Medová léta

Medová léta https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3252/medova-leta-3252.jpg 4 125 17

Medová léta - sladká léta mládí a dospívání, ale i léta hořkého poznání dospělých, kteří se octli ve víru padesátých let. Hrdinou knihy je dospívající kluk, snílek, který se vznáší na křídlech představ a kterého jeho platonická první láska unáší daleko od světa dospělých. Při svých mezipřistáních na zemi se tento pilot vlastních snů dívá na ty, kdo spěchají k nezadržitelně lepším zítřkům, a jeho klukovsky prostý pohled tak s neodolatelnou komikou umocňuje absurditu doby.... celý text

Lucif
01.02.2024 1 z 5

Nakonec jsem to nedočetla. Líbí se mi jeho humor, jiné knihy. Je znát, že to dopisoval v dospělosti. Na můj vkus je tam moc narážek na tu dobu. Chtěla jsem se smát a ne se zabývat tím, co bylo špatně. Vždy je něco špatně, proto mám raději veselé příběhy. On dokáže tak pěkně a vtipně popsat úplně obyčejné věci. Mnoho lidí si té kritiky třeba ani nevšimne, ale mě to nesedlo. Možná jen špatné načasování, nicméně jsem ji darovala někomu, koho jistě potěší.

Vivetkav
03.09.2023 3 z 5

Moc hezky zpracovaný..humorný i nostalgický..

Iki1
13.05.2023 4 z 5

Knihy pana Krause mám rád. Jeho vypravěčský styl mi prostě sedí. V této knize se vrací do padesátek a očima zamilovaného puberťáka jen tak bokem podává svědectví o době a hlavně o tehdejším životě. Autor píše nevtíravě lehkým humorným stylem, oceňuji přitom jeho nevšední jazykové obraty a jemnou poetiku. Puberťácké komentování přípravy na pohlavní styk pozorované partičkou dalekohledem z půdy protějšího domu mě dostalo zcela. Jedná se o pohodové čtení s parádním tahem na branku. A nejen pro pamětníky humorné vylíčení temné doby komunistického totáče.

bekule
29.12.2022 4 z 5

Něžný, milý pohled na temná padesátá léta pohledem obyčejného zamilovaného kluka. Jako doposud v žádné knize mě ani
zde Kraus nezklamal.

Kochy84
26.06.2022 4 z 5

feelgood čtení. Kolem zuří padesátá léta, živnostníci a pamětníci starých pořádků jsou ve válce, městečko zažívá každodenní tragédie - tu oběšený hoteliér, tu drogista ve výkladu zostuzen - ale malý Ivan nic z toho nepovažuje za důležité, protože se právě začíná zajímat o pohlavní život a protože se zakoukal do spolužačky Jany.
Není to nic přehnaně originálního nebo světoborného, ale je to mistrně napsané (pokud máte rádi Krausův styl) a plné emocí. Z těch "let" dostáváme spíš jen epizodky, situační komedii nebo malá dramata. U scény, kde chlapci šmírují cizí pohlavní akt a autor to celé popisuje jakoby komentoval kopanou jsem se smál nahlas. U scény, kde občané městečka odřezávají oběšeného hoteliéra a chlapci se do krve pohádají o tomjaký druh sebevraždy je nejlepší, u té vás spíš bude mrazit.
Rozhodně je to vtipné, rozhodně je to plné pravdy a rozhodn je to dobrá knížka. Přečtěte si to, má to jenom pár stránek.

Vesmich
24.05.2022 5 z 5

Objev měsíce pro mě!!! Brilantní a snadno uchopitelný popis světa dospívajícího kluka. Každý učitel, který si to přečte, se posune ve svém chápání této cílové skupiny o mnoho dál, než četbou vývojové psychologie od kohokoliv!

kuky921
16.08.2021 3 z 5

Lehké čtení, ale moc nadšená jsem nebyla. Podobných knih je více a tato nijak nevyniká z průměru.

JancaMia
20.12.2018 4 z 5

humorné vyprávění dospívajícího mladíka

Gordonlord
29.05.2018 2 z 5

Hraje si to na Poláčkovo "Bylo nás pět", ale chybí tomu charisma, příběh, zajímaví hrdinové a...ach jo, je to docela prázdné. Ono tohle roztomilé, patinou pokryté vyprávění z dob dávno minulých ve stylu výše zmíněné knihy - jenž je u nás tak strašně oblíbené, není automaticky zárukou kvality. Tohle je jen prázdná slupka, v které dlí shnilé jádro rozštěpených historek, které nejsou ani vtipné, ani zajímavé. Ale něco málo literárních a poutavých momentů se tu našlo, takže úplně otravné to nebylo.

Mishell14
13.05.2018 5 z 5

Nádherná vtipná oddychovka :)

Kerberos
17.06.2017 4 z 5

Vtipné i když jsem čekala něco jiné.

cibulka 8
01.04.2017 4 z 5

Úžasná, úžasná kniha .... Vyprávění chlapce - snílka na mě dýchlo milou poetikou...

denib
30.01.2017 4 z 5

Milé, humorné. Ostatní knihy autora mi připadají o trochu lepší, ale i tak dobré.

Melic
13.12.2016 2 z 5

Buď mi chybí zkušenost z těch dob nebo mi nesedí autorův styl. Možná oboje. Ale na druhou stranu pár stránek se mi líbilo a chápu, že někomu tento styl sedne a pak se mu bude knížka líbit.

xxtom
13.02.2016 4 z 5

Příjemné pohodové čtení o zážitcích a snech dospívajícího zamilivaného kluka.

studentice
29.09.2013 2 z 5

Mě se tato knížka bohužel nelíbila. Nedokázala jsem ji ani dočíst.

WEIL
13.11.2011

Vybráno zajisté to nejvtipnější co autor při dospívání zažil. Anebo si ještě něco nechal v rukávě?