Já jsem Malála

Já jsem Malála https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269301/mid_ja-jsem-malala-SGC-269301.jpg 4 263 56

Malála pochází z Pákistánu, ráda kouká na seriály, čte si, často se zlobí na mladší sourozence a hodiny si vydrží povídat s kamarádkami. Ze všeho nejraději se ale učí. Ve škole může zapomenout na svůj každodenní život a objevovat svět. Tedy až do doby, než hnutí Talibán zakáže dívkám do školy chodit. Malála právo dívek na vzdělání začne hájit. To se však Talibánu nelíbí, a tak musí Malála s rodinou prchnout do Anglie. V boji ale pokračuje. V roce 2014 jako vůbec nejmladší člověk v historii obdrží Nobelovu cenu za mír. Její poslání tím však teprve začíná...... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Albatros (ČR)

I Am Malala: The Story of the Girl Who Stood Up for Education and Was Shot by the Taliban , 2012

petrucha86
06.04.2016 5 z 5

Knížka se četla sama, moc zajímavý příběh doplněný o spoustu pakistánských reálií...člověka donutí zamyslet se nad tím, že za věci, které my bereme za naprosto samozřejmé (a mnohdy nám jsou i "na obtíž" - upřímně, kolikrát se vám do ZŠ, krom prvního dne školního roku, vstávalo s chutí a nadšneím? :)), by lidé jinde dali cokoliv...rozhodně doporučuji k přečtení!

MonaLisa126
21.03.2016

Doporučuji

MagdalénaD
10.02.2016 5 z 5

Kniha je nejen příběhem jedné dívky z Pákistánu, nejmladší nositelky Nobelovy ceny míru, ale zároveň i mozaikou islámského světa ve všech jeho možných podobách. Mnozí hodnotí negativně historické vsuvky, které do příběhu nejspíše vpasovala spoluautorka Christina Lamb, ale já je naopak vnímám za nezbytné. Kniha vystihuje rozdíl mezi sunnity a šíity, popisuje důsledky 11. září 2001 pro pákistánské obyvatelstvo a rovněž nastiňuje příchod Talibánu do údolí Svát, do Malálina bydliště. Nechci prozrazovat víc, neboť příběh je velmi poutavý a v dnešní době zejména stojící za přečtení. Malála měla obrovské štěstí, že se narodila natolik pokrokovému otci a otevřené matce, stejně tak jako ji doprovázel Bůh ve chvíli, kdy ležela v nemocnici postřelena. Prostřednictvím příběhu této cílevědomé dívky tak můžeme poznat nejen Malálin osud, ale i historii relativně mladého Pákistánu se všemi jeho problémy, obyvateli věřící konspiračním teoriím, ale i krásami přírody a pohostinnými lidmi.

MirijamFrankl
16.01.2016 5 z 5

Skvělá knížka, dobře vyprávěná a ten příběh je opravdu strhující. Malála je hrdinka.

Moi.Caterine
10.01.2016 5 z 5

Výborná kniha, která může poskytnout vhled do života a tradic v Pakistánu i na strach lidí z Talibánu. Na druhou stranu zobrazuje i mimořádný vztah dcery a otce. Doporučuji nejen pro dospívající!

Olafa
12.12.2015 4 z 5

„Došla jsem k závěru, že když vám Bůh dá hlas, musíte ho využít, i kdyby to mělo být k tomu, abyste řekli prezidentovi Spojených států, že s ním nesouhlasíte.“ Bůh dal Malále hlas a odvahu a taky dar v podobě jejího úplně normálního otce. Názorný příklad toho, proč se despotové bojí vzdělanců. Názorný příklad toho, jak neskutečně škodlivá je stereotypizace a generalizace. Kniha pro všechny, kteří hledají opravdu nenáročný úvod do problematiky Talibánu, potažmo islámu. Vhodná i pro starší děti, vzhledem k tomu, že je psána dospívající dívkou (která je vlastně mnohem vyspělejších než spousta dospělých).

Renatecka
30.06.2015 4 z 5

Kniha dobrá, psaná spíše stylem vyprávění o politické situaci v Pakistánu. Více mě zaujal až závěr, kdy Malála popisovala samotný incident, kdy byla postřelena a následovala léčba. Knihu doporučuji.

Hanule_bambule
23.06.2015 4 z 5

Výborná kniha o neobyčejném životě děvčete, co má obrovskou chuť po vzdělání a chce ho umožnit i ostatním a tak se svým taťkou bojuje za právo na vzdělání. Náhled do smýšlení a života muslimů je taky hodně zajímavý...věci, nad kterými zůstává rozum stát. Knihu jsem četla v originále a je hodně inspirující.

Darjam
17.05.2015 4 z 5

Skvělá kniha. Doporučuji číst asi spíše něžnému pohlaví (vzhledem k tomu, že je psána z dívčího úhlu pohledu). Kniha odpovídá tomu, že ji psala "malá" holka - naivní, plná ideálů, ale zároveň i silná a odhodlaná. Ukazuje aktuální situaci a myslím, že každého povede dál, aby si načetl víc informací.

