Síť

Síť https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131806/bmid_inspektor-van-veeteren-sit-xSZ-131806.jpg 4 322 87

Inspektor Van Veeteren série

Když se Janek Mitter jednoho rána probudí s příšernou kocovinou, najde svou ženu zavražděnou ve vaně. Sám si je jistý, že není vrah, ale dokázat to nemůže. V osudný předvečer s manželkou pořádně flámoval a nyní si nedokáže na nic vzpomenout.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Det grovmaskiga nätet , 1993

Aymira
09.05.2016 2 z 5

Tato kniha šla úplně mimo mě. Celé mi to přišlo příliš zjednodušené, nerozepsané. Spousta dialogů o ničem - ty by nerušily, kdyby ale někam vedly. Pro mě osobně velké zklamání. Ano, motiv vražd byl dostačující, ale vůbec nebyly vykreslené postavy. Ani obětí, ani detektivů. Zaujal mě snad jen hodně suchý humor, který mi sedl a díky němu dávám o jednu hvězdičku víc, než jsem měla původně v plánu.

Barette
02.02.2016 5 z 5

Jistě, nemá to kvality Nesba, Nešba, nebo jak se to vlastně čte. K jeho knížkám mám kladný vztah, jelikož kdysi dávno byl Hlavolam první krimi, kterou jsem přečetl. Zjednodušeně tahle knížka u mě už předem měla vyhráno.
Postava Van Veeterena mi byl příjemná, takovej maník skoro jako já. A za to, že hraje badminton, velký palec hore. A taky jsem se místy zasmál, takže vyližte si s nízkým hodnocením, mě to uspokojilo!

Styblice
02.01.2016 3 z 5

Kniha mi byla doporučena knihovnicí, ale bohužel mne tolik nezaujala. Po polovině mi to přišlo zamotané a celkově to byla nuda. Jsem zvyklá na trochu jiný "drive" stylu Nesbø.

Morrighan
29.10.2015 3 z 5

Nějak mi tato kniha příliš nesedla. Není špatná, to rozhodně ne, ale k mému stylu bohužel velmi daleko, což je u skandinávské literatury dost podivuhodné, ale výjimky jsou třeba.

konicekbily
25.07.2015 4 z 5

Stará dobrá klasická detektivka, taková, jak se tenkrát psalo.

marek1278
27.03.2015 4 z 5

Knihu jsem přečetl takříkajíc jedním dechem, styl psaní i zápletka mě fakt sedla, sice se dal uhádnout vrah už někdy po polovině knížky, ale vůbec mě to nevadilo a těším se na další díl :)

Vikomtka
19.11.2014 3 z 5

Kdybych tuto knihu četla zkraje devadesátých let, kdy byla napsaná, jistě by se mi líbila mnohem víc. Je to řemeslně poctivá práce, ale přece jen tento žánr hodně pokročil, takže ve srovnání se současnou tvorbou mně tento román přijde poněkud nezáživý, toporný, až nudný... Nejsem nijak zběhlý čtenář detektivek, ale tentokrát jsem znala vraha už od poloviny knihy :-( Mrzí mě to, ale Síť mě moc nezaujala a k Nesserovi se už nevrátím.

keselylenka
11.05.2014

Na mě příliš mnoho jednoduchých vět, ne příliš záživně napsané. V ději jsem se hodně ztrácela a musela se často vracet.

Efca
24.02.2014 2 z 5

Pro mě byla kniha zklamáním, už jsem nějaké ty "severské krimi" přečetla a tahle mi zatím přišla asi nejslabší... Mnoho postav, ke kterým jsem si nebyla schopná vytvořit nějaký vztah (aspoň nějaké sympatie) a bez nějakého většího tahouna děje (udávanému "hlavnímu" hrdinovi Van veeeterenovi je dáno málo prostoru - vlastně skoro stejně jako dalším členům týmu, škoda). Co se týče samotného děje, zápletka není moc napínavá a rozuzlení je nasnadě už asi ve 3/4 knihy a to kniha nemá nijak závratný počet stran.

Marie F.
19.02.2014 5 z 5

Vyřešila jsem to, protože tam byla stopa - něco ve škole:-))))))) Styl psaní má švih, čte se to rychle a nenudí. Pointa mě nešokovala, docela jsem ji čekala

Nuny
18.02.2014 4 z 5

Kniha mě velmi odradila jednou jedinou věcí. Poprvě v životě jsem se musela vracet, abych si objasnila kdo je kdo. Knihu jsem nečetla najednou, ale asi čtyři večery a ne po sobě jdoucí, takže když jsem četla závěr, tak už jsem byla celkem otrávená, protoře jsem zase nevěděla o koho jde a jakou má spojitost s případem. Prošla jsem si rychle knihu a napočítala jsem 82 jmen (pouze osob). No nevím. Zkusím si jí někdy přečíst ještě jednou a v kuse.
Musím ale uznat, že zápletka byla velice dobře vymyšlená a dílo se moc pěkně četlo. Čtyři hvězdičky si jistě zaslouží.
Rada: Příběh se musí přečíst najednou a nejlépe bez přestávky. :)

Eidalon
29.12.2013 3 z 5

Kniha Hakana Nessera Síť byla mou první od tohoto autora. Ikdyž u nás vyšla v roce 2012 s nálepkou nejlepší švédský román a celkem přitažlivým názvem, kniha nenaplnila mé očekávání další severské kriminální pecky. Vydavatel zde úmyslně staví na „popularitě“ severské detektivky a předkládá čtenáři něco, co zdaleka nedosahuje úrovně knih, které tuto popularitu vytvořily.

