Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321629/bmid_husitska-epopej-v-za-casu-ladislava-agj-321629.jpg 4 329 64

Husitská epopej série

Pátý díl začíná klíčovým zlomem v zápase mezi katolíky, kteří se snaží o návrat ke starým pořádkům, a kališníky, vedenými mladým Jiřím z Poděbrad, který obsadí Prahu. Doba klidu končí a rozhoří se domácí válka. Mladý Ladislav Pohrobek dospívá a ujímá se českého královského trůnu. Jenže záhy umírá a po složitém diplomatickém zápase se novým českým králem stává Jiří z Poděbrad. Proti Čechám se formuje nová nepřátelská koalice. V tomto prostředí postupně odcházejí ze světa pozemského příslušníci prvních generací rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich děti. Vyprávění nás opět zanese do Prahy, na Tábor i Písek, do Plzně a dalších měst, ale také na rožmberská a poděbradská panství a rovněž do Horních Uher.... celý text

Jonna
14.11.2017 3 z 5

Je to jenom můj pocit, nebo se nám začíná příběh trochu rozmělňovat? Celou knihu se vlastně až tak moc neděje, tedy s královstvím, a ostatní příběhy jsou většinou rozvleklé. Tenhle díl je prostě taková "vata". No uvidíme, snad bude další díl lepší.

Belatris
21.10.2017 4 z 5

Kniha přesně splnila to, co jsem od ní očekávala. Barvitou návštěvu českých zemí 15. století, nenásilně získané informace o tom, jak tehdy vypadal všednodenní život, vztahy mezi muži a ženami, mocnými a poddanými... Příjemné čtení "za odměnu", v nejlepším slova smyslu odpočinková četba, která se rozhodně nedá považovat za ztrátu času. Těším se na další díly a zpětně si dočtu i předchozí.

vladislav6610
10.10.2017 5 z 5

A teď čekání na další díl.

martas79
28.09.2017 5 z 5

Naprosto přelomový díl. Spoustu mnou milovaných tváří mizí. V českém království se pomalu upevňuje pozice jediného neurozeného krále. Církev bratrská - mladá a v mnohém zranitelná hledá sama sebe.
A já hledám termín vydání dílu VI!

tonysojka
21.09.2017 3 z 5

Dobré čtení i když Přemyslovská epopej se mi zdála lepší, bylo tam víc politikaření a zákulisních intrik, tady mi to někdy spíš připomíná telenovelu z podhradí.

rlupinek
07.09.2017 5 z 5

Opět skvělé počteníčko! Jak už jsem psal u jiných komentářů, než jsem začal číst knihy Vlastimila Vondrušky, mě historie nijak nebrala (snad kvůli uspávacím hodinám dějepisu na ZŠ a SŠ). Až při čtení husitské epopeje člověk konečně zjistí, jak složitá ta
doba byla a pokud byl v zemi alespoň jeden rok míru, všichni to považovali za boží zázrak. V epopeji je skvěle propojen život rodu Prokopů s historickými událostmi, které zasahují i do dalších evropských zemí. Zkrátka se už těším na další díl (bohužel už předposlední), který by měl vyjít v listopadu...

Pepa0216
01.09.2017 5 z 5

Výborná klasika od skvělého autora. Nechybí tu popsání dané doby tedy něco z dějin, ale i poutavý a čtivý příběh. Již se těším na pokračování!

čef
31.08.2017 5 z 5

Tato kronika je určitě psána jazykem zábavným, skryté je zde však mnohé poučení o tomto světě a nejenom z 15. století. Stále se opakují stejné chyby, stále je mnoho fanatiků, kteří používají obecné přesvědčení a víru jako beranidlo pro získávání majetku a v tom je podle mne také hodnota této knihy. Zajímavé je také porovnání obyčejného života v tomto období reformace v různých zemích Evropy možná s jinými, ale i podobnými prioritami. Rozhodně je toto dílo objektivnější a zajímavější než jiná, třeba i povinná nebo zatím doporučovaná, školní četba. Určitě nejvíc zaujme ty, kteří mají školní léta již hodně za sebou.

