Já, Smrt

Já, Smrt
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533751/bmid_ja-smrt-65e8b1b472483.jpg 4 190 190

Místní gymnázium se potýká s vandalismem nebývalého rozsahu. Souvisí nějak posprejovaná zeď školy, vyplavené záchody a rozbité okno ředitelny s nedávnou brutální vraždou studentky Julie Formanové? Vše ukazuje na partičku teenagerů soustředěnou kolem Julčina dvojčete Sabiny. Tajemství, které spojuje nesourodou skupinu přátel, roztočí kolotoč krutých událostí. Na povrch začíná vyplouvat skutečnost, že někteří z nás jsou schopni zabíjet druhé bez mrknutí oka Jenže i tam, kde vládnou nenávist a lži, může přežívat naděje.... celý text

nela3812
16.02.2023 4 z 5

Autor je bez debat králem české scény a YA thrillerů. Toto je rozhodně další kniha, která mě nezklamala a předčila všechna má očekávání! Napínavé, čtivé a jednoduše geniální!

Začátek knihy se může zdát trochu komplikovaný, protože se tam objeví opravdu velké množství postav a často se střídají. Zpětně lituji, že jsem si ke čtení nevzala i papír a tužku, protože až do samého konce jsem v postavách a jejich vztazích měla neskutečný zmatek. To je moje jediné mínus ke knize, zpětně si totiž říkám, že se mi tam některé postavy zdali být "do počtu".

V knize se v průběhu děje objevuje několik aktuálních témat z období dospívání a autor je velmi citlivým způsobem zapracoval do příběhu tak, že jako čtenář necítíte na tato témata žádný tlak. V příběhu to působí přirozeně a skvěle to dokresluje hlavní charaktery.

Příběh jako celek opět velmi čtivý, napínavý a lehce pochmurný. Zápletka je promyšlená a její odhalení na konci příběhu bylo z mého pohledu velmi překvapivé. Vše do sebe krásně zapadlo a jási akorat klepalo na čelo, jak jsem to mohla nevidět. Stihla jsem vytvořit mnoho teorií, ale až do samého konce se mi nepovedlo odhalit vraha.

kalinkacz
06.02.2023 4 z 5

Young adult hrillery od Aleše Novotného mám opravdu ráda. Já, smrt byla už čtvrtá autorova kniha, kterou jsem četla a byla také moc fajn, byť u mě stále vedou Zvěsti.
Příběh byl čtivý, napínavý, kapitoly krátké a vy ani nevíte jak a jste na konci. Také se mi na knihách Aleše líbí to, jak do příběhu přirozeně zahrne důležitá témata pro cílovou skupinu (a nejen pro ni).
Má jediná výtka putuje k cca první třetině, kde jsem (byť je to young adult) měla problém se zorientovat, bylo tam hodně postav a trvalo mi, než jsem si v hlavě vše poskládala.
Já, smrt a celkově autorovu tvorbu mohu doporučit těm, kteří mají rádi napětí a čtivé, neodložitelné příběhy.

cornetka
05.02.2023 3 z 5

Asi jsem jedna z mála, ale mě kniha příliš nezaujala. První dojem zkazilo velké množství osob, ve kterých jsem se začala ztrácet. Možná i proto nejsem nadšená jako ostatní. Za mě byla zápletka zbytečně moc komplikovaná - zřejmě je můj dojem způsobený tím množstvím osob. Anebo mi kniha zrovna nesedla.

knihomolkajanca
31.01.2023 4 z 5

Hned ze startu je jasné, že Aleš Novotný je na poli thrillerů ostříleným hráčem. Během pár stran vás jednoduše dokáže navnadit tak, že musíte pokračovat ve čtení. Kromě toho vás seznámí se všemi hlavními aktéry, z nichž každý má svůj příběh, svou minulost a hlavně své tajemství. Z počátku se možná některým čtenářům mohou trochu plést, ale věřte, že v ten pravý čas se vše začne spojovat a skládat dohromady jako puzzle.

