Hrozné děti

Hrozné děti https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109476/mid_hrozne-deti-TIS-109476.png 4 16 5

Malý Paul je zraněn při koulování a musí zůstat několik dnů v posteli. Začne se o něj starat jeho sestra Elisabeth a oba sourozenci si v pokoji vytvoří imaginární svět plný fantazie a vlastních pravidel. Situace se nezmění ani po smrti jejich matky - obě děti zůstávají uzavřeny ve vesmíru své vlastní představivosti. Působivou báseň v próze Jeana Cocteaua doplňují jeho vlastní ilustrace.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Aventinum

Les enfants terribles , 1929

netopýr088
17.03.2022

s touto knihou sa tak míňam ako vlastne s celým surrealizmom v literatúre...nie som kompetentný to vôbec hodnotiť.

Vesper001
04.08.2020 1 z 5

Román Hrozné děti prý vznikl během 17 dní při jedné z Cocteauových odvykaček. A je pádným důkazem, jak to dopadne, když ignorujete lidovou a léty prověřenou moudrost: Neberte drogy. Nikdy nikomu neberte drogy.

Palivo
17.07.2018 3 z 5

Čauky.

Poezie v próze je zcela jistě zábavná věc, ale když to člověk louská v angličtině dost opilej, tak bych asi možná raději preferoval kokain nebo třeba škrábat brambory.

Tahle kniha je o maníkovi, kterej se zraní při koulovačce a pak je celej život v pokoji, kde pořád prudí ségru a ségra prudí jeho kámoše a pak kámoš přitáhne kámošku a všichni se prudí navzájem. Mnoho času jsem byl zmaten a připadal jsem si, jako když čtu na záchodě WC Duck v maďarštině. Nicméně se z toho nakonec vyklube klasická valba na "co se škádlívá, to by se rádo rozmnožovalo," ale Jan Koktal si pro nás připravil jiný závěr, který mi dal vzpomenout na jiná klasická díla, jako třeba Romeo a Julie nebo Džambulka, Macura a Rychtář.

I když to závěr zvedl, stejně hodnotím jen třemi hvězdami, protože jsem nekompromisní. Jsem prostě tvrďák.

Lessana
25.03.2016 1 z 5

Skutočne "strašná" kniha o strašných deťoch, súrodencoch Paulovi a Élisabeth a ich priateľoch Gérardovi a Agathe. O ich absurdnom, necitlivom vzťahu plnom žiarlivosti a nevraživosti. Nikdy viac.

millan
15.12.2012 5 z 5

Fascinujúce surreálne dielo!
Krátke dielko no prečítané 3 krát za sebou, tak ma chytilo!

Jean Cocteau
francouzská, 1889 - 1963