Ida a jej neznáma cesta

Ida a jej neznáma cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507137/bmid_ida-a-jej-neznama-cesta-nPx-507137.jpg 3 2 3

Michal Škombár, Ida a jej neznáma cesta - kniha napísaná bradou. Život jedenásťročnej siroty Idy Kralovič sa točí okolo práce v hostinci. Jeho majiteľ Lojzo jej robí zo života peklo. V úteku jej bráni živý labyrint, ktorý je všade navôkol. Ida nedokáže sama prejsť cez bludisko, potrebuje pomoc niekoho, kto pozná cestu. Jedného dňa zavíta do hostinca sršeň Igor Veľký, ktorý prinesie nádej do jej života. V magickom príbehu sa prelínajú ľudské hodnoty s emóciami, ktoré sú jemne okorenené dávkou humoru. Temnota, ktorá číha za rohom, sa snaží rozširovať svoje pôsobisko a pohltiť celý svet. Vydajte sa aj vy na cestu spoločne s hrdinami tohto príbehu a prežívajte s nimi dobrodružstvá. Michal Škombár je jedinečný autor pochádzajúci z malého mesta Sliač a Ida a jej neznáma cesta je už jeho šiesta kniha. Michal má chorobu, svalovú atrofiu, ktorá mu znemožňuje pohyb. Svoje knihy píše pomocou svojej brady a myši. Jeho tvorba je charakteristická sci-fi nádychom, veľkým rozprávačským talentom a dokonalým opisom postáv. Vďaka tomu sa ocitáte priamo v deji, vo svete medzi fantáziou a realitou, ktorú poznáte.... celý text

Knihochod
24.02.2023 3 z 5

Hneď, ako som sa do príbehu pustila, mala som nostalgický pocit, ako keď sa človek vráti na základnú školu a číta o hrdinoch v rovnakom či minimálne podobnom veku, a tak som si povedala, že by to vôbec nebolo zlé čítanie aj pre mladších čitateľov. Bolo to magické, bolo to snové. Tento názor som však zmenila v momente, keď sa začali objavovať prvé hlboké myšlienky, troška zložitejšie metafory i nutnosť sem-tam čítať medzi riadkami, aby človek pochopil posolstvo napísaných viet.

Naša hlavná hrdinka Ida sa zo začiatku správala ako typické jedenásťročné dieťa - nevinné s vierou v dobro ľudstva. Ako však príbeh napredoval, mala som stále silnejší pocit, že sa autor občas pozabudol a spravil z Idy už dospelú ženu, ktorá má čo-to odžité. Rozumiem síce, že na svojej púti toho zažila mnoho, nejedenkrát príliš krutého, no myslím si, že by to z malého dieťaťa nedokázalo urobiť človeka s názormi dospelej osoby. Nech už by dané udalosti boli akékoľvek.

Postavy všeobecne mi prišli také akési nijaké, uvítala by som viac hlbších informácii, aby som sa do nich dokázala vcítiť a pochopiť ich správanie. A taktiež aby lepšie vynikla magickosť celého príbehu.

Na základe vyššie uvedených skutočností musím priznať, že som sa miestami troška strácala a hovorila si, že sa možno pri písaní stratil aj samotný autor.

V závere sa knižka vôbec nečítala zle, avšak mohla sa čítať ešte omnoho lepšie a dokonca vo mne na konci mohla vyvolať aj silnejšie emócie ako len prosté: “hm, pekné”. Také to síce bolo, no ako vravím, mohlo to byť krajšie.

Príbeh teda hodnotím ako taký priemer, ktorý nikoho neurazí, avšak ani nenadchne.

Ahmose
05.02.2023 3 z 5

Ida a jej neznáma cesta je kniha s nepochybne zaujímavým námetom. Je plná snových a mystických prvkov. Nechýbajú hlbšie myšlienky na zamyslenie a tiež v nej nájdete niekoľko alegórií. Pri čítaní som si spomenul na Malého princa či Zabudnutý príbeh. Kniha vo mne, hlavne zo začiatku, vyvolala príjemnú nostalgickú náladu. Pripomenula mi čítanie na základnej škole.
Nič-menej úplne spokojný nie som. Postavy v knihe mi prišli príliš nevýrazné a ploché na to, aby utiahli takýto magický príbeh, ktorý ma dosť svojskú dynamiku a prostredie. To malo za následok, že potrebné emócie, ktoré mal vyvolať záver knihy sa u mňa nedostavili a v podstate som ním len preplával s pocitom, že možno aj samotný autor trochu stratil smer. Hodnotím slabšími troma hviezdičkami. Ak máte chuť na niečo trošku iné, neobvyklé, táto kniha môže byť to, čo hľadáte. Rozhodne, ale nesadne každému.

kristy.books
28.12.2022

Ida a jej neznáma cesta je príbeh, v ktorom si nájdu svoje deti i dospelí. Opisuje rôzne dobrodružstvá 11-ročnej siroty Idy, stretnutia s mnohými nevšednými bytosťami, boj proti nepriateľovi a zároveň medzi riadkami skrýva odkazy na vážnejšie témy (napríklad smrť blízkeho človeka, ľudské svedomie a podobne).

Ida to vo svojom krátkom živote nemala jednoduché. Bola zvyknutá na kruté zaobchádzanie, preto keď dostala príležitosť ujsť z hostinca, v ktorom bola slúžkou, neváhala ani chvíľu. Páčilo sa mi na nej, ako sa dokázala tešiť z každej maličkosti, vždy mi to vyčarovalo úsmev na tvári. Chvíľu sa správala ako typické dieťa, inokedy na mňa pôsobila ako dospelá žena, ktorá má toho za sebou už veľmi veľa. Tomu sa však nemožno čudovať, keďže bola svedkom viacerých krutostí.

Našla si dvoch, na prvý pohľad dosť netradičných kamarátov, no postupne sa ukázalo, že táto trojica sa veľmi pekne dopĺňa. Navzájom si do života vniesli to, čo im tam doteraz chýbalo. Ida našla niekoho blízkeho, kto ju mal rád, chránil ju a staral sa o ňu, Igor a Šavol zasa niekoho, kto im vniesol svetlo a chuť do života.

Musím sa priznať, že hoci autorovi vyšlo už niekoľko kníh, zatiaľ som od neho nič nečítala. Jeho štýl písania mi však sadol a príbeh sa mi čítal dobre. Vymyslel naozaj zaujímavý svet, postavy a zápletku a celkom by som privítala, keby niektoré veci dostali viac priestoru. Zo záveru však mám pocit, akoby si autor pripravil priestor na pokračovanie príbehu, takže ak sa ho dočkáme, možno niektoré veci budú ešte dovysvetlené (naozaj v to dúfam, keďže mám niekoľko nezodpovedaných otázok, na ktoré by som rada poznala odpoveď).

Michal Škombár
slovenská, 1991
2017  60%Na rozhraní dvoch svetov
2014  100%Druhá šanca
2016  0%Pravá tvár
2022  60%Ida a jej neznáma cesta
2020  80%Štyria chlapci

Kniha Ida a jej neznáma cesta je v