PeBl
16.05.2015 5 z 5

Příběh o dívce, která bojovala za vše co měla ráda a za vše, co téměř ztratila. Je to příběh, kde slova "pero silnější meče" se stávají skutečnou realitou, realitou která je bohužel prosycená lidskou krví. V této knize nalezne každý, kdo za něco bojuje svůj kousek inspirace.

Verrrunka
14.05.2015 4 z 5

Strhující příběh a neuvěřitelně čtivé vyprávění.. Je hrozné, co se v tom světě děje. Nicméně hvězdičku stejně strhávám, hlavně za tu afektovanost, Malála jako taková mi moc k srdci nepřirostla...

bflm
13.04.2015 5 z 5

Doporučuji přečíst. Čtivě psaná kniha, která Vám srozumitelně přiblíží Pákistán, Táliban a lidi žijící v této oblasti. Je pohledem všední dívky (Malála není zcela všední ani na naše poměry), která touží JEN po vzdělání a po normálním životě v míru. Ukáže Vám Pákistán z té lidské stránky a pomůže Vám pochopit, proč je Pákistán takový, jaký je ....

Její cesta pořád pokračuje! Čtěte, Malála má Vám co říct ....

Prateri
04.03.2015 5 z 5

Neobyčejný příběh neobyčejné dívky. Rozhodně neváhejte s přečtením knihy, která nás zavede do života tak odlišného od našeho, že rozum nad tím zůstává v němém úžasu.

Gupi
09.02.2015 5 z 5

"Neboj, Tálibán si ještě nikdy nepřišel pro malou holku."
Ach jo.... Je hrozný, co se na světě děje. Popis událostí po útoku jsem obrečela.
Taky je kniha významným obrazem toho, jak muslimové žijí a smýšlejí.

efka.michalkova
03.11.2014 5 z 5

Velký příběh se může zrodit i v malém městečku kdesi v Pákistánu. Malala, která nedávno obdržela Nobelovu cenu za mír, vypráví svůj příběh odvahy a boje za práva dívek na vzdělání.

Už od malička byla Malala svým otcem velmi podporována a motivována nejen ke vzdělávání, ale také k tomu, aby se nebála říct svůj názor a vždy šla cestou pravdy a svobody. Na rozdíl od mnoha žen a dívek v Pákistánu, kterým jsou tato základní práva, jako je například právo na vzdělání, stále upírána. Spolu se svým otcem Malala bojovala za právo dívek na vzdělání, přestože Talibán byl proti, a oba své úsilí nevzdávali, ani když začali být odstrašování výhrůžkami smrti. Jednoho osudného dne, když bylo Malala 15 let, byla ve školním autobuse postřelena mužem patřícímu k Tálibánu.

A přestože v onen den Talibán zamýšlel Malalaj umlčet, její příběh naštěstí pokračuje a je nesmírně inspirujícím pro celý svět. Příběh o tom, jak se ani malá dívka nezalekla výhrůžek, příběh o tom, jak na velké činy nemusíme nutně čekat až do naší dospělosti.

Co dodává knize o to větší působivost je to, že je napsána neuvěřitelně upřímně, nevynechávajíce jak hluboké touhy, tak také drobné chyby a prohřešky Malalaj, jako jsou třeba hádky s kamarádkami. Díky tomu vidíme, že i hrdinové jsou obyčejní lidé a hrdiny a hrdinkami můžeme být my všichni, kteří chceme v našem okolí nebo v našich životech něco zlepšit.

Rozhodně doporučuji přečíst, protože mě osobně kniha naplnila jistotou, že stále na světě existuje spousta lidí, kteří věří v dobro a věří, že každý můžeme přispět k tomu, aby byl svět o trochu lepším místem k životu. A je jedno kde žijeme, jaké je naše náboženství nebo víra, nebo jak jsme staří.

Morsie
01.11.2014 4 z 5

Fajn, asi budu znít jako ignorant, ale o nějaké Malále jsem se dozvěděla až právě díky téhle knize. No každopádně anotace mě zaujala - a ta Nobelovka ještě víc - a tak mám knížku doma. A... páni... Já… vlastně ani nevím, co mám říct.
Tohle není jako většina příběhů, na které pak píšu komentáře a recenze. Tohle je trochu náročnější sousto. O to víc si ale asi téhle knížky vážím.
Je inspirující, motivující - sakra, jsem o dost starší než Malála a co jsem za život dokázala? Sepsat pár recenzí...

Já jsem Malála je knížka, která vám asi nepřinese jen hezkou zábavu, ale rozhodně vám pomůže dívat se na věci a různé problémy docela jinýma oči.

Knížka si rozhodně svou pozornost zaslouží a Malálin příběh ještě víc!