Hvězdy na nebi, lidé na zemi

Hvězdy na nebi, lidé na zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76971/hvezdy-na-nebi-lide--76971.jpg 3 15 2

Výběr básní od několika českých a slovenských autorů. Verše o hvězdách, měsíci, vesmíru a družicích, a to jako věčném básnickém obraze, jehož se dotýká život lidí na Zemi, ale i jako lidské touze po zvládnutí kosmu. Knihu průběžně provázejí reprodukce lidových dřevořezeb ze středověkého kalendáře Johanna z Gmündenu a fotografie hvězdných a vesmírných představ na starých mapách a ve výtvarném umění. Prémie 12. ročníku edice Máj. 23-027-74... celý text

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Stylová minisbírka poezie o hvězdách, doplněná dřevořezbami ze středověkého kalendáře a dalšími kosmickými vyobrazeními po chrámech, mozaikách, papyrech apod.
Až na jednu Plávkovu báseň s veršem: "komunizmu planéta sa blíži v ústrety!" se mi to líbilo velmi.

Sněžková
21.10.2019 3 z 5

Sbírka veršů českých a slvenských básníků, kteří svými díly o hvězdách, Měsíci i vesmíru nejen nad námi, ale i uvnitř v lidech, neurazí. A ani vlastně nepřekvapí. Jen Neruda, Jiří Wolker, František Hrubín - jména notoricky známá, stejně jako některé jejich verše. Zcela upřímně si říkám, proč tato knížka vůbec vyšla. Básně totiž nejsou špatné, jen jejich vydání takhle pohromadě mi nedává moc smysl, ač jsou sdruženy pod společným tématem. Z toho důvodu dávám i zcela průměrné hodnocení.

česká poezie

Janko Jesenský
slovenská, 1874 - 1945
František Hrubín
česká, 1910 - 1971

Kniha Hvězdy na nebi, lidé na zemi je v