Irská kuchařka

Irská kuchařka https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314131/mid_irska-kucharka-idG-314131.jpg 4 76 32

Irská kuchařka je dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem Mary Mallonové, která si jako mnozí jiní přijela do Ameriky splnit svůj sen. Díky talentu a tvrdohlavosti se jí podaří vydobýt si vysněnou pozici kuchařky v bohatých domácnostech, její sen ale skončí, když ji úřady jako prvního člověka v Americe označí za bezpříznakového přenašeče břišního tyfu, kterým údajně nakazila desítky lidí, z nichž několik zemřelo. Mary Mallonová, také známá jako Tyfová Mary, nikdy nepřijala, že by měla být zdrojem infekce a dál pod změněnými jmény vařila, ačkoli tyfové epidemie propukaly téměř všude, kde byla zaměstnána. Nakonec musela strávit několik desítek let v karanténě, ve které i zemřela. Irská kuchařka ovšem není pouze tragickou výpovědí o jednom životě, ale i obrazem dobového New Yorku, kde se na pozadí prvních vyrůstajících mrakodrapů mísí sny s trpkou realitou.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Garamond

Fever , 2013

ikorka
02.05.2018 4 z 5

Příběh byl zajimavý a napsán v rychlém sledu, nenudila jsem se, měla určitě spád. Popisy okolí byly jednoduché a tím pádem i snadno představitelné, žádné extra kudrlinky dookola, které by mě odváděly pozornost od toho podstatného. Kniha se mi líbila, ale určitě mě nenadchla tak, že bych po ní ještě někdy sáhla znovu. Ani teď nevím, co si o hlavní hrdince myslet.

miuk
23.04.2018 3 z 5

Docela zajímavé čtení, hlavní hrdinka ale některé věci podle mě moc hrotila. Jinak perfetní popis ostrova, pak jsem si ještě hledala další informace na netu.

zazvorka
19.04.2018 4 z 5

Na knížce si cením informací pro mne nových - jednak o existenci Mary, dále pak mne zaujaly soudobé reálie - např. lehká dostupnost drog.
Těžko říci, jaká byla skutečná Mary - buď dost omezená, nebo hodně bezohledná. Nebo obojí. Autorka to uchopila zajímavým způsobem - ne, že bych byla knihou nadšená, ale četla se dobře. Mám pocit, že kdyby byla Mary v románu sympatická, tak bych měla z knihy příjemnější pocit, takhle mne dost popuzovala. Ale hodnotím to jako správný postup autorky, vždyť opravdová Mary žádná dobračka nebyla.

lubospanda
04.04.2018 5 z 5

Kniha dává nahlédnout do nitra hrdé ženy, zapálené kuchařky, milující přítelkyně, skromné dříčky a bacilonosičky tyfové Mary... překvapivě úžasné!

Tesinka_Laufey
08.03.2018 3 z 5

Knížka mě zlákala na příběh opravdové ženy, ale čekala jsem něco jiného...Spousta věcí se točila jen kolem vztahu Mary a Alfreda. Nelíbilo mi ani velké mezi různými událostmi, dost mě to mátlo. Příběh Mary je určitě pěkný a smutný, ale tady velice nešťastně zpracovaný.

josska
03.03.2018 3 z 5

Knížka se pěkně četla,byla zajímavá..

Ronny
20.11.2017 4 z 5

Kniha mne nezklamala, byla čtivě napsaná.

Ditules
11.08.2017 4 z 5

Reálný příběh nešťastné ženy, která (ne)vědomě ublížila desítkám lidí... Její osud jsem si pak ještě dohledávala ze zájmu na internetu.

medlovice
27.06.2017 3 z 5

Tak velké silné téma a tak nevyužité. Neustálé prolínání dějů mě mátlo a Mary jsem litovala i když takový osud prožilo a doposud prožívá miliony žen. Něco je však jisté. režimu se neodporuje a s chlapem alkoholikem je to těžké. Hezký obal a tajnosnubný název ale nerozvedené téma. Podobně jako Sirotek č. 8,na prvotinu dobré.

Danago
14.06.2017 5 z 5

Na knížce mě zaujala obálka i anotace a knížka mě rozhodně nezklamala. Krásně vylíčený život obyčejných lidí v Americe na počátku 20 století. Námět je velice zajímavě a velmi čtivě zpracovaný. Mary jsem dokázala pochopit a bylo mi jí opravdu líto. Kdyby neměla tak špatně rozdané karty mohla to v tehdejší Americe dotáhnout daleko s jejím nadáním a povahou.....Kdo má rád společenské romány z této doby , tomu můžu knížku jen doporučit.

bookcase
26.05.2017 5 z 5

Líbilo se mi to, je to čtivě napsané. Skvěle popsaný život v Americe na počátku 20. století, jak museli lidé tvrdě pracovat. Mary je zajímavá postava, chvílemi jsem ji neměla ráda, chvílemi mi jí bylo líto.

alnahu
19.04.2017 2 z 5

Dramatický příběh Tyfové Mary ,která celoživotně šířila tyfus mě nenadchl , doslova jsem se knihou prokousávala. Kniha mě nalákala obálkou, která je velmi zdařilá. Mary si za svůj život nedokázala připustit ,že by byla přenašečkou tyfové infekce, nechtěla se podrobit operaci(vyjmutí žlučníku) ,proto byla vykázána na ostrov do karantény. Mary měla za svůj život nakazit desítky lidí břišním tyfem.

tyfus kuchtičky, kuchařky

Autorovy knížky