Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459608/bmid_husitska-epopej-i-1400-1415-za-casu-OX6-459608.jpg 4 920 920

Husitská epopej série

Několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.První díl se odehrává v letech 1400 až 1415. V té době se rodina Prokopů rozdělí, část se usazuje v Praze, zbytek zůstává v rodných jižních Čechách. Kniha popisuje život na dvoře krále Václava, prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení Mistra Jana Husa.... celý text

CyrusSmith
16.11.2018 5 z 5

Člověk čte a čte a pak si uvědomí, že je to vlastně obyčejný náhled do života středověkých lidí, kteří se od nás tolik neliší. Nevím co přesně mě nutilo stále číst, ale bylo to tam. Je to velmi poutavá kniha.

Markýz1409
02.10.2018 5 z 5

Velmi čtivě napsáno a to z pohledu obyčejných lidí.

bh69
09.08.2018 2 z 5

Nerozumím tak vysokému hodnocení ... Zatím jsem přečetl asi půlku prvního dílu a jsem dost zklamaný. Autor nepřekročil svoje možnosti, ani literární kvalitou, ani obsahem se to neliší od jeho detektivek. Je to dost nudné, nepropracované, styl psaní je průměrný a působí často naivně a amatérsky ... Kdyby se autor místo častých a někdy až trapných milostných zápletek raději víc věnoval skutečné historii a hlubším myšlenkám.

Annicka
30.07.2018 4 z 5

Vcelku dobře se četlo, jenom začínám mít docela guláš ve všech postavách, kdo je s kým příbuzný (a to jsem teprve v prvním díle, co teprve v sedmém, to asi bude děs!).

žvejka
05.07.2018

Moc hezké čtení. Významná část našich dějin podaná na osudech několika málo lidí. Čtivé a zároveň utřídí dějepis :D

petaSk
09.06.2018 3 z 5

[audiokniha]
První díl zdolán a smekám před autorem. Jeho nadšení do historie z knihy sršelo. Fiktivní rodina Prokopů je rozmanitá a provází nás všemi vrstvami společnosti, aby nám skrze ně dal autor pocítit, jak se v 15. století žilo. Přestože se mi kniha velmi líbila, nepatřila k těm, od kterých jsem se nemohla odtrhnout. Postavy mě zajímaly, ale přístup knihy k nim byl chladný a čtenář se k nim nemůže dostatečně přiblížit. Přestože se jim děje spousta událostí, kniha je moc nerozebírá a mnoho věcí se odbude pár větami. Taky mi trochu vadila možná až přílišná košilatost, která mi přišla zbytečná. Uvidím, jestli sáhnu po dalším dílu.

Dejf_ano
11.05.2018

Teď možná přijde kritika na mojí osobu, ale kniha mě po cca 200 stránkách příliš nezaujala. Z mého pohledu je děj příliš rozvleklý a obsahuje možná až přespříliš událostí, což v kombinaci z nepříliš čtivým jazykem není můj šálek čaje :) Možná ke knize teprve dospěji :)

michal999
04.04.2018 5 z 5

Bomba. Jenom víc Vondrušků, víc epopejí... Češi neznaní svoji historii a proto nevědí na co a nedokáží být hrdý na svůj národ, který v historii dokázal měnit svět. A proto je velmi důležité si tyto doby připomínat a už pro to si celá epopej pět hvězd (každý díl) plně zaslouží. Děkuji za ní.

lisc
10.03.2018 4 z 5

Jsem ráda, že pan Vondruška tuto knihu napsal, a jsem ráda, že jsem se pustila do čtení. O době husitství mám chabé znalosti a tato kniha mi objasnila jeho počátky, navíc zábavnou formou - životní příběhy rodu Prokopů. Některé postavy jsou napsány plastičtěji , jiné jsou trochu ošizené, ale celkově oživují historická fakta a činí historii stravitelnější I pro běžného čtenáře. Nemohu si však odpustit, že Přemyslovská epopej (všechny 4 svazky) mě bavila víc. Přesto už mám rozečtený 2. díl HE.

palec
04.03.2018 5 z 5

Velmi lehké podání naší historie.Pan Vondruška prostě umí vtáhnout do děje.V tom je mistr.

Atlantis
25.02.2018 3 z 5

Tři a půl hvězdy, na čtyři epopej bohužel není.
Kniha sleduje několik hlavních postav a to je zároveň její největší problém. Tempo je vysloveně vražedné, takže postavy se mnohdy rodí i umírají v rozmezí jedné či dvou kapitol. Některým postavám je věnována čtvrtina knihy, jiným pět kapitolek.
Toto zběsilé tempo s sebou navíc nese ještě jednu nepříjemnost - naprosto zde chybí jakýkoliv pocit napětí. Hrdinové a jejich příbuzní umírají doslova jednou větou a to je prostě špatně. Doufám, že další díly se nesou v poklidnějším a komornějším tempu.

deirdre
24.02.2018 2 z 5

Počúvala som ako audioknihu pri ručných prácach, inak by som to určite nedočítala. Suchopárne hromadenie udalostí, ploché postavy... Husitská sága od Sapkowského ma bavila oveľa viac.

