Inkvizice a středověká společnost

Inkvizice a středověká společnost https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116933/bmid_inkvizice-a-stredoveka-spolecnost-zjr-116933.jpg 5 10 10

Moc, kázeň a odpor v Languedocu Téma inkvizice zpracoval J.B. Given velmi nestranným způsobem. Na několika místech se dokonce zdá, jakoby autor stranil inkvizitorům. Je si však dobře vědom důsledků soudní procedury inquisitio a z ní vyplývajícího otevřeného prostoru pro fabrikaci nepravdivých obvinění a odsuzování nevinných. Sám konstatuje, že "s inkvizitory středověkého Languedocu jsme přímo na cestě, která vede k několika nejhanebnějším epizodám evropských dějin, včetně pronásledování Židů a muslimů ve Španělsku a velkého honu na čarodějnice šestnáctého a sedmnáctého století." Svědčí o autorově dobrém vkusu a citu pro míru, že v této souvislosti nezmiňuje další, novější analogie.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Verbum (Neratovice)

Inquisition and Medieval Society: Power, Discipline, and Resistance in Languedoc , 1997

martinbend
01.04.2012 5 z 5

Kniha která velice dobře popisuje období "první" inkvizice (12. -13. století). Řada poznatků, které jsou v této knize, je dosti jiná než jakési všeobecné povědomí o inkvizici, vnímané z populárních médií.

inkvizice kacířství, hereze kataři dějiny Francie vrcholný středověk

Autorovy knížky

James B. Given