pod tíživou, bolestí a depresí prodchnutou fasádou obrazů a přirovnání ale ukrývá pečlivě vybudouvanou příběhovou mozaiku, která vám v tom dobrém smyslu slova zamotá hlavu a nedovolí vám usnout, dokud si nedáte ještě jednu další kapitolu... ještě aspoň jednu... a pak ještě jednu... a pak ještě...

Já, Smrt je román o bolesti. O touze po pomstě a spravedlnosti a rozdílech mezi nimi. O tom, že naše největší životní traumata z nás dělají to, kým jsme.

Já, Smrt je román o naději a vykoupení.