Ač se mohou jednotlivé postavy mohou na první podle zdát jako úplně obyčejní teegageři, záhy zjistíte, že se všem v životě stalo něco znepokojivého. Ať už je to ztráta blízkého člověka nebo třeba špatné rodinné zázemí. Tyto události formovaly jejich charaktery tak, že si zkrátka nebudete jistí, kdo z nich bude nakonec pokřivený o něco více než ten zbytek. A přesto všechno je pevné přátelství stále drží pohromadě. Nebo je v tom snad něco víc?

V hlavě se vám vyrojí spousta otázek, až jsem se skoro začala bát, zda na všechny dostanu odpověď. Mohu vás však ujistit, že ano, a za to má kniha velké plus. Atmosféra pro mě byla nečekaně temná a v samotném závěru solidně graduje. Neustále jsem si rekapitulovala jednotlivé události a fakta, tipovala, co a jak se mohlo stát. A stejně se mi nepodařilo pravdu odhalit. Jedna linie mi dokonce připadala jako navíc, ale i ta nakonec pěkně zapadla přesně tam kam měla.

Napětí trvá až do samotného konce, který pro mě rozhodně byl překvapivý. Překvapivý, ale i zbytečně moc zašmodrchaný a příběh v tu ránu působil o dost méně uvěřitelně. Přesto jsem však po dočtení byla více než spokojená a s jistotou mohu říct, že dalšímu počinu z pera Aleše Novotného se rozhodně bránit nebudu. A vy byste také neměli. I když si totiž možná říkáte, že young adult pro vás není, tak já říkám, že je. Má totiž všechno, co potěší i odrostlého dospělce. Dobrý příběh, hustou atmosféru, pořádnou dávku napětí i nečekané rozuzlení. Takže směle do toho!

Hodnocení: 80%

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Cosmopolis a Gradě.

vandalindakova
24.01.2023 4 z 5

Začátek příběhu (cca 100 stánek) bylo pomalejších, rozjezdových. Objevilo se tu mnoho postav, a jejich začlenění do světa vytvořeného v knize. Mám ráda, když postavy nejsou ploché, ale tu u thrillerů už jsem na konci této části chtěla rozjet nějakou akci, pořádnou zápletku.
Jak kdyby mi autor předem četl myšlenky, tak se tak i stalo. Chytlo to otáčky, a už se to nezastavilo, dokud jsem neotočila poslední stránku. A co je důležité, tak že mě to nepustilo.
Životy hlavních postav vám způsobí depku, protože u všech je prakticky všechno špatně. Ale jakože fakt všechno. Odhadla jsem linku vraha, ale do poslední chvíle jsem nečekala, o koho přesně se jedná. Stejně jako tu bylo pár překvapivých zvratů, i pár takových, které jsem pochopila za chodu.
Co ale musím vyzdvihnout je provedení hlavní zápletky, ve které se objevuje něco, co souvisí s mým oborem. A toho se vždycky bojím, protože jak to člověk napíše teoretický špatně, tak mi to vždycky umí zkazit dojem z celé knihy. Ale tady to sice mělo nepřesnosti, protože v praxi se využívá něco jiného, ale reálně pro zasazení do příběhu, kde si postavy musí poradit s tím, co mají, to bylo hodně nápaditý a vlastně dost hustý, a dávalo to smysl. Takže tohle fakt cením!

edith79
23.01.2023 5 z 5

Bála jsem se. Doopravdy jsem se bála při představě, že tohle všechno se opravdu může stát. Že lidská psychika je nesmírně křehká věc a že v člověku, kterému věříte se může skrývat zrůda. Na knížkách autora mám ráda jak dokáže popsat pouta mezi lidmi. Mezi rodiči a dětmi, mezi sourozenci, mezi přáteli....Proto mě vždycky jeho knížky dokáží nejen způsobit mrazení v zádech, ale i dojmout. Že se těším na další knihu je asi zbytečné psát...

