Hrobník

Hrobník https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494207/bmid_hrobnik-fpn-494207.jpg 4 366 366

1893: Augustin Rothmayer pracuje jako hrobník na známém vídeňském ústředním hřbitově. Nevrlý podivín je současně velmi sečtělý a vzdělaný samouk. Ve volných chvílích sepisuje Almanach pro hrobníky. Inspektor Leopold von Herzfeldt ho však připraví o klid. Mladý policista totiž potřebuje odborníka na vše, co souvisí se smrtí. Vyšetřuje brutální vraždy vídeňských služek. Každá z nich byla nemilosrdně probodnuta kůlem. Hrobník ví, že tímto způsobem byli od dávných dob nebožtíci drženi ve svých hrobech, aby neškodili živým. Řádí snad ve Vídni vrah věřící v upíry?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , Kalibr

Das Buch von Totengräbers , 2021

Jiparis
10.03.2023 5 z 5

Umírání a smrt se z naší společnosti ztrácejí a jsou vytlačovány kamsi na okraj pozornosti. Nezapadají do optimistického a dokonalého životního stylu. Příběh plný mrtvol, pověr a šílenství. Ale i hrobník může být citlivý a vzdělaný. Kolorit staré Vídně vše dokresluje.

Ladis777
04.03.2023 2 z 5

(SPOILER) Ne moc dobře napsaná detektivka nebo špatně napsaný thriller. Rozjezd docela dobrý, nápady se hrnuly, nicméně pak už jich bylo až moc, ale muselo se jich až moc v textu objevit i za cenu nelogičnosti děje. I když jsem doufal, že to tak nebude, rozuzlení je strašně banální a rychlé. Hlavní hrdina má být superschopný vyšetřovatel, který bude bojovat za moderní metody v kriminalistice, ve skutečnosti je to osel, který podělá, co může. A pak už se nám stereotypy jen hrnou - antisemita s velkým gestem na závěr, dobrosrdečná a pomáhající bordelmamá, opuštěná sirota - oběť trestného činu, starší policisté bránící pokroku, podplacený lékař a tak dále. Docela slušné byly postavy hrobníka a Julie, ty mě celkem bavily, i když že by byly bez očekávání, se říct taky nedá. Komentáře o rozkladu těla, broucích živících se na mrtvolách, pohřbech mě tak nějak postupně začaly obtěžovat a nudit. A všude pověry, všude zadní a tajné/nepoužívané dveře a šílenci.
Ale jako úplný průser to zase ne, prostě je to slabě lepší průměr.

heavy66
03.03.2023 5 z 5

"Smrt svátky neslaví!"
Tak tohle je opravdový deathmetal! Moc jsem si užil morbidní příběh z vídeňského hřbitova. Úplně to vidím, jak ve filmové adaptaci knihy někdo charismatický stejně jako pan Lohniský v Kladivu na čarodějnice nahlas deklamuje úvodní odstavce jednotlivých kapitol o hrobové fauně, rozkladu lidského těla nebo mlaskání mrtvol v hrobech!
Vídeňáci mají Augustina Rothmayera, u nás máme Karla Kopfrkingla!

andante
12.02.2023 2 z 5

Knížka je to velmi lákavá, zajímavé téma, parádní prostředí a vcelku dobře vymyšlený příběh. Jenže napsané je to jednoduchým až primitivním jazykem, nic není podané jakkoliv zajímavě, ani vraždy, ani pátrání, ani vztahy. Na thriller málo napětí, na detektivku málo podezřelých (každý trochu zběhlejší čtenář detektivek musí uhodnout vraha hned, minimálně proto, že nikdo jiný tam není). Nuda. Co to ale sráží především, je hlavní hrdina, který je zkrátka idiot. Prezentují nám ho jako špičkového zkušeného vyštřovatele s moderními metodami, v reálu je to hloupý, neschopný a arogantní břídil, který by nevyšetřil absolutně nic, kdyby na své straně neměl náhodu (vždycky někam přijde a narazí tam právě na toho, kdo ho posune dál). Jediné napětí v knize pak plyne z toho, že trnete, co dalšího zase zvorá a jakou pitomost provede. Možná to byl záměr, ale za mě se to číst moc nedalo.