Macek58
23.08.2017 5 z 5

Výborné čtení. Zajímavě popsaný život rodú na pozadí historických událostí.

astroweb
11.08.2017 4 z 5

Další díl Husitské epopeje, trochu si mi postavy už proplétávaly, ale jinak standardní čtení pana spisovatele, těším se na další díly.

alenkacermi
04.08.2017 5 z 5

Příběhy rozvětvené rodiny Prokopů mě baví čím dál víc.Na začátku jsem se trochu ztrácela v množství postav,ale časem jsem si zvykla.Vždy jsem měla trochu nepřehlednou představu o husitské době.Jsem jen čtenář a laik.Nehledám přesný výklad té doby,chtěla jsem jen nahlédnout, jaké to v té době bylo.A to se autorovi,aspoň pro mě,podařilo.

Caporegime
02.08.2017 5 z 5

Užasný jako každý díl... snad jen jedna věc mrzelo mě, že děj ohledně Benátek tak náhle skončil bylo to dobré odlehčení přece jen člověk má po 5 dílech které se odehrávají v drtivé většině v našich luzích a hájích a tohle byla příjemná změna jinak bezvadný

Gaara1
28.07.2017 4 z 5

Autor si dokáže získat čtenáře, jak realisticky dokáže vylíčit životy lidí ve středověku a jejich každodenní útrapy, radosti a jejich křesťanské smýšlení... V této další knize tomu není jinak, čtivé, poutavé a historicky zajímavé...
Trochu mi vadilo, že autor opakovaně připomínal osudy Prokopů z minulých dílů. Neříkám, jednou to připomenout u každé postavy, aby se čtenář dostal opět do děje, ale několikrát, to už se mi zdálo rušivé. Jinak super.

Zdenda20
25.07.2017 5 z 5

Krásné pokračování příběhů rodu Prokopových jen trochu smutné. Osobně se mi celá série líbí a těším se na pokračování. Škoda, že existují čtenáři, kteří se zabývají počítáním stejných slov na stránce. To musí být super zážitek ze čtení. Doporučuji všem co mají rádi historii a nejenom z pera pana Vondrušky.

kubrus
25.07.2017 5 z 5

Pro mě prozatím nejlepší kniha série.

Mia13
22.07.2017 3 z 5

Po Přemyslovské epopeji, kterou jsem si 2x přečetla, jsem si začala pořizovat i Husitskou epopej, postupně mi docházela nedostatečná kvalita stylizovaného textu, stále se opakující slova a spojení např. mocný velmož (u Rožmberka), hanebný (toto slovo jsem na jedné stránce napočítal 5x). Zkrátka historická faktografie obalená balastem vymyšlených dějů okořeněných sexem - neustále vyhrnuté suknice, moudí, obtěžkání tak, aby se čtenář při čtení této bichle nenudil. Skončila jsem s kupováním do IV. dílu, půjčený V. díl jsem byla schopna přečíst tak akorát do 1/2, ostatní by byla ztráta času. Abych nezapomněla všechny pořízené "vondruškoviny" jsem rozprodala.

Dandulka
19.07.2017 5 z 5

Super a skvělé čteníčko. Jako vždy. Už se těším na další díl. Zbývají ještě dva a pak nebude co číst......

cérka
15.07.2017 4 z 5

Již nebo teprve pátý díl?
Asi bych raději četla už desátý, pokud by to znamenalo útlejší a tudíž lehčí knihu. A možná kdyby vycházely rychleji za sebou tak bych nemusela třetinu knihy vzpomínat kdo je kdo!
Nicméně až na malé výjimky jsem se bavila a těším se na pokračování, třeba bude lehčí :-)

RogiS
28.06.2017 1 z 5

První Mistrova kniha, kterou jsem nepřečetl na jeden zátah a stále ji ještě čtu. Možná počasí, možná konkurence počítající Analfabetky nebo páně Erbenova Jiříka z Poděbrad...

flanker.27
17.06.2017 4 z 5

Jsem nucen napsat druhý komentář, neboť první mi byl přesunut do diskusí kvůli spoilerům. Na spoilery jsem ovšem hned v úvodu upozornil, což postačuje např. na imdb, zde však zjevně nikoli. Dobrá, tedy neurčitěji. Musel jsem se rozloučit s nejmenovanými nejoblíbenějšími postavami, zatímco jiných, které mi pořád pijí krev, jsem se dosud nezbavil. Smutné je, že z nejmladší generace mi zatím nikdo moc k srdci nepřirostl, jen vnuk nejmenované postavy se jeví sympaticky, ale toho jsme viděli jen na začátku a pak sem tam zmínka. U Klárčiných dětí je zatím ještě naděje na rozvoj. Jo, doufám, že spoilerem není, že umřel Ladislav Pohrobek :)