Irská kuchařka

Irská kuchařka

Irská kuchařka je dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem Mary Mallonové, která si jako mnozí jiní přijela do Ameriky splnit svůj sen. Díky talentu a tvrdohlavosti se jí podaří vydobýt si vysněnou pozici kuchařky v bohatých domácnostech, její sen ale skončí, když ji úřady jako prvního člověka v Americe označí z... celý text

Irská kuchařka je dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem Mary Mallonové, která si jako mnozí jiní přijela do Ameriky splnit svůj sen. Díky talentu a tvrdohlavosti se jí podaří vydobýt si vysněnou pozici kuchařky v bohatých domácnostech, její sen ale skončí, když ji úřady jako prvního člověka v Americe označí za bezpříznakového přenašeče břišního tyfu, kterým údajně nakazila desítky lidí, z nichž několik zemřelo.
Mary Mallonová, také známá jako Tyfová Mary, nikdy nepřijala, že by měla být zdrojem infekce a dál pod změněnými jmény vařila, ačkoli tyfové epidemie propukaly téměř všude, kde byla zaměstnána. Nakonec musela strávit několik desítek let v karanténě, ve které i zemřela. Irská kuchařka ovšem není pouze tragickou výpovědí o jednom životě, ale i obrazem dobového New Yorku, kde se na pozadí prvních vyrůstajících mrakodrapů mísí sny s trpkou realitou. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314131/irska-kucharka-idG-314131.jpg 3.99
Originální název:

Fever (2013)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Garamond
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
Danago
14. června

Krásně vylíčený život obyčejných lidí v Americe na počátku 20 století. Námět je velice zajímavě a velmi čtivě zpracovaný. Mary jsem dokázala pochopit a bylo mi jí opravdu líto. Kdyby neměla tak špatně rozdané karty mohla to v tehdejší Americe dotáhnout daleko s jejím nadáním a povahou.....Kdo má rád společenské romány z této doby , tomu můžu knížku jen doporučit.

bookcase
26. května

Líbilo se mi to, je to čtivě napsané. Skvěle popsaný život v Americe na počátku 20. století, jak museli lidé tvrdě pracovat. Mary je zajímavá postava, chvílemi jsem ji neměla ráda, chvílemi mi jí bylo líto.

alnahu
19. dubna

Dramatický příběh Tyfové Mary ,která celoživotně šířila tyfus mě nenadchl , doslova jsem se knihou prokousávala. Kniha mě nalákala obálkou, která je velmi zdařilá. Mary si za svůj život nedokázala připustit ,že by byla přenašečkou tyfové infekce, nechtěla se podrobit operaci(vyjmutí žlučníku) ,proto byla vykázána na ostrov do karantény. Mary měla za svůj život nakazit desítky lidí břišním tyfem.

Autor knihy

Mary Beth Keane

Mary Beth Keane
americká, 1977

Uživatelé mají knihu

v Přečtených11x
v Knihotéce4x
v Doporučených2x
v Chystám se číst24x
v Chci si koupit3x