NNiky
10.02.2023 2 z 5

Fuj to bylo zklamání. Pro citlivější doporučuju kýbl….když odmyslím to, že je hrooozne jednoduché poznat už na začátku, kdo je vrah, tak příběh průměr. A konec?…taky jsem čekala něco lepšího. Jediná super věc byl hrobníkův humor. Mrzí mě, že jsem tímto ztratila čas, protože jsem si malem uhnala krizi. Za mě ne…

666Jitka
02.02.2023 5 z 5

Na tuto knihu jsem se dle doporučení moc těšila a konstatuji, že mě příběh nezklamal, ba naopak. Moje první kniha od tohoto autora se mi moc dobře četla. Historická detektivka nás zavede na konec 19.století do Vídně, kde je moderní kriminalistika teprve v plenkách. Dozvíme se spoustu velice zajímavých informací o pohřebnictví a hřbitovech, což je pro mě opravdu interesantní téma. Rozhodně si ráda přečtu i další knihy Olivera Pötzsche.

Titas9001
01.02.2023 5 z 5

Výborně napsaná detektivka s hodně překvapivým závěrem. Zajímavé lokace a atmosféra Vídně této doby je skvělé popsaná a dýchne na vás i v zakomponování rodiny krále valčíků do děje. Nejvíce mě bavil hrobník Augustin a jeho neotřelý přístup k vyšetřování. Těším se na pokračování.

boeink
30.01.2023 5 z 5

Krásný historický příběh s detektivní zápletkou vyprávějící o mladém policejním inspektorovi Leopoldovi, který do svého nového působiště ve Vídni přináší nové moderní kriminalistické metody. Potkáme se taky s tajemným hrobníkem Augustinem a mladou telefonistkou Julií..
Kniha je skvělá, výborně a čtivě napsaná, nechybí jí napětí, vtip ani jemná romantická linka. Jsem nadšená a těším se na druhý díl. Pokud máte rádi historické romány se skvěle vykreslenou atmosférou, moc vám knihu doporučuju!

mystery103
27.01.2023 5 z 5

Ztotožňuji se s martin8550 a doufám, že tento Leův příběh nebyl jediný. Skvělé čtení!

martin8550
24.01.2023 5 z 5

Velmi originální příběh, kterému nechybí atmosféra valčíkových melodií nad tlejícími mrtvolami na největším vídeňském hřbitově, napětí, zajímaví hrdinové, efektní rozuzlení. Doufám, že to není poslední příběh komisaře Leopolda. Zápletka je poněkud příliš efektní a možná až drastická, to je snad jediná výtka té knize, ale všechna vlákna děje a příběhy postav jsou umně zapletené a velmi čtivě vyprávěné. Velmi zajímavé je zapojení i skutečných postav rodiny krále valčíků Johanna Strausse a jejich role v příběhu a samozřejmně též postavy hrobníka. Jelikož jednoho současného hrobníka znám osobně, velmi oceňuji vylíčení této románové a zároveň skutečné historické postavy.

Isew
23.01.2023 5 z 5

Velmi čtivý a poutavý příběh z Vídně konce 19. století. Autor umí vykreslit atmosféru tak, že máte pocit, jako byste tam byli. Centrální hřbitov, Augustin Rothmayer, nemrtví, Almanach pro hrobníky, nové kriminalistické metody a nafoukaný fricek, který přišel do Vídně kriminálním inspektorům ukázat, jak špatně svou práci dělají. Náraz s realitou byl očekávaný. Případy byly logické, nikde nic nedrhlo. Už se těším na pokračování.

jjanca
15.01.2023 4 z 5

Vydarená detektívka z konca 19. storočia z pristredia Viedne. Páčilo sa mi, ako autor vykreslil vtedajšiu Viedeň. Tá atmosféra z knihy na mňa vyslovene dýchala. Postava inšpektora von Herzfeldta je sympatická, dokonca som si obľúbila aj Augustina Rothmayera. Bolo zaujímavé sledovať, že čo sa nám v dnešnej dobe javí ako samozrejmosť, bol začiatkom 20. storočia výstrelok. Kniha mi pripomenula knihy od Caleba Carra - Psychiatr a Andĕl temnoty. Teším sa na ďalší diel.
P.S. Chválim slovenskú obálku, tá sa fakt vydarila. Čo sa menej vydarilo je korektúra. V knihe je docela dosť preklepov a sem-tam nezmyselný slovosled.

Kaduri
06.01.2023 5 z 5

Vydarený úvod do čitateľského roka 2023.
Bola to moja prvá knižka od autora a veľmi sa mi páčila.
Viedeň, koniec 19. storočia.
Inšpektor Leopold von Herzfeldt, zástanca vyšetrovacích metód novej vedy - kriminalistiky, mení svoje pôsobisko a sťahuje sa do Viedne. A rovno "vhupne" do prípadu sériových vrážd mladých žien.
Jeho novátorský prístup k vyšetrovaniu sa stretáva s odporom zo strany skostnatených kolegov. Nachádza však prekvapivého spojenca - hrobára Augustina Rothmayera...
Príbeh dýcha atmosférou starej Viedne. Dobové vykričané štvrte a pochmúrny centrálny cintorín sú vykreslené natoľko pútavo, že som si ich fotky dohľadávala na internete.
Ako bonus prekvapivá zápletka, vyšetrovanie malo hlavu a pätu.
Autorovi tlieskam a pokračovanie "Hrobníka" si rozhodne nedám ujsť.