Ondra148
14.02.2018 5 z 5

Podle mě ještě lepší než Přemyslovská epopej. A to hlavně kvůli přesahu do několika společenských vrstev a oblastí českých zemí.

pif69
13.02.2018 4 z 5

Jakožto milovník Jiráska jsem přistupoval k Vondruškovi dost skepticky . Neoprávněně . Pro současného čtenáře naprosto ideálně vykreslena doba , děj a historické postavy . Hned jdu číst II.

aginecka
10.02.2018 4 z 5

České dějiny nejsou něco, co bych vyhledávala, ale nakonec jsem byla ráda, že mě čtenářská výzva "donutila" si Husitskou epopej přečíst. Neuvěřitelně propracované a čtivě.

Jaruš7
05.02.2018 5 z 5

Jako vždy, bravurně vykreslená doba.
Citlivý vypravěč bídného, měšťanského, univerzitního,, církevního i královského života, ve všech vrstvách české společnosti s radostmi i strastmi v době, kdy sláva pražské Karlovy univerzity v německých zemích budila závist a touhu ji zde ovládnout, proti českým představitelům, patřičně hrdým na svou svéprávnost a hlas. Zde Viklefovy myšlenky dostaly bláhovou, očistnou ideu pro církev smysl, ale jejich logická snaha se zhroutila v památný den 6.července 1415. Den tragédie a den před bouří.
Přiznávám - schoking byl objev "odpustků", ale ne ledajakých, nýbrž "předplacených na hříchy plánovitě budoucí".
Citát v zimních časech hladomoru, když přišli vesničané prosit o jídlo a dřevo na odlehlý, bohatý hamr: " Pokud budou vesničané v našem dvorci v tomto mrazu bydlet, nebudou moci vykládat o tom po okolí. Takže nikdo víc k nám nepřijde." (*Není nad ženskou logiku*).
Doba v našich dějinách s odkazem do dnes ušlechtile platným : "Pravda vítězí".
Načtená, doporučuji.

Karborund
21.01.2018 5 z 5

Mám přečteno od Vondrušky téměř vše a HE jsem si nechával jako laskominu nakonec.Myslím, že přesné hodnocení si nechám, až po přečtení sedmého dílu, abych ohodnotil dílo jako opravdovou epopej.Stejně jako u epopeje Přemyslovské se my líbí kombinace dějinných faktů s autorovou fantazií, která vás dokáže sžít se s postavami i prostředím.Samozřejmě, že z doby husitské se dochovalo přeci jen více informací než z dob Přemyslovců.Jistě, je zde spousta jmen, propletených osudů a vazeb, ale při delším čtení jsem se s tím vypořádal a pak se jen bezútěšně bavil.

5tužka
12.01.2018 5 z 5

tohle se nedá přestat číst, dokud není šlověk na konci :)

Forrest
03.01.2018

Ponechme každému " co je mu jest". Ještě před několika (ne tak dávno) roky byl pan Vondruška málem pranýřován za neznalost historických reálií ve svých detektivkách z období středověku. No a zde říkám ponechme "každému jeho čas".
Míněno ovšem vůči spisovateli, PROTOŽE, vážená čtenářská veřejnosti nevím kdo má odvahu, trpělivost a vůbec schopnost v dnešní době stvořit v psané podobě něco smysluplného. Dvoudílná série o císařovně Marie-Theresii hovoří za vše. Ale to snad ani nestojí za hodnocení .
Ono napsat tak rozsáhlé dílo o kontzroverzním období dějin (někde jsem slyšel, že je to hrdé období...nicméně prý by bylo lepší pokud by nás minulo - což vnímám jako vlastizradu) v této, opravdu složité době lze chápat různě. Pan Vondruška napsal pozoruhodné dílo. Je čtivé, poutavé a promlouvá tak-či onak ke každému z nás....
........ K patriotu a vlasteneci asi jako .... hrr na ně. Ovšem ne tentokrát na "chlapce s křížem na pláštích" jinak ke jiné sortě"čtenářů" . Nechme se inspirovat historií a čerpejme z ní poučení. Tedy, .... buďme historíí Nevyhneme se tomu

Katri
14.12.2017 4 z 5

Kniha je poutavá, dobře napsaná a těším se na pokračování.