Racík
14.01.2023 5 z 5

Kniha se čte moc dobře, jen zpočátku se mi zdálo, že postav je hodně a že se nemohu zorientovat. Ale děj vás vtáhne a brzy jste v obraze. Jinak je to ale smutné čtení, co všechno se může mezi lidmi, kamarády odehrát, jak může být přátelství silné, ale i zrádné a smrtící. Výborný čtenářský zážitek, napětí, obavy, úleva, ale i znechucení z toho, jak se mohou také chovat někteří "rodiče". Určitě zkusím další autorovy knihy.

Rosse
01.01.2023 5 z 5

Kniha ve mě vyvolala směsici několika pocitů, ale nejvíc zde převládal strach, znechucení, lítost a nakonec i úleva. Ani jeden z hrdinů to neměl v životě jednoduché. Každý se potýkal se svým problémem a snažil se to svým způsobem ventilovat. Každá z postav měla svůj daný charakter a tím bylo velmi jednoduché se v postavách vyznat i bez toho, aniž bychom si vzpomněli na jeho/její jméno.

Díky napětí, které se táhlo po celý příběh, jsem se ani na chvíli nenudila. Hltala jsem stránku za stránkou a toužila znát vyuzlení co nejdříve. Konec byl mrazivý a nečekaný, tedy alespoň pro mě. Určité věci jsem si nespojila a proto byl pro mě závěr šokující. Nicméně, jiný konec si ani nedokážu představit.

Chtěla bych tímto poděkovat autorovi za skvělý čtenářský zážitek, který mě utvrdil v tom, že Aleš je opravdu dobrým spisovatelem. Umí ve čtenáři vyvolat ty správné pocity a dokonale zamotat hlavu. :-)

Terka1975
28.12.2022 5 z 5

Výborný počin! Jsem nadšená… Neměla jsem žádná očekávání, ale příběhy mladých lidí mě vždy přitahovaly, toto je thriller se vším všudy. A taky trochu psycho, když zapomínám u knih dýchat, tak nemůžu jinak než za plný počet. Začíná to vraždou jedné ze sester, pak se seznámíme se studenty gymnázia, kteří jsou členy party kolem zavražděné. A tam je třeba dávat velký pozor, protože zvraty, manipulace a divné hry jsou na denním pořádku. I když je kniha určena mladším čtenářům, mohu ji směle doporučit i jejich rodičům a těm, kdo mají rádi pořádné napětí.

ivetdos
27.12.2022 5 z 5

Ze začátku jsem ji nechtěla a pak jsem nemohla přestat číst. Jak jsem občas k českým autorům skeptická, tak tohle se vážně povedlo! Nenechte se odradit obálkou, rozhodně stojí za pozornost, pokud máte rádi thrillery se zajímavými tématy.

Četla se úplně sama, přestože mě hned ze začátku vyděsilo množství postav, všechny zde mají svůj význam, jen vydržet. Příběh za mě neměl hluchá místa a autor se tu dotýkal mnoha důležitých témat, některé se mnou rezonovaly víc, některé míň, dobře mi z toho ale nebylo (v dobrém slova smyslu). Nejsem typický čtenář thrillerů, dávkuju si je spíš sporadicky, ale tenhle patří mezi ty lepší, co jsem letos četla :)

Je to první autorova kniha, která se mi dostala do rukou a rozhodně pro mě byla velkým překvapením. Nebýt pozitivních recenzí na instagramu, asi bych po ní nesáhla, a to by byla vážně škoda.

@knihomaniak

PetraBery
23.11.2022 4 z 5

Opět jsem na začátku knihy měla problém s velkým množstvím postav. Ale ony všechny měly smysl pro celý děj knihy. Ačkoliv se jedná o Young adult thriller, myslím, že neurazí ani starší čtenáře. Mě osobně autor baví, s žádnou jeho knihou jsem ještě nesáhla vedle.