Předně je kniha dvacet let „stará“ neb autor ji napsal již v roce 1993 a popisuje období z počátku devadesátých let, tedy v době, kdy technologické vychytávky dnešní doby coby mobilní telefony, internet, sociální sítě byly zatím jen nápady v hlavách svých stvořitelů.

Děj má sice svoji zajímavou zápletku, ale odvíjí se zcela volně, nasazení a pracovitost komisaře Van Veeterena zdaleka neodpovídá jeho literárním kolegům z děl pana Nesba, Stiega, Olsona, Keplera a dalších. Podobá se snad jen svou urputností objasnit případ, který se zdá na začátku děje přece tak jasný.

Příběh začíná vraždou - Janek Mitter – manžel zavražděné Evy Marie Ringmarové – ji nachází utopenou ve vaně po bláznivém večeru, ze kterého si nic nepamatuje. Janek je hlavní podezřelý, vše svědčí proti němu a bez dlouhých cavyků je odsouzen a zavřen. Vše je jasné, ale hlavnímu komisaři Vanovi Veeterenovi se přece jen něco nezdá. Jeho pochybnosti pak podpoří zcela nečekaný vývoj událostí kolem Jankovy postavy.

Veeteren se pouští do vyšetřování případu, jehož objasnění má své kořeny hluboko v minulosti. Jednotlivé střípky se nakonec podaří složit a případ je objasněn i s jasným vysvětlením pro méně chápající čtenáře. Jsou objasněny osoby a důvody, proč se dělo tak, jak se dělo.

Kniha opět ukazuje, jak může být běžný život mnohdy velmi zapeklitý a složitý a zcela nevypočitatelný.

Pokud patříte k vyznavačům detektivního žánru a severskou detektivku máte v malíčku, pak vás kniha nejspíše zklame. K dílků současných hvězd žánru se totiž jen letmo přibližuje.

Pokud ale na ni narazíte, aniž byste byli přílišní fanoušci žánru, pak se jedná o slušné průměrné čtení. Kvalit děl Nesba atd. však zdaleka nedosahuje ani svojí zápletkou, tajemností či dynamičností.

v.e.v.er.ka
08.11.2013 3 z 5

neděl mi styl knihy a detektivovi jsem nachuť nepřisla už vůbec :-(

AAndulka
06.11.2013 4 z 5

Vzhledem k rozmachu severských kriminálek v ČR, může být pro někoho tato kniha zklamáním. Ovšem když vezmu v potaz to, že byla psaná na začátku devadesátých let, je tato kniha nadčasová. Mělo to zápletku, mělo to spád, mělo to vrchol... Myslím, že není toho moc co vytknout. Těším se, až si přečtu autorovu další tvorbu :)

Radůz
22.10.2013 2 z 5

Tak nevím nevím, ale mě takhle kniha zklamala. Chci si ji ale ještě jednou nědky přečíst. Prozatím dávám **

Niraj
24.09.2013 4 z 5

****POZOR SPOILER**** (můžete se dozvědět něco, co jste nechtěli)
Mně se knížka líbila. Pravda, styl je nevšední, ale seděl mi, je to zase něco jiného. I když to, že se na začátku ztotožníte s hlavní postavou (resp. si myslíte, že bude hlavní postavou) a oni vám ji v třetině knihy odkrouhnou ... - to mě teda dostalo :-) Seděl mi i ten suchý humor, kterým je kniha protknutá, taktéž typ trošku asociálního a drsného, byť profesně skvělého detektiva Van Veeterena (který byl nakonec tou pravou hlavní postavou) se mi líbí. Určitě se pustím i do dalších knih tohoto autora.

isobel2000
10.09.2013 4 z 5

Zápletka celkem dobrá, přečíst se to dalo, ale napsáno zláštním stylem, aspoň pro mne.

Adriassa
30.07.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale už bych zase ráda četla knihu, kde není od půlky jasné kdo, jak a proč...:-)Přesto knihu doporučuji

bbara155
26.06.2013 3 z 5

Dobrá detektivka. Čte se rychle a svižně, autor vykreslil docela zajímavé postavy, např. komisaře Van Veeterena. Podle nadšených komentářů jsem ale čekala trochu víc.

LG73
06.06.2013 4 z 5

Výborně napsaná detektivka. Čtenář sice brzo pochopí, kdo je skutečný vrah, ale jednoduše vystavěná zápletka, dobře napsané dialogy a příměřené napětí jsou dostatečnou zárukou, že se při četbě nebudete nudit.