UslintanýVlk
01.01.2023 5 z 5

Můj první historický detektivní román a první autorova kniha. Co říct jiného než, že jsem byla nadšená! Knihu doporučuju kde můžu.

Díky autorovu popisu jsem byla myšlenkami v té staré Vídni. Úplně jsem si představila tu všudypřítomnou mlhu, bláto a sychravé počasí jako stvořené pro detektivku.
Ikdyž jsem vraha chvíli podezřívala, nechala jsem se svést ze stopy úplně jak si to autor usmyslel. Tipovala jsem falešné stopy, ale stejně následujete inspektora v jeho pátrání a autor si vás pěkně povodí jak se mu to zrovna hodí.

Miluju postavu hrobníka Augustina. Jak toho moc nenamluví, ale vlastně řekne vše podstatné. Jeho almanach jsem netrpělivě očekávala na začátku každé kapitoly a těšila jsem se jak to propojím se stopami ve vyšetřovaném případu.
Mimochodem propojit hrobníka s inspektorem? To je vlastně geniální, no ne?

A bude druhý díl!

85098211
31.12.2022 5 z 5

Od autora to byla moje první kniha a musím přiznat, že se z mé strany konalo opravdu příjemné překvapení ;-). Poslouchala jsem ji jako audio v jazyce originálu, jak už u mne bývá vzhledem k mému hodně špatnému zraku obvyklé, a atmosféra 19. století je vykreslená naprosto dokonale ;-).
Hned na začátku se čtenář seznámí s inspektorem Leopoldem von Herzfeldtem, který je ve Vídni nový - a ještě, než se pořádně stačí rozhlédnout, dozvídá se o jedné podezřelé mrtvole. Svým kolegům se ovšem hodně rychle znelíbí, protože klade spoustu otázek a také má jiný styl vyšetřování. Jeden případ vede k dalšímu a Leo se najednou ocitá v centru dění. Zároveň se seznamuje s Augustinem Rothmayerem, který pracuje jako hrobník na vídeňském ústředním hřbitově, kde denně pohřbívá celou řadu lidí a kromě toho si píše jakýsi almanach. Leo tedy vyšetřuje zdánlivou sebevraždu onoho muže, zmíněného již na začátku knihy, ale také brutální vraždy mladých dívek, kterých stále přibývá. Leo se však - samozřejmě spolu se svými kolegy a hrobníkem - stále nedokáže dostat na stopu těm správným pachatelům. Až mu víceméně pomůže náhoda...
Kniha je napsaná svižným stylem, i když nějak moc napínavá není. Je ale tak neskutečně čtivá, že se jen těžko odkládá ;-). Mé seznámení s oběma hlavními hrdiny tedy proběhlo na jedničku, proto se na další setkání s nimi budu zase někdy těšit! :-)

kasavubu
24.12.2022 5 z 5

Moc vydařená historická detektivka. Už se těším na pokračováni.

Maky806
17.12.2022 5 z 5

Teda já se od Hrobníka nemohla odtrhnout. Napínavé od začátku do konce.

Dandy1
10.12.2022 4 z 5

Kniha nebyla moc napínavá. Hvězdičky si ale zaslouží za neobvyklé prostředí hřbitova a postavu hrobníka, který tentokrát nebyl hloupý alkoholik jako v jiných knihách.

Olous1
02.12.2022 5 z 5

Za mě bych dala i 10 hvězdiček. Tak konečně kniha, která se mi líbila. Zajímavé byly i úryvky z almanachu hrobníka Augustina. Samozřejmě mě přirostl k srdci i mladý inspektor Leopold. Už se těším na další knihu, která bohužel vyjde až příští rok. Za mě zasloužených 100%. Doporučuji.

KláraH.
27.11.2022 4 z 5

Wow, konečně kniha, kde se všichni chovají tak nějak nestrojeně a přirozeně, přestože dobově. To bych asi vyzdvihla nejvíc. Cca v polovině knihy jsem pojala podezření, které se postupně ukazovalo jako správné. Přestože jsem přestala zcela číst detektivky, tahle se mi moc líbila. Ikdyž si říkám, že zrovna jako dárek k narozeninám (jako jsem ji dostala já) bych ji tedy s těmi detaily z Almanachu nikomu nedávala...