Knižní střípky
09.11.2022 5 z 5

O autorovi už dávno vím, že se nebojí závažných témat, témat, která mohou sužovat dnešní mladé lidi. Z pozice rodiče jsem mu vděčná za to, že píše takové knihy. A z pohledu čtenáře je má vděčnost rovněž velká, protože Alešovy příběhy jsou tak moc nabité emocemi, že zaručí čtenářům opravdu silný zážitek.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Leona333
06.11.2022 4 z 5

Kniha, ve které vás každá z hlavních postav, provede svým vlastním peklem, kde na jeho konci čeká silný pocit zatracení, nebo možného odpuštění - prozření...
Nečetlo se mi to moc lehce. Je to taková, až depresivní četba o mladistvých. Hodně syrová, brutální...
Bohužel místy i tak nějak překombinovaná a natahovaná.
Nicméně svůj účel u mě splnila. Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout, dokud jsem to "tajemství - důvod..." nezjistila.

Katania
05.11.2022 5 z 5

Od autora moje první kniha, každopádně určitě ne poslední! Moc se mi to líbilo, i když je to mírně smutné.

Gabetka
02.11.2022 3 z 5

Bohužel jsem na čtení neměla moc času, proto jsem se v množství postav ztrácela. Autor umí zaujmout, hned první kapitola mě nadchla, a postavy jsou zajímavé, přesto jsem tentokrát nebyla nadšená jako u předchozích knih. Přišlo mi, že některé dobře načaté linky vyzněly do ztracena a byly jen berličkou pro dokončení. Nemůžu si pomoct, ale konec mi přišel po dlouhém a úspěšném budování napětí dost odbytý a neměla jsem z něj uspokojivý pocit. Další knihu autora si však s radostí přečtu.

Luccinda
30.10.2022 5 z 5

Tohle bylo mé druhé setkání s autorem, takže jsem věděla, do čeho jdu, přesto mě překvapilo, jak napínavá a neodložitelná knížka byla. Už dlouho se mi nestalo, že bych začala číst večer před spaním a v půl druhé ráno o dvě stě stran později kontrolovala hodiny a říkala si “ještě jednu kapitolu a pak už fakt musím jít spát”. Aleš Novotný se tak pro mě stal naprostým mistrem tohoto žánru a Já, smrt za mě pohodlně strčí do kapsy i naprostou většinu thrillerů “pro dospělé”.

Přestože se knížka řadí do young adult, bylo to hodně drsné čtení, zároveň se ale nemusíte bát, že by to byl nějaký krvák. Kromě čtivosti bych chtěla vyzdvihnout i mrazivou atmosféru, která ještě umocňuje zážitek ze čtení. Co ale dělá knihy Aleše Novotného tak jedinečné jsou vážná témata, která jsou do příběhu přirozeně zakomponována. Díky nim se ocitáme až na pomezí thrilleru a heavy contemporary.

V příběhu se vyskytuje velké množství postav, proto je nutné číst zpočátku opravdu pozorně. Jakmile je ale začnete více poznávat, dostanou se vám pod kůži. Každý z hrdinů řeší nějaký problém nebo má třeba za sebou těžkou minulost, takže je velmi snadné se do nich vcítit. Děj knížky je pěkně zamotaný, o to víc mě bavilo odhalovat všechny souvislosti. Tohle mě zkrátka bavilo a já nemám co vytknout, byla to opravdu pecka!

spencer
09.10.2022 3 z 5

Na místním gymnáziu se toho v poslední době děje spoustu. Vandalismus, nepokoje, to vše je na pravidelném pořádku. Nedávno byla jedna ze studentek nalezena mrtvá a parta jejích kamarádů od té doby drží dost podezíravě při sobě. Je za jejich semknutím něco víc? Nebo se jen snaží tu být pro sebe navzájem v této těžké chvíli?

Abych byla upřímná, po všech velmi nadšených ohlasech jsem od titulu čekala něco trochu víc. Pomalý rozjezd postupně buduje atmosféru plnou napětí, kterou bohužel kazí autorova snaha přicházet stále s něčím šokujícím. Kdyby bylo na těchto odhaleních ubráno, určitě by to působilo důvěryhodněji. Co se postav týče, ty byly dobře charakterizované. Jen je škoda, že jich byl takový počet, jelikož se v nich čtenář může brzy začít ztrácet.
Kladem i záporem zároveň bude drobná podobnost se zahraničními YA thrillery typu Jeden z nás lže, Panika či Křiváci. Někteří čtenáři tyto shodné prvky ocení, jiným to naopak může zkazit efekt překvapení.

Nebylo to ale špatné čtení. Text byl čtivý a objevují se v něm i další témata, která byste dle anotace uvnitř nejspíš nečekali. Mimoto se do dané situace postav dá snadno vcítit, což je plus. Pokud máte rádi thrillery ze školního prostředí, kde se toho děje více, než se na první pohled zdá, určitě bych vám doporučila se po knize podívat blíž.

ladyfromskye
06.10.2022 2 z 5

Zdejší nadšení sdílet nemůžu. Psáno na efekt, s cílem čtenáře co nejvíc šokovat, takže většinu času jsem byla prostě jen znechucená tím, kam až je autor schopen zajít. Navíc mi ani není jasné, komu je kniha určena. Osciluje to mezi textem pro dospívají a textem pro dospělé. Alespoň se to vcelku rychle četlo. Zase jdu proti proudu a nedoporučuji.

_Brunetka_
04.10.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Tahle kniha mě opět nezklamala. Aleš Novotný má velký talent, který se mu prostě nedá upřít. Jeho styl psaní mě opravdu baví, stránky vám díky němu utíkají pod rukama rychlostí blesku. Krásně si hraje s češtinou. Příběh si mě získal a je třeba říct, že je sakra dobře vymyšlený a propracovaný. Postav sice bylo trochu větší množství, ale dá se na to v průběhu čtení zvyknout (trošku dýl vám maximálně bude trvat se začíst, ale pokračování stojí za to). Na našich hrdinech se mi velmi zamlouvalo to, že ani jeden z nich nevedl úplně jednoduchý život, takže to jednak působilo realisticky a druhak jsme měli ještě možnost sledovat zajímavé vedlejší linie mimo tu hlavní. Za celou dobu jsem se ani na chvíli nenudila a žádný moment nepovažuju za zbytečný. Naopak díky každému dalšímu detailu do sebe věci postupem času čím dál lépe zapadaly. Objevila se tu spousta zvratů a překvapení, u kterých mi spadla brada a dávám palec nahoru. S tím souvisí také to, že se neovladatelně bouřily mé emoce, což s vámi každý dobrý kousek musí umět zkrátka provést. Oceňuju, že navzdory tomu, že se jedná o YA thriller, nám má tato kniha nabídnout ještě o dost víc, protože jsou tu rozebírána celkem důležitá témata jako homosexualita, domácí násilí, alkoholismus, ztráta blízké osoby, nefunkčnost rodiny… Zápletku hodnotím jako velmi vydařenou, i když mě jméno vraha v průběhu čtení napadlo a motiv nebyl tak složitý, protože ty souvislosti vzniklé manipulací haló? (dost pecka) Konec supr. Pokud tedy hledáte skvělý thriller, který vás bude bavit a zatíží vaši hlavu neklidnými myšlenkami při podzimních večerech, tohle je to pravé!

knihomolkaJani
03.10.2022 5 z 5

Thriller není můj hlavní žánr, ale já jsem byla opravdu velmi spokojená. Pokud máte chuť na YA thriller u autora Aleše Novotného určitě zbystřete! Klobouk dolu za tak zajímavě vymyšlený příběh, člověka až mrazí!

Kompletní recenzi najdete na mém Instagramu